Kdo kolonizoval?

Kdo kolonizoval Afriku

V posledních dvaceti letech 19. století pro sebe zabíraly mocné evropské mocnosti (Británie, Portugalsko a Francie) rozsáhlé oblasti Afriky i Asie, a stejně tak činily v menším měřítku i Itálie, Německo a Belgie. Tyto mocnosti si v posledních dvaceti letech 19. století celkem bez problémů rozdělily Afriku na mapě.

Kdo stál v čele kolonií

Nástup Anglie, Francie a Nizozemí v 17.

století dominovali evropskému kolonialismu jako novému jevu v evropských dějinách Španělé a Portugalci, situace se změnila po polovině 16. století s postupným nástupem dvou nových velmocí Anglie a Francie. Španělsko a Portugalsko si své kolonie nicméně udržely do začátku 19.

Kdo se podílel na rvačce o Afriku

Rozsáhlá území ve vnitrozemí Afriky prozkoumal skotský cestovatel a misionář David Livingstone [dejvid livingstn].

Kdo kolonizoval Jižní Afriku

Severní, západní a rovníkovou Afriku kolonizovali především Francouzi a Španělé, východní a jižní zejména Angličané a Holanďané. Koloniální impéria se v průběhu 20. století rozpadla. Nejvíce zemí získalo samostatnost v roce 1960, proto se tento rok označuje jako rok Afriky.

Co Kolonizovala Francie

Seznam francouzských koloniálních území

Francouzská území koloniálního charakteru
Země Zisk Ztráta
Nová Kaledonie 1853
Nové Hebridy 1887 1980
Antarktida

Kdo kolonizoval Jižní Ameriku

Kolonizace Jižní Ameriky probíhala od počátku 16. století a jednalo se o historické procesy osídlování a kontroly kontinentu nejprve a nejvýrazněji Španěly a Portugalci, později v menší míře také Nizozemci nebo Francouzi.

Jak probíhala kolonizace

Lidská kolonizace se obvykle dělí na vnitřní (místní, např. mýcení lesů) a vnější. Příčinou kolonizace bylo zejména přelidnění a hledání či dobývání nové zemědělské půdy, budování vzdálených obchodních stanic a osad a konečně dobyvačná expanze zejména západoevropských států v novověku.

Kdy probíhala kolonizace

Jako velká kolonizace se označuje proces dobývání a osídlování nových zemědělsky využitelných poloh, který probíhal v Evropě od 11. až do 1. poloviny 14. století.

Jaké kolonie mělo Německo

Kolonie založené Německým císařstvímNěmecká Nová Guinea (1885 – 1914), skládající se z těchto území:Německá východní Afrika (1885 – 1919), dnešní Tanzanie, Rwanda, Burundi, trojúhelník Kionga v dnešním Mosambiku.Německá jihozápadní Afrika (1884 – 1918), dnešní Namibie.Wituland (1885 – 1890), dnešní jižní Keňa.

Kdo založil kolonii Virginii

John Rolfe si za ženu vzal Pocahontas a založil samostatnou farmu.

Proč byly kolonie

K těm nejdůležitějším patří získávání zdrojů, ale i přísun pracovní síly a v neposlední řadě také získávání nových trhů pro odbytiště svých výrobků. O kolonialismu můžeme hovořit už v dobách starých Řeků, kteří kolonizovali Středomoří. Mezi nejznámější řecké kolonie patřily třeba Syrakusy.

Co je kolonista

Kolonizace (z lat. colonus, rolník) znamená osidlování dosud nevyužívaného nebo málo osídleného prostoru, později také zakládání nebo dobývání vzdálených kolonií (kolonialismus).

Co je to dekolonizace

Dekolonizace je pojem, který označuje společensko-politické procesy osamostatnění koloniálních držav od metropole (mateřské země). Pojem dekolonizace se začal užívat během 50. let 20. století, a to i přes to, že procesy emancipace mají daleko starší historii.

