Kdo loví Delfiny?

Jak loví delfíni

Delfíni se na lov vydávají společně, někdy ale loví i samostatně. Obklíčí hejno ryb, pomalu ho tlačí k hladině, tam se na něj vrhnou a vyplašené ryby pochytají. Potravu polykají vcelku, denně spořádá jeden delfín až 7 kg ryb. K vyhledávání kořisti využívají echolokaci, která funguje na stejném principu jako sonar.
Archiv

Jak spí delfíni

Takže otázka je, jak mohou delfíni spát a při tom stále dýchat Tito obdivuhodní živočichové jsou schopni spát pouze „napůl“, spí jen jedna polovina jejich mozku. Obvykle zůstává jedno oko otevřené a druhé zavřené, což jim pomáhá mít se na pozoru před jinými predátory.

Co pije delfín

Delfíni nepotřebují pít. Všechnu vodu získávají z potravy. Delfíni se živí: rybami.

Jak chutná delfín

Jíst delfíní maso je prý stejné jako jíst hovězí či drůbeží maso. Letošní lov delfínů začal v neděli. Podle japonských médií se ale rybáři první den vrátili bez úlovku. Ochránci přírody označují lov na delfíny za krutou praktiku a uvádí, že zvířata mohou umírat na udušení i 30 minut.

Jak dlouho vydrží delfín na souši

Dalším nebezpečím je přehřátí, vzduch totiž neodvádí teplo tak rychle jako voda (rozdíl mezi 20° C ve vodě a na vzduchu zná jistě každý). Sucho a slunce také poškozují velmi citlivou pokožku. Na souši přežijí kytovci bez zvláštní péče sotva pár hodin.

Kde žije nejvíce delfínů

Delfíni ale žijí prakticky po celém Jadranském moři a potkat je můžete všude. Podle zpráv od turistů a rybářů se také často pohybují v okolí ostrovů Kornati Archipelago, Vis a Korčula a při pobřeží okolo města Makarska. V Chorvatsku můžete delfíny zahlédnout téměř všude.

Jak dlouho vydrží delfín bez nadechnutí

Mají otvor na vrcholu hlavy, kterým dýchají. Někteří se potřebují nadechnout každých 20 sekund, zatímco oceánské druhy vydrží na jedno nadechnutí i 30 minut. Mají velmi dobrý sluch, zejména pod vodou.

Jak dlouho žijí delfíni

Samice rodí jedno mládě. Mláďata se rodí ocasem napřed a dosahují délky 0.8–1 m a hmotnosti přibližně 10 kg. Delfíni se dožívají až 30 let.

Jak vidí delfín

Delfíni sice výborně vidí, ale často se pohybují v prostředí, kde je viditelnost velmi malá, v takovém případě se orientují především tzv. echolokací – tedy poslechem odražených zvukových vln, které sami vysílají.

Jak Dychaji delfíni

Dýchají plícemi, nikoli žábrami.

Delfíni musí v pravidelných intervalech vyplouvat na hladinu a doplnit zásoby vzduchu. Při opětovném ponoření pod hladinu tyto dýchací otvory neprodyšně zavřou. Zajímavé je, že při nádechu vymění zhruba 80 % obsahu plic – člověk naproti tomu takto dokáže obměnit pouze 17 %.

Jak slyší delfín

Delfíni zvládnou zvuky (ultrazvuky) až do 240 000 kmitů (240 kiloHertz – kHz). Mají totiž nesmírně citlivý echolokační smysl – registraci ultrazvuku, který vyšlou a on se zpětně k nim odrazí od překážky. Tím se jim podobají kosatky, vorvani a někteří jiní tvorové ve vodě.

Kde má delfín uši

K echolokaci jim slouží právě posledně jmenované cvakání, zatímco ostatní typy zvuků používají ke vzájemné komunikaci. Pozoruhodné přitom je, že delfíni vyluzují různé zvuky, přestože nemají hlasivky, a výborně slyší, i když nemají žádné vnější uši a vnitřní zvukovody mají úzké a zarostlé.

Kam za delfíny v Chorvatsku

Rabac na východním pobřeží Istrijského poloostrova je jediné místo na Jadranu, z něhož se takové plavby organizují. V této části Jadranu totiž žije na 80 těchto vzácných delfínů (lat. Tursiops truncatus), tj. delfínů skákavých, kteří žijí v malých skupinách, ale v létě se houfují do větších hejn.

Jak mluvi delfíni

Delfíní řeč ještě není dokonale probádána. Vědci ví něco málo o tom, jak delfíni používají zvuky během určitého chování. Takzvaný „podpisový pískot“ je pískání, které je charakteristické pro jednotlivé delfíny a funguje jako jméno. Umí používat také speciální zvuky, kterými označují žraloky, rybářské lodě nebo jídlo.

Kam k moři za Delfiny

Spatřit delfíny budete moci především u řeky Sado, která patří k nejlepším místům, kde lze spatřit delfíny bez problému. Kromě Portugalska se za delfíny můžete vydat i do Itálie nebo na Kanárské ostrovy. Delfíni ale nejsou jenom na těchto místech. Dokonce i v Chorvatku se nachází oblast, kde delfíni žijí.

Kde najít delfíny

Je starou známou skutečností, že delfíni žijí jen v čistých mořích. A není tedy divu, že mají svůj domov i v Jadranu, a to v jeho severní části, v oblasti Kvarneru kolem ostrovů Cres a Lošinj.

Kde se vyskytují delfíni

Delfín obecný je rozšířen téměř ve všech mořích od tropického po mírné pásmo. Žije zejména v pobřežních vodách, kde je dostatek potravy. Je nejpočetnějším druhem delfína. Velikost populace je neznámá, odhaduje se na několik miliónů jedinců.

Kam za delfíny v Evropě

Za delfíny nejen do Portugalska

Spatřit delfína skákavého v Evropě není tak složité, neboť je můžete zahlédnout na celé řadě míst od Velké Británie, Irska přes Francii, Španělsko až po Řecko. Osvědčených míst k jejich pozorování je spousta. Jedním z nich je ústí řeky Sado u výše zmiňovaného portugalského města Setúbal.

Kde pozorovat Delfiny

Obecně můžete vidět delfíny prakticky kdekoli, dokonce se stává, že zabloudí do ústí řek a přístavů. Obecně se ale vyhýbají místům, kde je hodně lidí. Nicméně je důležité koukat kolem sebe, takže oči pryč od displeje mobilu! Když nebudete pozorní, nic neuvidíte.