Kdo za obec podepisuje smlouvy
Obec je navenek podle § 103 odst. 1 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o obcích“), zastupována starostou. Znamená to, že právě starosta je oprávněn obec právně zavazovat (typicky uzavírat smlouvy).
Archiv
Kdo rozhoduje v obci
Rada obce nebo kraje je výkonným orgánem v oblasti samostatné působnosti. Rozhoduje tedy v individuálních záležitostech samosprávy obce či kraje. Rada například rozděluje pravomocí v obecním úřadu, stanovuje celkový počet jeho zaměstnanců nebo stanovuje pravidla pro přijímání a vyřizování petic a stížností.
Kdo zastupuje obec na venek
Starosta obecně zastupuje obec na venek, ale sám nemůže utvářet její vůli, jedná až tehdy, kdy rozhodne alespoň o základech jiný příslušný orgán. Kdyby starosta jednal sám a nebyl k tomu pověřen zastupitelstvem nebo radou tam, kde je to zapotřebí, byl by právní úkon (kupř.
Kdo je v obecním úřadu
Významným orgánem obce je i obecní úřad, který je tvořen starostou, místostarostou (místostarosty), tajemníkem obecního úřadu (je-li tato funkce zřízena), a zaměstnanci obce zařazenými do obecního úřadu (§ 109 odst. 1 ZOZ).
Co je to starosta
Starosta je ze své funkce členem rady obce a zároveň stojí v čele obecního úřadu. Zákoník práce se na něj nevztahuje. Starostovi jsou svěřeny zejména tyto pravomoci: odpovídá za informování veřejnosti o činnosti obce.
Kdo za obec uzavírá veřejnoprávní smlouvu
Podle jeho ustanovení § 26 odst. 3 může obec, jejíž orgán je správním orgánem, uzavřít koordinační veřejnoprávní smlouvu s obcí s rozšířenou působností, v jejímž správním obvodu má sídlo, o zveřejňování obsahu úřední desky způsobem umožňujícím dálkový přístup.
Kdy končí rada obce
V souladu s ustanovením § 99 odst. 4 zákona o obcích, pokud se starosta či místostarosta vzdá své funkce (míněno funkce starosty či místostarosty) nebo z ní je odvolán, přestává být i členem rady obce.
Co dělá rada obce
Činnost rady obce
Rada připravuje návrhy pro zasedání zastupitelstva obce a zákonem o obcích je jí vyhrazeno například: zabezpečovat hospodaření obce podle schváleného rozpočtu. vydávat nařízení obce. stanovit rozdělení pravomocí v obecním úřadu, rozhodovat o počtu zaměstnanců OÚ
Který orgán obce rozhoduje o přijetí dotace
Rozhodnutí o požádání a přijetí dotace spadá mezi tzv. zbytkové pravomoci rady obce. V obci, kde se rada obce nevolí, vykonává její pravomoc starosta. Jestliže si tedy pravomoc nevyhradí zastupitelstvo obce, jedná se o pravomoc starosty obce (pravomoc lze též zcela nebo zčásti svěřit obecnímu úřadu).
Co dělá starosta obce
Starosta plní řadu funkcí, především:
reprezentuje a zastupuje obec navenek, účastní se jednání mezi jednotlivými obcemi apod. svolává a zpravidla řídí zasedání zastupitelstva obce, podepisuje zápis z jednání zastupitelstva obce. podepisuje právní předpisy obce (ale nerozhoduje o jejich vydání)
Co dělá obec
Obec v samostatné působnosti dále zajišťuje ve svém územním obvodu hospodářský, sociální a kulturní rozvoj, ochranu a tvorbu zdravého životního prostředí, s výjimkou těch činností, které jsou zvláštními zákony svěřeny jiným orgánům jako výkon státní správy.
Jaký je rozdíl mezi starostou a primátorem
Primátor je v Česku označení starosty statutárního města nebo hlavního města Prahy. Naopak na Slovensku je to označení starosty každého města. Často se tímto termínem v češtině označují i starostové řady světových velkoměst.
