Kdo je výš rektor nebo děkan?

Kdo je víc děkan nebo rektor

Děkan je také zpravidla ex officio předsedou vědecké rady fakulty. Jeho přímým nadřízeným je rektor (příp. určený prorektor). Jeho úřad se nazývá děkanát.

Kdo je nad rektorem

Rektora jmenuje a odvolává na návrh akademického senátu prezident republiky. Volební období je čtyřleté. Při slavnostních událostech, jako je imatrikulace nebo promoce, se oslovuje “Vaše Magnificence”. Prorektor je zástupce rektora.
Archiv

Kdo je nejvyšší na vysoké škole

Rektor je nejvyšší představitel vysoké školy, hlava celé univerzity. Oslovujeme jej „Jeho Magnificence“, což by se dalo přeložit jako „Jeho Vznešenost“. Rektora navrhuje Akademický senát Univerzity Karlovy a jmenuje ho prezident ČR na dobu čtyř let. Rektor jmenuje a odvolává děkany fakult.
Archiv

Kdo jmenuje děkana

(1) V čele fakulty je děkan; jedná a rozhoduje ve věcech fakulty, pokud tento zákon nestanoví jinak. (2) Děkana jmenuje a odvolává na návrh akademického senátu fakulty rektor.

Kdo je děkan a kdo rektor

Děkan je nejvyšším představitelem dané fakulty. Jedná a rozhoduje o záležitostech fakulty a je podřízen rektorovi. Do funkce ho jmenuje rektor na základě návrhu akademického senátu. Může ho kdykoliv odvolat.

Kdo zastupuje děkana

(1) Děkan je představitelem fakulty, řídí ji, zastupuje a jedná jejím jménem. Děkan za svou činnost odpovídá rektorovi; tímto není dotčena působnost děkana ve věcech podle čl.

Co dělá rektor

Rektor je nejvyšší funkcionář VŠ nebo církevní školy, rektor jmenuje prorektory, děkany, kvestora, členy vědecké rady a disciplinární komise, předkládá výroční zprávu o hospodaření školy a její rozpočet.

Kdo jedna za vysokou školu

Dle ustanovení § 10 odst. 1 zákona o vysokých školách v čele veřejné vysoké školy je rektor; jedná a rozhoduje ve věcech školy, pokud zákon nestanoví jinak.

Kdo se muze stát rektorem

Kandidáta na funkci rektora může senátu navrhnout akademický senát fakulty, skupina nejméně 100 členů akademické obce nebo člen senátu, a to zpravidla z profesorů, kteří jsou členy akademické obce. Návrh na odvolání rektora může senátu podat akademický senát fakulty nebo nejméně jedna pětina členů senátu.

Kdo kontroluje vysoké školy

Pokud v souvislosti se zjištěnými údaji vzniknou pochybnosti o kvalitě vzdělávací činnosti některé fakulty nebo vysoké školy, požádá ministerstvo Akreditační komisi (která je nezávislým orgánem), aby provedla hodnocení příslušné instituce. Kontrola se týká všech studentů, kteří absolvovali po 1. 1. 2000.

Kdo spravuje vysoké školy

Veřejné vysoké školy jsou zřizované zvláštním zákonem. Kompetence vůči nim podle zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů, vykonává Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Co dělá proděkan

Proděkan je funkce označující zástupce děkana, používána je na vysokých školách. Proděkany jmenuje a odvolává děkan fakulty pro určité přesně stanovené oblasti a jsou mu zpravidla přímo podřízeni a odpovědni. Proděkani ve vymezených oblastech zastupují děkana, jednají jeho jménem.

Co to je kvestor

Kvestor je vysokoškolský akademický správní úředník, který řídí hospodaření a vnitřní správu vysoké školy a vystupuje jejím jménem dle pravomocí daných rektorem a vnitřními předpisy školy. Jmenuje a odvolává ho rektor vysoké školy.

