Co je Elohim
Slovo elohim lze na určitých místech v bibli překládat i jako „bohové“, tradiční komentáře někdy doporučují na určitých místech toto slovo překládat jako „poslové“ nebo „soudci“).
V jakého Boha věří judaismus
Judaismus má jediného Boha stvořitele – Jehova/ Jahve. Stejně jako křesťanství má deset přikázání, které jsou jakousi smlouvou mezi Bohem a nimi za to, že židé jsou vyvolený národ. Boha považují za nejmocnějšího, dokonalého, neposkvrněného.
Jak se řekne hebrejsky Bůh
Bůh je zde označován jako elohim, což je množné číslo, které se ovšem v bibli běžně používá ve smyslu singuláru a v této formě odkazuje k Bohu jedinému. Jde tedy o plural majestaticus, který se pojí se slovesem v singuláru. Elohim je odvozenina z el, znamenající božstvo, boha s malým „b“.
Jak se jmenuje Bůh judaismu
Bůh se oslovuje výrazy jako Hospodin, heb. hašem, adonaj, elohejnu, atd. Tento původně židovský monoteismus se stal přímým základem pozdějšího židovství – judaismu – a čerpalo z něj též křesťanství.
Co nesmí Židé
Základní pravidla kašrutu
Ze savců se například smí jíst hovězí, jehněčí či kůzlečí. Košer ale v žádném případě není maso vepřové, koňské a králičí. Z ptáků jsou zakázáni především dravci, povoleny jsou naopak všechny běžně chované domestikované druhy, tedy kuře, kachna, husa, krocan či krůta.
Co znamená el shaddai
El Shaddai – bůh hory, byl bůh Abraháma a Jákoba. Jákob si z El Shaddai udělal svého elohim – hebrejský výraz pro „hlavní z bohů“.
Co je tetragrammaton
Čtyři hebrejské souhlásky JHVH zvané "tetragrammaton", které jsou v Bibli na místech označujících jméno pravého Boha, jsou předmětem mnoha sporů. Jednak pokud jde o výslovnost (není přesně známo, které samohlásky při vyslovování doplňovaly tetragrammaton) a jednak pokud jde o význam.
Kdo založil judaismus
Judaismus vznikl jako kmenové náboženství hebrejských kmenů přibližně ve 2. tisíciletí př. n. l. Podle Tóry jsou předky izraelského národa tři praotcové, Abrahám, Izák a Jákob – tito jsou líčeni jako lidé, kteří věřili v jednoho Boha.
Co nejedí židé
Ze zvěře je absolutně zakázáno konzumovat vepřové a koňské maso, úhoře a jesetera (druh ryby) a krev jakéhokoli zvířete. Velmi přísně se také dodržuje pravidlo oddělování jídel masitých od jídel obsahujících mléko („Neuvaříš kůzle v mléce jeho matky“).
Jak se jmenuje Bůh islámu
V islámu je Alláh stvořitelem a všemocným vládcem světa, který proroku Mohamedovi posílal své zprávy pro lidi (a pro tzv. „džiny“) skrze archanděla Gabriela. Tyto zprávy (negramotný) Mohamed recitoval svým společníkům. Korán (v překladu „recitace“) je kolekcí těchto údajných zjevení.
Co obsahuje Starý zákon
Podle klasického židovského dělení má Starý zákon tři části: Tóra, Proroci a Spisy. Křesťané jej obvykle dělí na čtyři části: pět knih Mojžíšových (Pentateuch), historické spisy, mudroslovné knihy a prorocké knihy.
Jaké jsou symboly judaismu
7.1 Talit a tfilin.7.2 Kipa.7.3 Menora.7.4 Davidova hvězda.7.5 Synagoga.
Co nesmí jíst Žid
Ze zvěře je absolutně zakázáno konzumovat vepřové a koňské maso, úhoře a jesetera (druh ryby) a krev jakéhokoli zvířete. Velmi přísně se také dodržuje pravidlo oddělování jídel masitých od jídel obsahujících mléko („Neuvaříš kůzle v mléce jeho matky“).
