Kdo je to křen?

Co je to křen

Dodejme, že křen není úplně totéž jako kořen, ostatně potvrzuje to i Slovník spisovného jazyka českého, který kromě běžných významů výrazu křen, tedy zmíněna rostlina a její kořen, uvádí jen významy "společník mladé dvojice, ale překážející a nevítaný" a dále "neobratný, těžkopádný člověk".

Jak poznat křen

Druhy se od sebe odlišují hlavně velikosti květů a plodů (šešulek) a kořenem. Křen selský má menší květy i plody a kořen ostře pálivý (rozmnožuje se vegetativně), kořen křenu velkoplodého je sladký až mírně pálivý (rozmnožuje se semeny).

Jak se dá využít křen

Křen se používá často jako příloha k ovaru, uzeninám a pečenému masu. Upravuje se různými způsoby. Oblíbený je nastrouhaný čerstvý kořen, přidaný k masu na dochucení, někdy společně s hořčicí.

Proč Křen pálí

Křen je cenným zdrojem celé škály vitaminů i minerálů, ovšem hlavní roli v jeho očistných účincích na trávicí i dýchací cesty hrají sirné silice. Právě z nich nás při strouhání křenu pálí oči i nos.

Jak se dělá křen

Očištěný křen nakrájíme na kolečka a rozmixujeme s 2 dcl převařené vody, 1 dcl oleje, lžící cukru, lžící octa a lžičkou soli. Vytvořenou kaši plníme do malých skleniček od přesnídávek (z množství jsou 3 a půl sklenky) a uložíme do lednice, kde nám tato směs vydrží až 1 rok.

Proč jíst křen

Léčivé vlastnosti:

Křenu se říká "český ženšen", Celkově posiluje organismus a je vhodný při rekonvalescenci. Dále má silné antibiotické a antiseptické (desinfekční) působení, kterého se využívá při zánětech v dýchacích cestách a při zánětu močových cest. Užívá se při kašli doprovázeném zahleněním.

Jak přesadit křen

Na jaře jim odtrhneme tenké kořínky a nařežeme řízky asi 20 cm dlouhé. Pak je sázíme mírně šikmo do hloubky 15 cm. Původní vegetační vrchol čili horní konec řízku, který jsme si označili, by měl směřovat k povrchu půdy. Koncem června kořeny odhrneme, ve střední části z nich odstraníme tenké kořínky a zase je přihrneme.

Jak je zdravý křen

Křen má posilující účinky na naši obranyschopnost. Obsahuje důležité živiny a má skvělé antibiotické účinky. Křen také dokáže z našeho těla vyhnat různé infekce, je proto vhodný při nachlazení, angíně a chřipce. Dokáže zničit původce onemocnění v našem zažívacím traktu.

Jak zjemnit křen

Zjemnit ho můžete přidáním zakysané smetany nebo povařením v mléce. Pokud se vám nepodaří spotřebovat celý křen, nesmutněte. Můžete ho nastrouhat do hořčice, nebo zabalit do vlhkého plátýnka a umístit do spodní části lednice. Důležité je, aby nevyschnul.

Jak zakonzervovat křen

Křen omyjeme, zabalíme celý pevně do mokrého papíru, vložíme do mikroténového sáčku, kolem dokola sáček převážeme 1- 2 gumičkami. Křen uložíme do lednice do šuplíku na zeleninu a ukrajujeme, když potřebujeme. Křen vydrží jako čerstvý i rok, dokonce na něm začnou rašit lístečky.

Jak se čistí křen

Čerstvě nakopaný nebo zakoupený křen musíme před použitím v kuchyni nejprve očistit, jako každou jinou kořenovou zeleninu. Po odstranění zelených částí a oškrábání nebo okrájení povrchové vrstvy křen většinou strouháme. Aby se předešlo ztrátám vitamínu C, měli bychom pokud možno používat plastová struhadla.

Jak se zbavit křenu

Na jaře se ale zase objeví spousta nových rostlin křenu. Křen má totiž velice hluboký a rozsáhlý kořenový systém a na zbytcích kořenů se stále objevují nové listové růžice. Vzniká problém, jak se křenu zbavit natrvalo. Měli bychom začít důkladným přerytím celé plochy a důsledné vysbíráním všech kořenů.

Jak dlouho vydrží křen

Maximálně se může stát, že při vyšších teplotách začne křen rašit, kořen se vyčerpává, měkne a ztrácí na chuti i síle. Ve vlhkém písku a na chladném místě (teplota je doporučována kolem 8 – 10 oC), vydrží křen spolehlivě až do jara, kdy stále chutná jako čerstvý.

Jak udržet křen

Ve vodě: Vhodnější je uchovat křen ve vyšší nádobce s vodou, kterou pravidelně (2x za den) měníme. V mikrotenovém sáčku: Jednoduchý způsob uchování je vložit kořen do mikrotenového sáčku, uzavřít a uložit do chladna, např. do lednice. Takto křen vydrží velmi dlouho svěží.

Kde hledat křen

Ve volné přírodě ČR roste křen selský nejčastěji v hlubokých půdách na vlhkých i polostinných místech, nejčastěji podél vodních toků nebo nádrží, kde jsou v půdním profilu silné nánosy výživného bahna. Zmíněné druhy křene se liší velikostí květů, plodů (šešulek) a kořene.

Kdy se vytahuje křen

Jeho sklizeň by se neměla uspěchat, čeká se na ochlazení, až rostlině zhnědnou listy. S příchodem prvních mrazíků začnou křenu odumírat listy a živiny z rostliny se stahují do kořenů. Právě v této době je ideální kořeny vyrýt, protože budou obsahovat nejvíce vitamínů a dalších prospěšných látek.

Jak oživit křen

Křen nastrouháme najemno, pokapeme octem (prevence proti ztmavnutí) a svaříme vodu se solí a octem. Poměr vody a octa bude 1 ku 10, solíme dle potřeby. Zavařujeme klasicky zhruba 20 minut při 80 °C. Naložený křen uchováváme na tmavém chladnějším místě.