Kdo je to rohovník?

Co je to rohovník

Rohovník (Ceratonia) je rod rostlin z čeledi bobovité. Rohovníky jsou nevelké stromy se zpeřenými lesklými listy a drobnými květy bez koruny. Plody rohovníku obecného, pěstovaného zejména ve Středomoří, jsou známy jako svatojánský chléb nebo karob.

Co je rohovník obecný

Rohovník obecný je stálezelený, malý až středně velký strom, dorůstající výšky až 10 (výjimečně až 16) metrů. Koruna bývá hustá a polokulovitá, kmen tlustý, s hrubou hnědou borkou. Listy dosahují délky 10 až 20 cm, jsou sudozpeřené nebo lichozpeřené, složené ze 4 až 10 párů většinou vstřícných lístků.

Co je Rohovnikova moucka

Rohovníková mouka je chutná a zdravá přirozeně sladká náhrada kakaa. Je vhodná pro alergiky a děti. Vyznačuje se sladkou karamelovou chutí a čistotou. Je bohatým zdrojem riboflavinu, vápníku, mědi a manganu.
Archiv

Co to je karob

Karob je prášek z Rohovníku obecného latinsky Ceratonia siliqua, který patří do rodiny hrachu a pochází z oblasti východního Středomoří. Říká se mu také Svatojánský chléb a jako první jej pěstovali starověcí Řekové.
Archiv

Kde roste rohovník obecný

Popis: Rohovník je strom z čeledi bobovitých. Roste především v jižní Evropě na pobřeží Středozemního moře. Bývá označován také jako čokoládový strom, protože jeho nasládlé plody mohou sloužit jako náhrada kakaa.

Jak pěstovat rohovník

Rohovníku v květináči se daří na světlém místě, v létě mu svědčí letnění (zahrada, balkon, terasa) a vydatná zálivka. Přes zimu si rohovník žádá teplotu od 5 do 10 °C, ale přezimuje i při pokojové teplotě. Zalévejte ho velmi opatrně, protože při nadbytku vody by kořeny začaly hnít.

Jak chutná karob

Má vysoký obsah vápníku, vlákniny, bílkovin a minerálů, neobsahuje kofein a má velmi nízký obsah tuku. Jak karob chutná Karob (nebo též svatojánský chléb) má mírně nasládlou kořeněnou chuť.

Co je to svatojánský chléb

Svatojánský chléb jsou kousky lusku rohovníku obecného. Každý lusk obsahuje asi 20 semínek, která mají tu pozoruhodnou vlastnost, že každé váží přesně 0,2 g. Řekové je nazývali karation a používali je jako závaží k vyvažování drahokamů.

Jak se jí svatojánský chléb

Lze jím sypat kaše, ochucovat nákypy, pudinky, koktejly, těsta či sójové mléko − na 0,25 l stačí malá lžička. Smíchaný s hroznovým cukrem v poměru 1 : 1 se výborně hodí na ovocné knedlíky.

Jak jíst karob

Karob se používá všude tam, kde bychom jinak použili kakao. Jeho chuť je příjemně nasládlá, proto po jeho přidání sladíme méně, než kdybychom použili kakao. Použití je rozmanité. Můžeme ho přidávat do nápojů, dezertů, koláčů, cukroví, sušenek, krémů a sladkých pomazánek.

Co je to Karobovy prášek

Karobový prášek se získává zpracováním lusků, které plodí strom zvaný rohovník obecný. Ten je doma ve Středomoří a jeho lusky se někdy nazývají také svatojánský chléb, měly totiž při putování pouští nasytit sv. Jana Křtitele.

Jak zpracovat karob

Karobem můžeme nahradit kakao při přípravě domácích dezertů, sušenek, zmrzlin, polev, sladkých pomazánek a dalších sladkostí. Karobový prášek můžete přidat do rostlinného či kravského mléka a získáte lahodný nápoj. Lze ho použít též jako náhradu mouky při bezlepkové dietě. Karob se používá k výrobě náhražky čokolády.