Proč nejíst vepřové maso
Důvody, proč se lidé rozhodnou nejíst maso, jsou různé: etické, ekologické, náboženské nebo zdravotní. Ukazuje se totiž, že přílišná konzumace masa, především pak uzenin, přispívá ke vzniku cukrovky nebo rakoviny tlustého střeva.
Co islám zakazuje
Víra zakazuje působení bolesti živým tvorům, braní si, co mi není dáno, lhaní, užívání alkoholu a sexuální nemorálnost.
Kdo věří v Alláha
Ježíšovi bylo dle Koránu zjeveno Evangelium “Injil”, Králu Davidovi Zabur (Žalmy), Mojžíšovi Tawrah (Tóra) a Mohammedovi Quran (Korán).
Jak vypadaly Adam a Eva
Výše uvedená úvaha Pavla Bartoše se dá tedy shrnout ve smyslu: Adam s Evou byli neurčité barvy pleti, k lidské rozmanitosti došlo podobně jako v lingvistické stránce až po potopě, po babylónském zmatení jazyků.
Kdo napsal bibli
Bible není dílem jednoho autora. Některé spisy jsou autorské, převážná většina je anonymní. Zatímco v Novém zákoně známe autora aspoň u některých spisů, jsou starozákonní knihy téměř napořád anonymní.
Co Nejedi Židi
Základní pravidla kašrutu
Tóra rozděluje zvířata na čistá a nečistá, ke konzumaci je určeno jen maso čistých zvířat. Ze savců se například smí jíst hovězí, jehněčí či kůzlečí. Košer ale v žádném případě není maso vepřové, koňské a králičí.
Co buddhismus zakazuje
Toto učení existuje více než 2500 let, přičemž některé základy převzalo z hinduismu. Základem buddhismu je cyklus zrození, života a smrti. Víra zakazuje působit bolest živým tvorům, lhát a užívat alkohol, nepřípustné je také sexuálně nemorální chování. Buddha se narodil pravděpodobně roku 560 př.
Co Nejedi arabove
Muslimové nekonzumují vepřové maso, krev a uhynulá zvířata. Je-li muslim ke konzumaci těchto potravin donucen, za hřích se to nepovažuje. Platí také zákaz konzumace oslů, masožravých ptáků a zvěře. Z ryb mohou konzumovat pouze ty, které mají šupiny a ploutve.
Jak vypadá Alláh
súře (kapitole Koránu) se u popisu Alláha objevují tyto atributy: jedinečný/jediný, věčný/nezávislý, nezplozený/neplodící (potomstvo) a nesrovnatelný s ničím. Alláh má být rovněž i nejvyšším soudcem, který rozdělí lidi na ty, kteří budou odměněni nebem (rájem Jannah) a ty kteří budou potrestáni peklem (Jahannam).
Co nesmi arabove
Muslimové nekonzumují vepřové maso, krev a uhynulá zvířata. Je-li muslim ke konzumaci těchto potravin donucen, za hřích se to nepovažuje. Platí také zákaz konzumace oslů, masožravých ptáků a zvěře. Z ryb mohou konzumovat pouze ty, které mají šupiny a ploutve.
Jak se chovat k muslimům
Muslimové spolu mluví vždy zpříma z očí do očí, ale neslušné je, když muž kontaktuje cizí ženu a to se nemyslí jen oční kontakt. Dalším velmi neslušným projevem chování je ukázat někomu podrážky svých bot, takže sezení po evropském způsobu nohu přes nohu je nepřípustné.
Kde se vzal Adam
Adam byl podle Bible první člověk, společný předek celého lidstva a všech lidí. Hebrejské slovo אדם Ádám znamená člověk, takže překladatelé Bible se musejí rozhodovat, kdy toto slovo mají považovat za vlastní a kdy za obecné jméno.