Který stát se stal 1 anglickou kolonii

Vliv Anglie mimo Evropu stabilně narůstal. V roce 1583 doplul Humphrey Gilbert po stopách Johna Cabota na Newfoundland, kde 5. srpna založil vůbec první stálou britskou kolonii Saint John's (přičemž na Newfoundlandu již dříve existovaly sezónní rybářské kolonie).

Co je to Virginie

Virginie je americký stát na východě USA. Přezdívá se mu Matka prezidentů, neboť se v něm narodilo hned osm amerických prezidentů. Virginia je specifická svým obyvatelstvem – ze všech států USA jich právě v tomto žije nejvíc na venkově.

Co je to kolonialismus

Kolonialismus je postupné rozšiřování vlivu a hranic státu na určitém (většinou zámořském) území, které z morálních nebo historických důvodů považuje stát za oprávněný cíl svojí expanze. Kolonialismus je zároveň shrnutí názorů, které mají tyto výboje morálně ospravedlňovat.

Kdo kolonizoval Anglii

století se začali prosazovat Nizozemci a v druhé polovině 17. století Angličané a Francouzi. Ti pak nakonec spolu vedou boje o převahu v koloniích. V roce 1763 skončila sedmiletá válka, která potvrdila převahu Anglie v koloniích.

Jak zemrela Virginia Woolf

V roce 1941 přišla další, neobyčejně silná duševní krize, Virginia Woolfová trpěla hlubokými depresemi. Dne 28. března 1941 spáchala sebevraždu utopením v řece Ouse blízko svého domu v Rodmellu.

Kdo je Virginie Woolfová

Virginia Woolfová (rozená Adeline Virginia Stephen) (25. ledna 1882 – 28. března 1941) byla významná anglická spisovatelka, literární kritička, esejistka, vydavatelka, filozofka a feministka. Zároveň byla členkou Bloomsbury Group, což byla skupina avantgardních umělců a intelektuálů.

Kdo se bojí v Woolfove

Kdo se bojí Virginie Woolfové (anglicky: Who's Afraid of Virginia Woolf, v češtině někdy též Kdopak by se Kafky bál) je světově proslulá divadelní hra o třech jednáních Edwarda Franklina Albee. Pojednává o vztazích mezi ženou a mužem, o vztazích v rodině i v celé společnosti.

Kdo se bojí Virginie Wolfove Liberec

Slavné komorní drama plné překvapivých zvratů, krutých her i komické absurdity lidských vztahů se konečně dostává na jeviště libereckého divadla. K ránu po dlouhém večírku se zábava dvou manželských párů zvrhne ve vzájemné urážky a nelítostný souboj o to, kdo na svého partnera vytáhne nebo vymyslí jedovatější tajnosti.

Kdo se bojí Virginie Woolfové divadlo Praha

Slavné komorní drama plné překvapivých zvratů i absurdních krutých her je sondou do partnerských vztahů. Dá se říci, že toto komorní drama můžeme již dnes zařadit do kategorie „moderní klasika“. Jedná se bezesporu o jeden z nejpozoruhodnějších textů, které americká dramatika druhé poloviny dvacátého století dala světu.

Kdo se bojí v Woolfové NDB recenze

Hodnocení (17) 80+10 za Terezu G. Velmi dobře napsaná hra, kterou herci na pódiu dokázali naplnit emocemi, jež postupně gradují tak, že se v klíčových pasážích dá atmosféra vážně skoro krájet.

Kdo se bojí Virginie Woolfové žánr

Slavné komorní drama plné překvapivých zvratů i absurdních krutých her je sondou do partnerských vztahů. Dá se říci, že toto komorní drama můžeme již dnes zařadit do kategorie „moderní klasika“.

Kdo se bojí Virginie Woolfové i divadlo

Pátou premiérou Klicperova divadla v divadelní sezoně 2019/20 bude inscenace slavné hry amerického dramatika Edwarda Albeeho Kdo se bojí Virginie Woolfové, která měla původně být uvedena již 14. března 2020. Bude to vůbec první uvedení tohoto dramatu na scénách Klicperova divadla.