Kdo je to degustátor?

Co to je degustace

Degustace neboli ochutnávka je činnost, při které se ochutnávají různé potraviny či nápoje. Mezi nejznámější patří degustace vín, při které víno degustuje tzv. sommelier (česky sklepmistr, ve francouzštině též číšník roznášející víno).

Jak se stát Degustatorem

Degustátorem se nemůže stát každý, je to poslání; v první řadě je třeba mít silně vyvinutou čichovou i chuťovou paměť a následně složit náročné zkoušky, které k hodnocení opravňují. Degustátoři udělují vínům v soutěžích body a tím světu ukazují, které víno je dobré, které jen průměrné a kterému se raději vyhnout.
Archiv

Co dělá sommelier

Someliér má na starost přípravu a tvorbu vinného lístku. Součástí jeho práce je také nákup, ošetřování a skladování vína. Prochází v případě potřeby s hosty celou nabídku vína, doporučuje jim víno vhodné k vybranému jídlu a zajišťuje profesionální servis podávaného vína.

Co to je someliér

Sommelier nebo též someliér je gastronomický odborník, specialista na víno, ostatní nápoje a na kombinace pokrmů, nápojů.

Jak probíhá degustace

Degustace by měla probíhat v klidném, světlém a příjemném prostředí bez rušivých pachů s teplotou kolem 20 °C. Teplota místnosti a teplota podávaného vína jsou jedním ze základních předpokladů pro degustaci vína. Samotnou lahev vína k degustaci otevíráme několik desítek minut před vlastní degustací.

Jak poznat stáří vína

První se hodnotí barva, podle níž se dá poznat stáří. U bílých vín platí, že čím je mladší, tím je světlejší a zelenější, se zráním se barva stává tmavší a sytější. Se skleničkou si zakroužíte, abyste viděl viskozitu, pozorujete, jak řetízkuje, což poukazuje na zbytkový cukr, na vyšší obsah alkoholu.

Jak spravne degustovat

Víno degustujte v klidném a příjemném prostředí, kde je pokud možno přírodní osvětlení anebo světlo jemu podobné. Teplo v místnosti by se měla pohybovat okolo 20 stupňů Celsia a vzduch by měl být ideálně bez nějakých dalších zápachů. Víno degustujte vždy vychlazené na teplotu vhodnou pro něj vhodnou.

Jak se ochutnává víno

Platí základní pravidla, že šumivá vína se podávají při teplotě 6 až 8°C, bílá vína při teplotě 10 až 12°C a červená při teplotě 16 až 19°C. Vhodná teplota vína bývá uvedena přímo na víně. Pokud je jiná, než zde uvedená, pak se řiďte teplotou uvedenou na etiketě.

Co je to mladé víno

Mladé víno je takové víno, které je uvedeno do prodeje v témž roce, kdy byly sklizeny hrozny, z nichž bylo vyrobeno. Jde o víno, které je určeno k okamžité spotřebě. U mladých vín se jejich aroma a chuť objevuje hned po otevření lahve.

Co se stane když vypiju zkažené víno

Pokud ochutnám, hrozí něco jiného než že víno bude prostě zkažené a hnusné Hrozí nějaká otrava… Ochutnat a vylít, nebo vypít. Nic jiného opravdu nehrozí.

Jak dlouho trvá degustace

Délka degustace je individuální, zpravidla trvá cca 60-120 min. Po celou dobu degustace je pro Vás k dispozici bílé pečivo a voda ve džbánech k neutralizaci chutí mezi jednotlivými vzorky.

Jak probíhá degustace vína

Postup samotné degustace vínaVíno naléváme do sklenky pomalu po stěně sklenky do jedné třetiny skleničky.Víno zkoumáme prvně zrakem – posouzení čirosti, jiskry a barvy.Poté víno hodnotíme čichem, bukket vína vychutnáváme pomalu.Víno ochutnáváme malým douškem, pomalu jej válíme v ústech.

Co je to archivní víno

Archivní víno je takové víno, které se uvádí do prodeje nejméně tři roky od roku sklizně. Rozhodně nelze archivovat každé víno, ne všechna k tomu mají ideální vlastnosti, navíc značná část vín, se kterou se setkáme na trhu, je určena k okamžité spotřebě.

