Kdo je povinný a kdo oprávněný?

Kdo je oprávněný

Kdo je Oprávněný

Je to subjekt, který má právo něco užívat a požívat. Je to buď konkrétní fyzická či právnická osoba, nebo vlastník nemovitosti.
Archiv

Kdo je to povinný

Termín povinný používá zákon v případě exekučního řízení pro označení dlužníka. Povinný má podle exekučního titulu povinnost něco splnit, vykonat nebo uhradit. Účastníkem řízení může být také manžel/ka povinného, a to v případě, že se exekuce týká majetku, který patří do společného jmění manželů.

Co jsou náklady oprávněného

NÁKLADY OPRÁVNĚNÉHO (VĚŘITELE)

Jde o všechny náklady, které věřitel účelně vynaložil k vymáhání svého nároku v exekučním řízení, včetně odměny advokáta, pokud je věřitel advokátem zastoupen.
Archiv

Kdy hradí náklady exekuce oprávněný

Dle aktuálního znění ustanovení § 89 exekučního řádu platí, že dojde-li k zastavení exekuce, hradí náklady řízení a náklady účastníků ten, který zastavení zavinil. V případě zastavení exekuce pro nemajetnost povinného hradí paušálně určené či účelně vynaložené výdaje exekutorovi oprávněný.

Kdo je oprávněný uživatel bytu

zn. 8 Tdo 1537/2016: „Tímto ustanovením je chráněn jakýkoli oprávněný uživatel, zejména nájemce domu, bytu nebo jiné prostory sloužící k bydlení, tedy nejen vlastník, a to proti komukoli (i proti vlastníkovi).

Jaká práva a povinnosti má exekutor

Mezi nejvýznamnější povinnosti exekutora patří povinnost nezávislosti, vázanost Ústavou, zákony, jinými právními předpisy a rozhodnutími soudu danými v řízení o výkonu rozhodnutí a exekučním řízení, zákaz jiných výdělečných činností, povinnost mlčenlivosti a povinnost provádění exekucí v pořadí, v jakém byly zahájeny.

Kdo je povinný subjekt

Povinný subjekt lze obecně označit takový subjekt, který vykonává ve větší či menší míře veřejnou správu, a má zákonem stanovenou povinnost poskytovat veřejnosti informace o výkonu veřejné správy.

Kdo má povinnost poskytovat informace

(1) Povinnými subjekty, které mají podle tohoto zákona povinnost poskytovat informace vztahující se k jejich působnosti, jsou státní orgány, územní samosprávné celky a jejich orgány a veřejné instituce.

Kdy má exekutor nárok na odměnu

ÚS 3250/14, podle něhož má soudní exekutor vůči povinnému, proti němuž bylo zahájeno insolvenční řízení, nárok na náhradu nákladů exekuce zahrnující náhradu hotových výdajů i odměnu v minimální zákonné výši již v okamžiku zahájení tohoto řízení, a to bez ohledu na to, že jím nebylo vymoženo žádné plnění.

Jak se hradí exekuce

Náklady exekuce a náklady oprávněného určuje soudní exekutor v příkazu k úhradě nákladů exekuce, který doručí oprávněnému i povinnému. V případě neúspěšné exekuce (zastavení exekuce) hradí náklady exekuce a náklady ostatních účastníků ten, který zastavení zavinil.

Kdy se zastaví exekuce

Zákonodárci pro zastavení bezvýsledných exekucí počítají s šestiletou lhůtou. Po této lhůtě by měl exekutor za určitých podmínek bezvýslednou exekuci zastavit. Výjimku mají exekuce na výživné a náhrady újmy za ublížení na zdraví. Nynější šestileté exekuce by se tak mohly zastavovat v roce 2023.

Kdy se budou zastavovat exekuce

Za bezvýslednou exekuci, kterou je možné od 1. 1. 2023 zastavit, bude možné považovat exekuce, v nichž za posledních 6 let po právní moci usnesení o nařízení exekuce nebylo vymoženo ani to, co by postačovalo na úhradu nákladů exekuce a zároveň touto exekucí není postižena nemovitost.

