Kdo má nárok na vydaní ostatků?

Kdo je vlastníkem urny

Obecně platí, že urnu s ostatky jsou vydány tomu, kdo sjednal pohřbení. Tato osoba pak rozhoduje o tom, kde urnu uloží a zpravidla se tak děje na základě dohody pozůstalých.

Kdo může vyzvednout urnu

Urna bude k vyzvednutí v provozovně, kde byl pohřeb sjednán, za 10 pracovních dnů po konání obřadu nebo zpopelnění. K jejímu vyzvednutí nebudete vyzváni. Urnu může vyzvednout pouze objednavatel pohřbu. Pokud se nemůže dostavit, vystaví příslušné osobě plnou moc k vyzvednutí urny (plná moc nemusí být notářsky ověřena).

Co dělat s urnou

Nejčastěji se volí rozloučení s urnou v obřadní síni, je ale možné provést rozloučení také v kostele či kapli nebo přímo na zvoleném pohřebišti. Po rozloučení následuje uložení urny do hrobu či kolumbária (urnového háje) či rozptyl popela na rozptylové loučce.

Proč nemá být urna doma

Zpopelnění sice stále platí, ale nakládat s popelem katolického zesnulého dle vlastního uvážení už pozůstalí nemohou. Nebo by neměli. Ať už se jedná o rodinu, nebo jiné lidi. Blízcí katolíků, kteří byli po pohřbu zpopelněni, nebudou smět popel svých zesnulých nechat rozptýlit ani si urnu ponechat doma.

Jak dlouho můžu mít doma urnu

Pokud tato osoba do 12 měsíců ode dne zpopelnění urnu od provozovatele krematoria nepřevezme, je provozovatel krematoria oprávněn lidské ostatky uložit smísením se zemí do společného hrobu na veřejném pohřebišti.

Kdo má právo na vydání urny

Právo na vydání urny

Je-li urna uložena mimo hřbitov, pak na její vydání má právo osoba, kterou člověk před svou smrtí výslovně určil; jinak postupně jeho manžel, dítě nebo rodič.

Co potřebuji k vyzvednutí urny

Urnu může vyzvednout pouze objednavatel pohřbu nebo jím zplnomocněná osoba, která předloží doklad k vyzvednutí urny. Potřebné doklady: OP objednavatele, doklad k vyzvednutí urny (dostáváte s fakturou), doklad o zaplacení.

Co je potřeba k vyzvednutí urny

Informace pro pozůstalé:

Za 14 – 21 dnů se VYPRAVITEL pohřbu dostaví OSOBNĚ do kanceláře pohřební služby Liberec ulice u Krematoria 460, k vyzvednutí úřední urny. Úřední urna bude vydána na základě předložení občanského průkazu nebo faktury k pohřbu nebo úmrtního listu, proti podpisu.

Co se děje s tělem při kremaci

Spalovací pece

Rakev s tělem se zpopelňuje při teplotě 1150 °C (1423 K, 2102 °F). Během kremace shoří velká část těla (obzvláště orgány a jiná měkká tkáň). Pozůstatky žehu tvoří asi pět procent původní hmotnosti těla a popel rakve.

Co se děje s tělem po pohřbu

Popel se poté předává ve speciální schránce — urně — příbuzným. Pokud si přejete uložení urny, je možné ji uložit v kolumbáriích, urnových sklípcích nebo hrobech. Urnu s ostatky vašeho blízkého můžete uložit i jinde, třeba také u vás doma. Popel zesnulého je možné rozprášit.

Jak dlouho mít urnu doma

Pokud tato osoba do 12 měsíců ode dne zpopelnění urnu od provozovatele krematoria nepřevezme, je provozovatel krematoria oprávněn lidské ostatky uložit smísením se zemí do společného hrobu na veřejném pohřebišti.

Jak se otevírá urna s popelem

V mnoha případech dochází na přání zesnulého k rozptýlení jeho popela. Podle informací kraje však může být urna s popelem zesnulého otevřena pouze tzv. vypravitelem pohřbu. Tedy pohřební službou, nebo osobou, která pohřeb sjednává u pohřební služby.

Jak se dá otevřít urna

To je možné provést několika způsoby. Odříznout pilkou na železo urnu asi 1 cm od horního okraje, vyvrtat do víka několik děr o velikosti si 10mm a nebo rozbít víko úderem.