Kdy se pije Svatomartinské víno

Takzvané Svatomartinské víno je první víno vzniklé v novém ročníku. Symbolicky se úplně první vína začínají podávat 11. listopadu v 11 hodin, tedy na svátek sv. Martina.

Jak dlouho vydrží svařák

Vlastnoručně udělané svařené víno nebo punč vydrží v lednici zhruba týden.

Jak se pozna Zkazene bile víno

Vzhled vína

Pokud bude mít víno barvu šedou, černou či nahnědlou, buďte ostražití. Nahnědlá barva u bílých vín signalizuje oxidaci a tedy zkažení vína. Černá barva u červených pak příliš mnoho železa. Na barvu pak navazuje čirost vína.

Jak se hodnotí víno

Ve 100bodovém systému hodnotíme vína pomocí 10 kritérií v kategoriích vzhled – zde se hodnotí čirost a barva vína; vůně – intenzita, jemnost a kvalita; chuť – intenzita, jemnost, kvalita a perzistence vína (tedy délka času po polknutí vína, během kterého Vám v ústech přetrvává jeho chuť) a celkový dojem z vína.

Jak se Ochutnava bile víno

Pro většinu bílých vín je to 9–11 °C, růžových 11–13 °C a červených 14–16 °C (s menšími či většími odchylkami podle konkrétního druhu vína). Víte, že Degustační sklenice má tvar daný normou a je ze skla nebo polokřišťálu. V horní části je užší, v dolní je baňatá, aby byl čichový vjem co nejvíce optimální.

Co se stane když vypiju staré víno

Pokud ochutnám, hrozí něco jiného než že víno bude prostě zkažené a hnusné Hrozí nějaká otrava… Ochutnat a vylít, nebo vypít. Nic jiného opravdu nehrozí.

Jaký je rozdíl mezi Svatomartinským a mladým vínem

Svatomartinská vína jsou suchá vína se zbytkovým cukrem do 9 g/l, u nichž je povolen nepatrný obsah CO2, a liší se pouze maximálním obsahem alkoholu. U bílých a růžových vín a klaretu nesmí povolený obsah alkoholu překročit 12,5 % obj. U červených vín je maximální obsah alkoholu stanoven na 13 % obj.

Jak chutná svařák

V tom svařeném se navíc projeví harmonická souhra koření, tóny ovoce a karamelu i dozvuk pikantního alkoholu. Aby svařák chutnal líp než dobře, je třeba respektovat několik pravidel – od výběru lahve až po kombinaci chutí a správnou teplotu vína.

Z jakého vína se dělá svařák

Vhodné odrůdy pro červené a bílé svařené víno

Stolní nebo zemské víno zcela postačí. Velmi vhodná jsou mladá červená vína jako např. Rulandské modré (Pinot Noir) nebo Merlot. Jako základ pro svařené bílé víno se také nabízí jemně trpké odrůdy jako Müller-Thurgau, Sylvánské, Rulandské šedé (Pinot grigio) a Riesling.

Co kdyz vypiju Stare víno

Pokud ochutnám, hrozí něco jiného než že víno bude prostě zkažené a hnusné Hrozí nějaká otrava… Ochutnat a vylít, nebo vypít. Nic jiného opravdu nehrozí.

Co kdyz víno perli

Někdy se může stát, že otevřeme láhev vína (tichého) a ono začne perlit, z láhve uniká oxid uhličitý. Pokud takové víno nalijeme do sklenky, objeví se perlení. V tomto případě jde o problém a víno můžeme reklamovat. Z nějakého důvodu, a těch může být mnoho, začalo víno v láhvi samovolně kvasit.

Kdy se zkazí víno

Růžové víno uzavřené korkovou zátkou a uchované v lednici je možné pít ještě pátý nebo dokonce i sedmý den po otevření. Bílé víno s korkovou zátkou a uložené v lednici můžete použít ještě 3 až 5 dní. Červené víno uložte na tmavém místě s korkovou zátkou a chuť si uchová ještě 3 až 5 dní.