Co to je děkan

Děkan (latinsky decanus; řecky δεκανός, dekanos – obojí původním významem „hlava deseti“, převzato do ostatních jazyků: německy Dekan; francouzsky doyen; italsky a španělsky decano; anglicky dean) je titul hodnostáře z církevního prostředí.

Kdo stojí v čele fakulty

DĚKAN stojí v čele fakulty a má na starosti vedení dané fakulty. Děkan za svou činnost odpovídá AS FLD. TAJEMNÍK má na starosti ekonomické a administrativní záležitosti fakulty. PRODĚKAN je jmenován děkanem; podobně jako prorektoři rektorem.

Co to je rektor

Rektor je nejvyšší funkcionář VŠ nebo církevní školy, rektor jmenuje prorektory, děkany, kvestora, členy vědecké rady a disciplinární komise, předkládá výroční zprávu o hospodaření školy a její rozpočet.

Jak dlouho trvá studium na vysoké škole

Pro bakalářský studijní program je standardní doba studia 3 roky. Pro navazující magisterský studijní program je standardní doba studia 2 roky. Pro magisterský studijní program je standardní doba studia 5 let. V případě programu Všeobecné lékařství je standardní doba studia 6 let.

Kam na vysokou školu bez přijímaček

VELKÝ PŘEHLED: Veřejné vysoké školy, na které berou bezČeská zemědělská univerzita v Praze.České vysoké učení technické v Praze.Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích.Mendelova univerzita v BrněOstravská univerzita v OstravěSlezská univerzita v OpavěTechnická univerzita v Liberci.

Kdo financuje vysoké školy

Studenti (popř. jejich rodiny) mohou získat finanční pomoc jednak z rozpočtu Ministerstva práce a sociálních věcí, jednak od vysokých škol s využitím prostředků rozpočtu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Která vysoká škola je nejlehčí

Nejnáročnější studijní obor na vysokých školách je medicína, nejlehčí je zemědělství. Vyplývá to z odpovědí více než 8000 absolventů českých univerzit, průzkum provedlo Středisko vzdělávací politiky, což je pracoviště Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.

Co když se nedostanu na vysokou školu

Celkem máte šest možností.Jiná vysoká škola. Některé vysoké školy ještě vypisují další kola přijímacího řízení a mezi jejich obory se dá vybrat něco zajímavého či přijatelného.Vyšší odborná škola.Jazykový kurz nebo přípravka.Na zkušenou do ciziny.Zaměstnání nebo vlastní podnikáníÚřad práce nebo rekvalifikace.

Kdo stojí v čele vysoké školy

V čele univerzity stojí podle zákona rektor, volený akademickým senátem, a jeden nebo více prorektorů, jeho poradním orgánem je vědecká rada a správní a hospodářské záležitosti vyřizuje rektorát v čele s kvestorem. Na hospodaření univerzity dohlíží správní rada. Univerzity se dělí na fakulty a další součásti.

Jaká je nejtěžší vysoká škola v ČR

Nejnáročnější studijní obor na vysokých školách je medicína, nejlehčí je zemědělství. Vyplývá to z odpovědí více než 8000 absolventů českých univerzit, průzkum provedlo Středisko vzdělávací politiky, což je pracoviště Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.

Která vysoká škola je nejtěžší

Nejméně se učí budoucí ekonomové, vyplývá z průzkumu. Průměrnému vysokoškolákovi zabere studium 33 hodin týdně. Vyplývá to z výsledků studie Eurostudent VI, jejíž autoři oslovili 22 207 studentů.

Co dělat když mě nevzali na školu

Doporučujeme kontaktovat ředitele školy a domluvit se s ním na dalším postupu. Pro další kolo přijímacího řízení můžete podat neomezené množství přihlášek. Přihlášku do dalšího kola přijímacího řízení získáte u ředitele střední školy, případně na webových stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.