Kdo je nadřízený starosty obce
Starosta se tím nestává nadřízeným zastupitelstva, naopak je zastupitelstvu podřízený. Zastupitelstvo je nadále zodpovědné za veškeré konání starosty a rovněž nese plnou odpovědnost za konání a financování obce, včetně případných finančních náhrad a trestní odpovědnosti. “
Kdo rozhoduje o zahájení přezkumného řízení
361/2003 Sb. přezkoumat příslušný rezortní ministr (u BIS vládou určený ministr), pokud se účastník řízení, případně i rozhodující služební funkcionář, domnívá, že je v rozporu s právními předpisy.
Jak uveřejnit smlouvu v registru smluv
K uveřejnění smlouvy v registru smluv potřebujete přístupové údaje do datové schránky (nebo spisové služby nebo jiného informačního systému). Smlouvu je možné uveřejnit prostřednictvím formulářů umístěných na Portálu veřejné správy.
Jak je volena rada obce
V čele rady stojí starosta, dále je volen jeden či více místostarostů. Zřízení a činnost rady obce se řídí podle zákona č. 128/2000 Sb., o obcích. V městysech se nazývá rada městyse a ve městech včetně statutárních měst rada města.
Kdo platí zastupitelstvo
Náhradu vyplacené mzdy uhradí zaměstnavateli obec. Neuvolněným zastupitelům, kteří nejsou v pracovním poměru, poskytuje obec náhradu ušlého výdělku za dobu strávenou výkonem funkce paušální částkou, jejíž výši stanoví zastupitelstvo.
Jak vznikají obce
Obec může vzniknout nově, a to buď sloučením dvou obcí, ne- bo oddělením části obce5. Po vzniku nové obce je nutno vyhlásit volby do jejího zastupitelstva. Dvě či více obcí se slučují na základě vzájemné dohody. Jinak je to, vzniká-li nová obec oddělením části dosavadní obce.
Co obnáší práce zastupitele obce
Zastupitelstvo je nejvyšším orgánem obce, standardně tedy rozhoduje o převodech nemovitostí, schvaluje rozpočet, volí starostu, místostarostu či i členy rady, vydává obecně závazné vyhlášky, stanovuje odměny neuvolněným členům zastupitelstva, rozhoduje o spolupráci s jinými obcemi atd.
Co když se nezvolí starosta
Jestliže nově zvolené zastupitelstvo obce nezvolí starostu do 6 měsíců ode dne ustavujícího zastupitelstva obce, ředitel krajského úřadu jmenuje správce obce z řad zaměstnanců krajského úřadu, který zabezpečuje výkon přenesené působnosti a v oblasti samostatné působnosti úkoly uvedené v § 84 odst.
Kdo je nadřízený obci
Nadřízeným správním orgánem orgánu obce se rozumí krajský úřad.
Kam podat stížnost na obec
Stížnost nemůžete podat anonymně, jinak se jí úřad nebude zabývat. Pokud nejste spokojeni s tím, jak byla vaše stížnost vyřízena, obraťte se na nadřízený úřad (správní orgán). Většinou je to některé ministerstvo. V případě obecních úřadů je nadřízeným orgánem krajský úřad.
Jak dlouho trvá správní řízení
Lhůty pro vydání rozhodnutí ve správním řízení jsou stanoveny v § 71 správního řádu. Podle tohoto ustanovení platí, že správní orgán je povinen vydat rozhodnutí bezodkladně, nejpozději do 30 dnů od zahájení řízení [§ 71 odst. 1, 3 písm. a) správního řádu].
Co spadá do správního řízení
V rámci správního řízení správní orgán shromažďuje podklady pro vydání správního rozhodnutí. Podklady pro vydání správního rozhodnutí mohou být zejména návrhy účastníků, důkazy, listiny, dále také stanoviska a závazná stanoviska dotčených orgánů.
Kdo kontroluje registr smluv
Registr smluv je informačním systémem veřejné správy sloužícím k uveřejňování smluv subjekty povinnými dle ZRS. Spravuje jej Ministerstvo vnitra ČR (počínaje dnem 1. 4. 2023 přejde tato povinnost na nově zřízenou Digitální a informační agenturu) a je veřejně dostupný na webové adrese Registru smluv.