Kdo jsou původní obyvatelé Afriky?

Kdo žije v Africe

Africe jsou zastoupeny všechny lidské rasy. Nejvíce rozšířenou je negroidní (černá) rasa, která žije na jih od Sahary až po jižní okraj kontinentu. Europoidní (bílá) rasa je zastoupena na severu (Arabové a Berbeři) a v Jihoafrické republice (menšiny Evropanů).
Archiv

Kdo první objevil Afriku

Prvními Evropany, kteří dorazili do Afriky byli Řekové, kteří se o Africe dozvěděli pravděpodobně od Féničanů (Féničané byli semitský kmen, který osídlil krajinu podél pobřeží Syropalestinské oblasti.), kteří od roku 900 př. n. l. obchodovali s Berbery od dnešního Maroka po dnešní Libyi.

Kde žije nejvíce obyvatel v Africe

Silně osídlena je také jezerní oblast mezi jezery Viktoriino a Tanganika, některé části jižní Afriky a pobřeží Guinejského zálivu. Nejlidnatější zemí Afriky je Nigérie s populací kolem 221 milionů obyvatel (2022), populaci přes 100 mil má dále Etiopie, Egypt a Konžská demokratická republika.
Archiv

Které země kolonizovali Afriku

Závod o AfrikuBelgickáBritskáFrancouzskáNěmeckáItalskáPortugalskáŠpanělskáNezávislá (Libérie a Etiopie)

Kdo jsou to sanové

Oficálně se Křováci již od 70. let jmenují Sanové – jde o historické označení, kterým Křováky nazývali jejich etnicky příbuzní Hotentoti. Význam slova je cosi jako „ti druzí“, tzn. ti bez dobytka, což je myšleno také výsměšně, ale Sanové s tímto názvem souhlasí.

Kdo jako první obeplul Afriku

Vasco de Gama (1449-1524), Portugalec), lodi Sao Gabriel, Sao Raphael a Berrio. V letech 1497-1498 poprvé obeplul Afriku a našel námořní cestu do Indie.

Co je typické pro Afriku

Pro celou Afriku jsou typické rozdíly mezi městem a regiony na venkově, kde nemusí být dobrý přístup k elektrice, plynu nebo vodě. Tyto oblasti určují původní tradici jídla – vaří se na dřevě a na uhlí, typický je čaj, cukr, koření, opékané maso a na slunci uzrálá zelenina.

Jaké je nejlidnatější město na světě

Tokio je považováno za největší město na světě a jeho urbanizace přesahuje hranice města.

Jak se mluví v Africe

Nejvíce obyvatel Afriky, celých 150 milionů, hovoří arabsky. Místní verze arabštiny jsou však často tak odlišné, že Arabové žijící v různých zemích si navzájem nerozumějí. Z původních afrických jazyků má nejvíce mluvčích hauština. Tímto jazykem hovoří přibližně 25 milionů lidí v severní Nigérii a jižním Nigeru.

Co je hon na Afriku

V roce 1914 byly naopak formálně nezávislé pouze dva státy: Etiopie a Libérie. Přechod od neformální kontroly prostřednictvím obchodních stanic k formálnímu ovládnutí velkých území evropskými mocnostmi se nazývá jako hon o Afriku (angl. Scramble for Africa).

Kdo se podílel na objevování Afriky

První zprávy o Africe přinesli Féničané, kteří podnikali obchodní a kolonizační cesty podél severního pobřeží Afriky a dokonce i za Gibraltarský průliv. Příbuzní a následovníci Féničanů, Kartaginci, podnikli kolem roku 500 př. Kr. kolonizační výpravu a dostali se až do Guinejského zálivu pod Kamerunskou horu.

Jak mluví Křováci

Haiǁomové dříve zřejmě mluvili dialektem ju, blízkým jazyku ǃkung, jejich řeč se však výrazně sblížila s namaštinou, takže někdy bývá pokládána jen za její dialekt. Proto také počet mluvčích kolísá mezi 16 000 a nulou. Tento lid je v namaštině znám jako Saa, což je také základ pojmenování Sanové (Křováci).)

Kde žijí Křováci

Křováci (San, Sho, Basarwa, Kung nebo Khwe) jsou původní obyvatelé jižní Afriky, osídlují většinu oblastí Zimbabwe, Lesotha, Mosambiku, Svazijska, Botswany, Namibie a Angoly.

