Kdo je velitelem ozbrojených sil?

Kdo je nejvyšší velitelem ozbrojených sil ČR

Další úkoly ozbrojených sil České republiky vyplývají z mezinárodních smluvních závazků. Činnost ozbrojených sil kontrolují ústavní a další zákonem stanovené orgány. Vrchním velitelem ozbrojených sil je prezident republiky Petr Pavel.

Kdo rozhoduje o vyslání ozbrojených sil

V oblasti mezinárodní spolupráce může vláda rozhodnout o vyslání ozbrojených sil ČR mimo území ČR nebo rozhodnout o pobytu ozbrojených sil cizích států na území ČR, a to nejdéle na dobu 60 dnů, jde-li o plnění závazků z mezinárodních smluv o společné obraně proti napadení, o účast na mírových operacích podle rozhodnutí …
Archiv

Kdo tvori ozbrojene sily

Ozbrojené síly se člení na Armádu ČR, Vojenskou kancelář prezidenta republiky a Hradní stráž. Základním úkolem ozbrojených sil je připravovat se k obraně ČR a bránit ji proti vnějšímu napadení. Ozbrojené síly ČR plní též úkoly, které vyplývají z mezinárodních smluvních závazků ČR o společné obraně proti napadení.

Kdo je příslušník ozbrojených sil

(5) Příslušníkem ozbrojených sil je jen voják v činné službě. (6) Vojenský materiál tvoří vojenská výstroj, vojenská výzbroj, vojenská technika a určená technická zařízení, které jsou užívány k plnění nebo zabezpečení úkolů ozbrojených sil.
ArchivPodobné

Kdo je to velitel

Velitel je odpovědný voják nebo civilní osoba velící vojenské jednotce, zařízení či prostředku. Velitelem je také vedoucí funkce v jiných ozbrojených sborech a složkách nebo paramilatantních jednotkách například u policie nebo u hasičů. Velitel vydává rozkazy (velí).

Kdo musí jít do války

V České republice se branná povinnost vztahuje na všechny občany státu starší 18 let, a to na základě zákona č. 585/2004 Sb. Branný zákon. Branná povinnost naopak zaniká dnem dosáhnutí 60 let či z jiných důvodů taxativně vymezených v §7 výše zmíněného zákona.

Kdo rozhoduje o vyhlášení války

Válečný stav vyhlašuje Parlament České republiky, k přijetí usnesení o vyhlášení válečného stavu je nutná nadpoloviční většina obou komor parlamentu. Pokud je Poslanecká sněmovna rozpuštěna, vyhlašuje válečný stav Senát..

Kdo je vrchním velitelem ozbrojených sil ČR uveď funkci a jméno

Vrchním velitelem ozbrojených sil je podle Ústavy České republiky prezident republiky, v současnosti je to Miloš Zeman. Ministryní obrany je Jana Černochová, která byla jmenována do funkce 17. prosince 2021.

Co jsou ozbrojené síly ČR

Ozbrojené síly České republiky se člení na Armádu ČR, Vojenskou kancelář prezidenta republiky a Hradní stráž.

Kdo je voják v činné službě

(1) Vojákem z povolání (dále jen "voják") je občan, který vojenskou činnou službu vykonává jako svoje zaměstnání. Voják je ve služebním poměru k České republice. Občan může být povolán do služebního poměru jen na základě vlastní žádosti.

Kdo má nárok na vojenský pohřeb

Důchodcům rezortu MO – vojákům, bývalým vojákům a rehabilitovaným vojákům může být vypraven smuteční obřad s vojenskými poctami. V případě zájmů o smuteční obřad s vojenskými poctami je důležité, aby rodina pozůstalého kontaktovala příslušné Krajské vojenské velitelství již při zajišťování smutečního obřadu.

Kdo veli u zásahu

Velitel zásahu je oprávněn vydat přímé rozkazy kterýmkoliv hasičům u zásahu, pokud hrozí nebezpečí z prodlení! Velitel zásahu se označuje vestou s nápisem “Velitel zásahu“ nebo červenou páskou s nápisem "VZ" na levé paži. U zásahů s účastí více jednotek zřizuje velitelské stanoviště.

