Kdo je vodák?

Jak se zdraví vodáci

Vodácký slovníkAhoj – vodácký pozdrav, skalní vodáci se takto zdraví, ikdyž se neznajíbarel – umělohmotný sud, do kterého vložíte věci, které nesmějí promoknout.bort – bok lodi.butyla – jiný název pro barel.cvaknout se – převrátit se na lodi.debl, deblovka – loď pro dvě osoby.

Co je vracák

VRACÁK – Zpětný proud, který vzniká za překážkou v řece. VV – Vysoká voda, stav chvíli před povodněmi a pro vodáka ideální stav.

Jaké boty na vodu

Správné boty na vodu – ideální jsou boty s plnou špičkou (staré tenisky, neoprenky…), nevhodné jsou sandále, žabky, pantofle, crocsy. V botách se zavřenou špičkou jsou chráněné i vaše prsty, nikdy nevíte, co všechno v řece může být, např. rozbité sklo nebo ostrý kámen.

Kdo je háček

Kdo je vpředu a vidí na cestu, ten je šéf. O tom si mohou háčkové nechat pouze zdát. Háček je totiž označení jednoho z dvou členů posádky kánoe – toho, který sedí vpředu.

Jak se chovat na vodě

Na vodu patří správná obuv a vesta.Známe správnou techniku ovládání lodi.Nikdy nejezdíme sami, kamarády neopouštíme.Střízlivost je samozřejmostíLenoch se nadře (a zničí loď i pádlo)Jezy a překážky vždy nejprve prohlížíme.O půjčené vybavení se řádně staráme.I na tábořišti zůstáváme lidmi.

Jak sjíždět vodu

Vybav loď bezpečnostními pomůckami – tzv. házečkou (házecí pytlík), lékárničkou, mobilem ve vodotěsném obalu a píšťalkou. Před vyplutím si zjisti dostatek informací o řece, jejích nebezpečných místech a aktuálním stavu vody. Pokud nejsi zručný vodák, jezdi vždy s někým zkušeným.

Kdo řídí loď

Kapitán (kapitán lodi, kapitán plavidla) je tradiční a zároveň oficiální označení funkce kvalifikovaného vůdce některých typů plavidel, například lodí nebo ponorek.

Jak se obléci na vodu

Proto doporučujeme pořídit si vodáckou bundu, kalhoty, savé funkční prádlo a nepromokavé vodácké boty. Najdete u nás ale také neoprenové ponožky, neopreny, čepice, rukavice i další speciální oblečení na vodu, jako jsou šprickobundy nebo suché obleky.

Jaké jídlo si vzít na vodu

Jedete na vodu 7 potravin, které byste s sebou rozhodně měli zabalitKuskus. Představuje pokrm, jenž uspoří čas, hmotnost i místo.Ovesná kaše. Jednoduchá, rychlá, vhodná na přípravu doma z vlastních ingrediencí podle libosti.Sušené maso.Špek.Tuňák.Rýže.Polenta a kaše z pytlíku.

Jak se sedí v kánoi

Jak si do kanoe správně sednout – Opravdu se staly případy, kdy si posádka sedla do kanoe opačně a na konci plavby měl háček otlačené holeně tak, že nemohl chodit a oba lamentovali, jak špatné lodě jsou. Jednoduchá rada je, že v kanoi se sedí tak, aby měli oba vodáci dostatek místa na nohy a zadák seděl opravdu vzadu.

Co je to zadák

Zadák má kromě buzerace háčka také na starost bezpečnou, a pokud možno plynulou jízdu. Jak může zadák buzerovat háčka Jednoduše. Díky té vymoženosti, že řídí loď, je pánem a rozdává rozkazy.

Jakou sjet Řeků

Nejvíce a nejčastěji sjížděnou řekou u nás je bezesporu Vltava, vodáky však vídáme i jinde – na klidné Lužnici, divoké Sázavě, pro začátečníky jednodušší Berounce, neprávem opomíjené Orlici. Každá řeka má něco svého, své kouzlo a tajemství, kterým láká muže i ženy na kánoi, raftu nebo na jiné lodi.

Jakou loď můžu ridit bez ridicaku

Lodě, u nichž žádný doklad nepotřebujete, se označují jako vybraná malá plavidla a jde o tato plavidla: plavidla do hmotnosti 1000 kg, včetně povoleného zatížení plavidla s vlastním strojním pohonem o výkonu do 4 kW. plavidla s celkovou plochou plachet do 12 m.