Jak vystěhovat člověka z bytu

Nežádoucí osobu nestěhujte nikdy násilně nebo svépomocí, ale obraťte se na soud, popřípadě na policii. I když máte za to, že se některá osoba zdržuje u vás neoprávněně, není zákonem dovoleno tuto osobu vystěhovat prostřednictvím násilí nebo prostým sbalením kufrů a vystěhováním na ulici.

Jak vystěhovat partnera z domu

Přítel totiž v bytě bydlí tzv. bez právního důvodu, pokud není veden ve smlouvě a není chápán jako člen domácnosti. Tedy prakticky jediným možným způsobem, jak přítele z bytu vystěhovat, je žaloba o vyklizení, pokud se nechce odstěhovat dobrovolně, ovšem to by musel podávat vlastník bytu, nikoliv sestra jako nájemce.

Co nesmí exekutor vzít

Exekutor nesmí zabavit pouze snubní prstýnek, osobní věci, hygienické potřeby a předměty klíčové pro zaměstnání. Do exekuce při tom mohou být zahrnuty často i bezcenné věci, mnohdy i jiných osob než dlužníka, pro které tyto osoby mohou pocítit újmu.

Co nikdy nesmí exekutor zabavit

Exekutor nesmí zabavit zubní kartáček, psa ani tisícovkuOděvy, které jsou běžnou součástí šatní skříněVybavení domácnosti (sporák, židle, stůl, kuchyňská linka, vařič, pračka, palivo, postel, ložní prádlo a podobně)Zdravotnické potřeby, které musí dlužník využívat vzhledem k povaze svých zdravotních komplikací

Co musí obsahovat žádost podle 106

Žádost musíte adresovat Ministerstvu spravedlnosti. Uveďte své jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého bydliště nebo pobytu, případně adresu pro doručování, je-li odlišná (adresou pro doručování může být také elektronická adresa).

Na koho se vztahuje zákon 106

Zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, v platném znění, umožňuje jakékoli osobě žádat povinné subjekty o informaci. Mezi povinné subjekty patří státní orgány, územní samosprávné celky a jejich orgány, ale i další veřejné instituce.

Co dělat když úřad neodpoví do 30 dnů

Podle § 80 odst. 1 správního řádu platí, že nevydá-li správní orgán rozhodnutí ve věci v zákonem stanovené lhůtě, učiní nadřízený správní orgán z moci úřední některá z opatření proti nečinnosti. Takový postup je na místě, bylo-li řízení zahájeno jak z moci úřední, tak na žádost.

Ve kterém z těchto případů je možné poskytnutí informaci omezit

Právo na informace může omezit pouze zákon

Právo vyhledávat a šířit informace lze omezit jen zákonem, jde-li zároveň o opatření v demokratické společnosti nezbytné pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.

Čím končí exekuce

Exekuce se řadí k soudním procesům, které se mohou táhnout i několik let, a ne vždy končí úspěšným vymožením dlužné částky. Kromě splnění povinnosti, kvůli které je exekuce nařízena, může být exekuční řízení ukončeno i pro jiné důvody.

Co lze sdělit exekutorovi

Soudy, orgány státní správy a samosprávy, obce a jejich orgány, notáři a právnické a fyzické osoby, jsou povinni sdělit exekutorovi údaje o majetku povinného, které jim jsou známy z jejich úřední činnosti.

Kdy se může zastavit exekuce

Zákonodárci pro zastavení bezvýsledných exekucí počítají s šestiletou lhůtou. Po této lhůtě by měl exekutor za určitých podmínek bezvýslednou exekuci zastavit. Výjimku mají exekuce na výživné a náhrady újmy za ublížení na zdraví. Nynější šestileté exekuce by se tak mohly zastavovat v roce 2023.

Jak dlouho je videt exekuce

Výmaz z registru dlužníků po exekuci. Dojde-li k ukončení exekuce, do 15 dnů by měl být záznam o ní z registru smazán. Pokud po uplynutí této doby výpis příslušnou exekuci ještě obsahuje, je nezbytné kontaktovat co nejdříve exekutora, který je za výmaz zodpovědný, a požadovat nápravu.

Po jaké době zaniká exekuce

Nejdelší promlčecí lhůta je u soudních rozhodnutí. Dle § 110 občanského zákoníku platí, pokud bylo právo přiznáno pravomocným rozhodnutím soudu, tak se exekuce promlčuje za 10 let a to ode dne, kdy měl být podle rozhodnutí plněno.