Kdo má povinnost podat přiznání k dani silniční?

Kdo musí podat přiznání k silniční dani

Pokud za 2022 zaplatil zálohy na silniční daň, musí požádat o jejich vrácení finanční úřad. Nebudou mu vráceny automaticky. Přiznání nově podává pouze poplatník, který má vozidla kategorie N nebo O s hmotností větší než 3,5 tuny.
Archiv

Jaká vozidla jsou osvobozena od silniční daně

Od silniční daně jsou zcela osvobozena vozidla s méně než čtyřmi koly zapsaná v technickém průkazu vozidla jako kategorie L, auta diplomatických a konzulárních úřadů, vozidla zabezpečující linkovou osobní vnitrostátní přepravu (pouze v případě, že ujedou pro tento účel za zdaňovací období více než 80 % kilometrů), …
Archiv

Která vozidla jsou předmětem silniční daně

(1) Předmětem daně silniční je zdanitelné vozidlo. (2) Zdanitelným vozidlem se pro účely daně silniční rozumí silniční vozidlo kategorie N2 a N3 a jejich přípojná vozidla kategorie O3 nebo O4, pokud jsou registrovaná v registru silničních vozidel v České republice.

Na koho se vztahuje silniční daň

Poplatníkem je ve většině případů ten, kdo je zapsán v technickém průkazu. Do letoška se povinnost týkala i majitelů osobních aut, dodávek a menších nákladních vozidel. Vozidlo přitom musí být registrováno v České republice. Pokud je registrované v zahraničí, platit nemusíte ani v případě, že s ním v tuzemsku jezdíte.
Archiv

Kdo platí silniční daň v roce 2023

Novinka pro rok 2023 – silniční daň je z velké části zrušena

Nově od 1. ledna 2023 není potřeba platit silniční daň za užívání osobních automobilů, autobusů a nákladních aut (do 12 tun) za účelem podnikání. Jedná se o velkou změnu, která se poprvé promítne do daňového přiznání silniční daně podávaného k 31. lednu 2023.

Jaká je výše silniční daně

Výše silniční daně

Částka, kterou zaplatíte za silniční daň se liší dle toho, jaký motor má váš osobní automobil nebo kolik náprav a s jakým zatížením má váš nákladní automobil. U osobních automobilů je tato částka od 1200 Kč až do 4200 Kč. U nákladních automobilů se pohybujeme v rozmezí od 1800 Kč až 44 100Kč.

Kdo je poplatník a plátce silniční daně

Poplatníkem i plátcem této daně je provozovatel vozidla, který je zapsán v jeho technickém průkazu. Sazba daně je u osobních automobilů stanovena podle objemu motoru, u nákladních automobilů závisí na hmotnosti celého vozidla a počtu náprav. Dříve bylo možné u nákladních vozidel uplatnit slevu dle emisní normy.

Kdy je povinnost platit silniční daň

Silniční daň se platí jednou za rok zpětně za uplynulý kalendářní rok. Termín je do konce ledna následujícího roku. Letos je tak nutné zaplatit silniční daň za rok 2022 do úterý 31. ledna 2023.

Kdy se registrovat k dani silniční

Daňové přiznání k dani silniční se podává u místně příslušného správce daně nejpozději do 31. ledna kalendářního roku následujícího po uplynutí zdaňovacího období s přihlédnutím k ustanovení § 33 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "daňový řád").

Kdo musí podat daňové přiznání

Podle zákona o daních z příjmů, § 38g, musíte přiznání podat, pokud vaše roční příjmy podléhající dani z příjmů fyzických osob za uplynulý rok (tj. 2022) přesáhly 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně.

Kdo nemusí podávat daňové přiznání 2023

Kdy přiznání k dani z příjmů nepodáváte

Když vaše roční příjmy nepřesáhly 15 000 Kč (od roku 2023 částku 50 000 Kč).

Kdy není povinnost podávat daňové přiznání

Jestli jste v loňském roce pracovali u jediného zaměstnavatele a neměli žádné další příjmy, daňové přiznání podávat nemusíte. Jinak ale tuto povinnost mohou mít studenti, matky na rodičovské dovolené i důchodci. A někdy se dokonce vyplatí ho podat, i když nemusíte.

Kdy nejdříve podat daňové přiznání

Téměř všechny osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) podávají přiznání k dani z příjmů fyzických osob (DAP) do začátku dubna, respektive května. Výjimku mají ti, kteří měli za předchozí rok nižší příjmy než 15 tisíc korun.

Jaká částka se nemusí danit

Pokud je roční příjem OSVČ pod 15 tisíc korun, případně méně než 6 tisíc, má-li výdělky i ze zaměstnání, daně přiznávat nemusí. Od letošního roku tato hranice zvyšuje až na 50 tisíc korun (uplatníte ji až v přiznání za rok 2023), u příležitostného příjmu ale zůstává třicetitisícový limit.

Kdo musí podat daňové přiznání 2023

Podle § 38g ZDP, je daňové přiznání povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně (§ 36 ZDP).

Kdo je osvobozen od daně z příjmů

Od daní jsou každoročně osvobozeny příjmy podle § 10 odst. 3) zákona 568/1992 Sb a příjmy podle paragrafu 4 zákona. Jedná se například výdělky z příležitostné činnosti, výhry z loterií a sázek do milionu korun, příjmy z pojištění majetku, z nabytí vlastnického práva k pozemku (ze zřízení věcného břemene) a podobně.

Kdo má povinnost podat daňové přiznání do 34 2023

Dokdy podat daňové přiznání za rok 2022

Standardní termín pro podání papírového daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2022 připadá na pondělí 3. dubna 2023. OSVČ a firem se ale týká až pozdější termín. Živnostníci mají od roku 2023 automaticky zřízené datové schránky a daňové přiznání povinně podávají elektronicky.