Kam s popelem z urny

Urnu si pozůstalí mohou nechat doma, uložit ji do urnového hrobu nebo do kolumbária. Oblíbená je i možnost popel rozptýlit na rozptylové loučce nebo ho vsypat do loučky vsypové.

Kdo má narok na urnu zemřelého

Právo na vydání urny

Je-li urna uložena mimo hřbitov, pak na její vydání má právo osoba, kterou člověk před svou smrtí výslovně určil; jinak postupně jeho manžel, dítě nebo rodič. Není-li žádný z nich nebo odmítnou-li ostatky převzít, musí si úřední urnu nalezenou mimo hřbitov převzít dědic.

Co dělat když umře blízký člověk

Zavolejte pohřební službu a zajistěte odvoz zesnulého. Než přijede pohřební služba, připravte zesnulému vhodné oblečení na pohřeb. Ohledací listy spolu s občanským průkazem a dalšími doklady se musí předat podle místa úmrtí na příslušnou matriku. S tím vám může pomoci pohřební služba.

Kdo ukládá urnu

Kdo může ukládat urnu na veřejném pohřebišti Urnu může ukládat na veřejném pohřebišti pouze certifikovaný hrobník nebo jiná osoba pověřená řádem pohřebiště, přičemž uložení musí odpovídat podmínkám pohřbívání na daném pohřebišti. Při každém uložení urny je nutné zamatrikování na příslušné hřbitovní správě.

Jak to vypadá v krematoriu

„V horní části zařízení je to mezi 750 až 800 stupni Celsia a dole v dopalovací komoře 850 stupňů,“ upřesnil Mlčoch. V krematoriu Strašnice vše kontroluje počítač, tělo tak do zařízení pustí, až když je v něm správná teplota. Rakev s tělem míří do pece, která je rozpálená až na 850 stupňů.

Jak dlouho trvá kremace člověka

Rakev se do pece zaváží při teplotě 750 stupňů Celsia, vlastní kremace pak podle váhy zesnulého trvá 70 až 80 minut. Popel, který váží včetně popela z rakve tři až čtyři kilogramy, je po kremaci shromážděn ve speciální nádobce.

Jak se rozloučit se zemřelým

Dopřejme si čas k rozloučení. Posaďme se vedle lůžka a pokusme se vnitřně se uklidnit. Když pozorujeme obličej zemřelého, můžeme sledovat, jak mizí všechno napětí a vyzařuje pokoj. Jestli chceme, mluvme se zemřelým, doprovoďme jej svými myšlenkami na jeho pro nás neviditelné cestě.

Jak se dostat do urny s popelem

V mnoha případech dochází na přání zesnulého k rozptýlení jeho popela. Podle informací kraje však může být urna s popelem zesnulého otevřena pouze tzv. vypravitelem pohřbu. Tedy pohřební službou, nebo osobou, která pohřeb sjednává u pohřební služby.

Kdo může uložit urnu do hrobu

K uložení urny do hrobového místa je oprávněn zaměstnanec veřejného pohřebiště – hrobník. Není tedy možné, aby tak učinili sami příbuzní zesnulé osoby. Ukládání urny do hrobového místa je dosti pietní událostí, které se již většinou účastní pouze nejbližší příbuzní. Přitom se k hrobu pokládají kytice a věnce.

Co dělat když umře maminka

Zavolejte praktického lékaře nebo Lékařskou službu první pomoci, popřípadě Zdravotnickou záchrannou službu. Nález těla zemřelého mimo zdravotnické zařízení se oznamuje na jednotné evropské číslo tísňového volání 112.

Kam volat při úmrtí

Nález těla zemřelého mimo zdravotnické zařízení se oznamuje na jednotné evropské číslo tísňového volání 112. Oznamovací povinnost má každý, kdo se o úmrtí dozvěděl nebo nalezl tělo zemřelého nebo jeho část a neví, zda úmrtí nebo nález těla nebo jeho části, již bylo oznámeno.

Co s popelem po kremaci

Kam s popelem

A část lidí k této tradici už přestává mít vztah zcela. Stále častěji tak lidé po kremaci přistupují k rozptýlení popele zemřelého, v menší míře ke vsypu popele do země. "Po řádném zpopelnění v krematoriu se urna s popelem stává majetkem pozůstalých.