Kdo obeplul celý svět

Až výprava portugalského mořeplavce ve španělských službách Fernaa de Magalhaese přinesla definitivní a nezvratitelný důkaz o tom, že mají pravdu – jako první obeplula planetu. Sám Magalhaes (známý též jako Ferdinand Magellan či Fernando de Magallanes) zpět do Evropy nedorazil, neboť byl zabit na Filipínách.

Kdo nejmladší obeplul svět

Dosud nejmladším člověkem, který sám obeplul svět, byla o půl roku starší Australanka Jessica Watsonová, jež plavbu podnikla před dvěma roky. Dekkerová se na své více než 11 metrů dlouhé jachtě Guppy musela potýkat s týdny samoty a obavami z pirátů. Na lodi se také učila a psala domácí úkoly.

Co jedí v Africe

Kukuřice, čočka, fazole a jáhly neodmyslitelně patří k africké gastronomii. Charakteristickými africkými pokrmy jsou bohaté směsi z jednoho hrnce dohromady s masem nebo rybou a omáčkou. Typickým africkým jídlem je Fufu, pokrm ze sladkých brambor a yamu. Dalším, velmi rozšířeným pokrmem je couscous.

Jak se jmenuje nejmenší město na světě

Věděli jste, že nejmenší městečko na světě se nachází právě v Chorvatsku Je tomu skutečně tak. Jmenuje se Hum a je malým historickým drahokamem, který zdobí vnitrozemskou část poloostrova Istrie, konkrétně region zvaný Istrijská župa.

Jaké je nejmenší město v České republice

Přebuz je městem s nejmenším počtem obyvatel České republiky. K 1.1. 2021 zde dle Českého statistického úřadu žilo 73 obyvatel. Město se nachází poblíž hranic v Krušných horách v Karlovarském kraji.

Kde všude se mluví arabsky

Arabština

Arabština (العربية, Al-ʿarabíja)
Úřední jazyk Alžírsko Bahrajn Čad Džibutsko Egypt Eritrea Irák Izrael Jemen Jordánsko Katar Komory Kuvajt Libanon Libye Mali Maroko Mauritánie Omán Palestinská autonomie Saúdská Arábie Somálsko Spojené arabské emiráty Súdán Sýrie Tunisko také jeden ze 6 jazyků OSN
Kódy
ISO 639-1 ar

Jak se mluví v Ghaně

Ghana má 31 072 940 obyvatel (odhad z roku 2020). Hovoří se zde, kromě úřední angličtiny, více než 50 jazyky a nářečími. Nejrozšířenějším jazykem je Či (Twi), jímž hovoří Ašantové soustředění v centrální a severní části země. Jedná se o jazyk z Akanské skupiny stejně jako Fanti užívané na pobřeží.

Jak se dělí Afrika

Běžné členění Afriky definované OSN uvádí pět základních regionů, a to Severní Afrika, Západní Afrika, Střední Afrika, Východní Afrika a Jižní Afrika.

Kdy byla objevena Afrika

To je rok 1492 a objevení amerického kontinentu. Ze samého důvodu vznikly objevné portugalské plavby kolem břehů Afriky: Bartolomeo Diaz, obeplutí mysu Dobré naděje. A 1498 přistál Vasco de Gama na místě, kde později vznikla již zmíněná Kalkata.

Kdo obeplul jako první Afriku

Vasco de Gama (1449-1524), Portugalec), lodi Sao Gabriel, Sao Raphael a Berrio. V letech 1497-1498 poprvé obeplul Afriku a našel námořní cestu do Indie.

Kdo to je Hotentot

Hotentoti jsou zase příslušníci původního etnika Kojkojnů. Holanďané jim však kvůli jejich nesrozumitelnému, mlaskavému jazyku začali říkat Hotentoti.

Jak dlouho trvala cesta kolem světa

Celá cesta trvala tři roky a 27 dní; pro zajímavost: současným světovým rekordmanem v nejrychlejší plavbě lodí kolem světa je od ledna 2017 francouzský jachtař Francis Joyon, jenž zeměkouli obeplul v trimaranu za 40 dní, 23 hodin, 30 minut a 30 sekund.