Kdo je osvobozen od branné povinnosti

V České republice se branná povinnost vztahuje na všechny občany státu starší 18 let, a to na základě zákona č. 585/2004 Sb. Branný zákon. Branná povinnost naopak zaniká dnem dosáhnutí 60 let či z jiných důvodů taxativně vymezených v §7 výše zmíněného zákona.

Co se stane když odmítnu mobilizaci

Občan, který jako voják v záloze odmítl vykonávat mimořádnou službu, podléhá za stavu ohrožení státu nebo válečného stavu pracovní povinnosti podle zákona o zajišťování obrany České republiky.

Kdo muze mobilizovat

Mobilizace ozbrojených sil může být částečná nebo všeobecná. Částečná mobilizace ozbrojených sil se za stavu ohrožení státu vztahuje na část vojáků v záloze nebo na část státního území České republiky. Všeobecná mobilizace ozbrojených sil se za válečného stavu vztahuje na všechny vojáky v záloze.

Kdo schvaluje válku

Právo k vyhlášení válečného stavu má pouze Parlament České republiky. K tomuto úkonu je zapotřebí souhlas nadpoloviční většiny všech poslanců (tj. 101) a souhlas nadpoloviční většiny všech senátorů (tj. 41).

Co muze vrchni velitel ozbrojených sil

schvaluje základní vojenské řády, jmenuje a odvolává náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky, propůjčuje čestné nebo historické názvy vojenským útvarům a vojenským zařízením, propůjčuje bojové prapory vojenským útvarům a vojenským zařízením.

Jak se dostat do armády

Kdo chce být vojenským profesionálem, musí projít základním výcvikem a jen v loňském roce tak k Odboru výcviku Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově nastoupilo v celkem čtyřech nástupních termínech, tedy leden, duben, srpen a říjen 882 nových rekrutů, z kterých jich tento výcvik zvládlo 786.

Jak se zdraví vojáci

Salutování se v mnoha zemích světa obvykle provádí napnutou pravou rukou, kterou si voják přiloží buďto ke štítku své vojenské čepice (nebo jiné standardní pokrývky hlavy) případně pouze k pravému spánku své hlavy.

Kdo je voják ve výslužbě

Vojákem ve výslužbě se může stát také občan, který vykonával vojenskou činnou službu a kterému zanikla branná povinnost, a to na základě žádosti tohoto občana. O žádosti občana rozhoduje krajské vojenské velitelství. Údaje o vojákovi ve výslužbě jsou vedeny ve vojenské evidenci.

Kdo platí náklady pohřbu

Náklady pohřbu se hradí z pozůstalosti; nestačí-li pozůstalost ke krytí nákladů pohřbu, uhradí je ten, kdo je ochoten náklady uhradit, popř. obec, není-li nikdo jiný ochoten uhradit náklady pohřbu dobrovolně.

Co dělat když umře blízký člověk

Zavolejte praktického lékaře nebo Lékařskou službu první pomoci, popřípadě Zdravotnickou záchrannou službu. Nález těla zemřelého mimo zdravotnické zařízení se oznamuje na jednotné evropské číslo tísňového volání 112.

Co je kmitočet n

celostátní kmitočet „N“ – taktéž zásahový a využívá se ke komunikaci lezeckých skupin. celostátní kmitočet „U“ a „Y“ – využívá se ke komunikaci, která nesouvisí se záchrannými a likvidačními pracemi (nepoužívá se u zásahu)

Jaká je struktura řízení zásahu

Při řízení zásahu se uplatňují následující úrovně řízení s oprávněním v okruhu své působnosti vydávat rozkazy, pokyny nebo povely vůči svým podřízeným: a) velitel zásahu, b) velitel jednotky a vedoucí další složky IZS, c) náčelník štábu velitele zásahu (dále jen „štáb“), d) člen štábu, e) velitel sektoru, f) velitel …

Kdy bude povinná vojna

1. ledna 2005 – Česká armáda bude od tohoto data plně profesionální. Branná povinnost bude vyžadována pouze při ohrožení státu nebo za válečného stavu.