Co dělá zadák

Zadák (kormidelník, kotrč), oproti tomu, sedí vždy vzadu a je zodpovědný za správný směr plavby i za bezpečnost lodi a posádky. Proto by se vždy mělo jednat o zkušenějšího vodáka z dvojice, který již má s jízdou na kánoi nějaké zkušenosti.

Co s sebou na vodácký kurz

opalovací krém, repelent, nezapomeň také na osobní léky, pokud nosíš dioptrické brýle, vezmi si s sebou raději levnější model a navíc si brýle uvaž na provázek, aby ti při cvaknutí neuplavaly!

Jaké boty do raftů

Vhodná obuv

Rovnou zavrhněte boty s otevřenou špičkou, sandály, žabky, gumáky a podobné kousky. Móda jde v tomto případě stranou a mnohem lépe vám poslouží pevné šněrovací tenisky, díky kterým se ve vodě nezraníte o kameny nebo jiné ostré předměty.

Co si vzít k jídlu pod stan

Několik tipů na jídlo sebou:sušené ovoce.dehydratovaná jídla.kompoty.ovesné vločky, müsli.konzervy.čokoláda.proteinové tyčinky.sušené maso.

Jak se obléknout na vodu

Nezapomeňte proto tričko (lepší syntetické než bavlněné), plavky a zvláštní boty (pokud nemáte neoprenové, postačí i staré tenisky. Naprosto nevhodné jsou však sandály a boty typu crocs!). V případě nepřízně počasí jistě oceníte pončo nebo pláštěnku proti dešti a neprofukavou i nepromokavou bundu s kapucí.

Jak se řídí loď

Kormidelník loď řídí odlomením nebo přitažením pádla od nebo k zádi lodi. Obecně platí, že čím dál za sebe kormidelník dosáhne, tím účinnější záběr bude. Pokud se posádka nenachází v akutním nebezpečí, stačí udělat mocnější záběr vpřed na své straně a loď se vyrovná.

Kdo je na lodi háček

Zadák je kormidelníkem lodi – poznáte ho tak, že sedí vzadu a dává rozkazy. Háček je vepředu, je motorem lodi a poslouchá. Začátečníci často zastávají pozici háčka. Ten totiž „jen“ pádluje dopředu a hlásí kameny v řece – především ty, které nejdou moc vidět.

Jak sedet v kanoi

Jak si do kanoe správně sednout – Opravdu se staly případy, kdy si posádka sedla do kanoe opačně a na konci plavby měl háček otlačené holeně tak, že nemohl chodit a oba lamentovali, jak špatné lodě jsou. Jednoduchá rada je, že v kanoi se sedí tak, aby měli oba vodáci dostatek místa na nohy a zadák seděl opravdu vzadu.

Kam poprvé na vodu

Obecně je těžké někomu radit, nicméně bezpečnost by měla být na prvním místě. Takže pokud jedete na vodu poprvé, nebo jedete s malými dětmi, volil bych rafty. Pokud jste zkušenější vodáci a již jste nějakou řeku sjeli, nebo jste začátečníci a nebojíte se občasného nedobrovolného vykoupání ve Vltavě, půjčte si kánoe.

Kde je možné plout s motorovým člunem

Plavba ve skluzu je možná na všech povrchových vodách, kde není výslovný zákaz plavby plavidel se spalovacími motory pouze ve vzdálenosti min. 25m od břehu, přehrady, jezu, hráze nebo jiné stavby nebo od vyznačeného prostoru pro koupání.

Co je to výtlačný režim plavby

Výtlačný režim plavby je charakteristický tím, že délka vodorysky se zásadně nemění oproti stavu, kdy je plavidlo v klidu/stojí. U zádě plavidla se nevytváří prohlubeň, do které se noří záď plavidla, a tak nedochází k podélnému náklonu plavidla. U přídě se vytváří příďová vlna a nedochází k rozstřiku vody do stran.

Co potrebuju na vodák

Nepromokavý a odolný pytel se zavinovacím uzávěrem slouží kajakářům ke stejný účelům jako barel pro kanoisty. Patří do něj vše, co může vodák během dne potřebovat. Obvykle jsou to nějaké peníze, doklady, nůž, svačina, lékárnička a mobil. Vejde se také suché triko a ponožky.