Kdo má svátek 16 května?

Co se slaví 16. května

Dne 16. května se slaví jeho svátek díky nepřesně uvedenému datu úmrtí v kronice Václava Hájka z Libočan (jenž mylně uvedl i místo narození jako Nepomuk). Kult svatého Jana Nepomuckého je nerozlučně spojen s českým barokem, kdy patřil k nejvýznamnějším světcům.

Kdo má svátek květen

V květnu slaví svátek Zikmund, Alexej, Alex, Květoslav, Klaudie, Radoslav, Stanislav, Ctibor, Blažena, Svatava, Pankrác, Servác, Bonifác, Žofie, Přemysl, Aneta, Nataša, Ivo, Zbyšek, Monika, Emil, Vladimír, Jana, Viola, Filip, Valdemar, Vilém, Maxmilián, Ferdinand, Kamila.

Kdo má 7 května svátek

Do konce roku zbývá 238 dní. Svátek má Stanislav.

Kdo má svátek 18 května

Dnes má svátek – Nataša – 18.5.2018 | Svátky Centrum.cz.

Co se slaví 17 května

Světový den hypertenze je 17. května. Mezinárodní den proti homofobii je 17. května.

Co je dnes za Mezinárodní den

Dnes je Mezinárodní den míru – Príma receptář.cz

Tento den totiž může být také označován jako světový den míru.

Kdo má dnes svátek 16

6. ledna má svátek Baltazar, Kašpar, Melichar.

Co znamená květen

Označuje měsíc, kdy se objevuje mnoho květů. Z praslovanského *květьnь, to z *květъ, to z protoindoevropského *ḱwoyt-o-s/*ḱweyt- (bílý).

Kdo má svátek 19 května

Do konce roku zbývá 226 dní. Svátek má Ivo.

Co je za svátek 8 května

V tento den si nejen v České republice připomínáme konec 2. světové války, za který se z pohledu historických pramenů považuje kapitulace německých vojsk, vstoupivší v platnost 8. května, ve 23:01 hodin středoevropského času. V minulosti se svátek nazýval Den osvobození či Den osvobození od fašismu a slavil se až 9.

Kdo má svátek 21 května

Do konce roku zbývá 224 dní. Svátek má Monika.

Co se slaví 12 května

Dne 12. května každoročně slavíme Mezinárodní den sester, skrze který si připomínáme narození Florence Nightingale, anglické ošetřovatelky a zakladatelky povolání zdravotní sestry.

Co je za den 15 května

květen Květnové povstání českého lidu 15. květen Den rodin 10.

Kdy je Mezinárodní den sexu

Ústí nad Labem – 6.9. … mezinárodní den sexu,… | Facebook.

Co se slaví 16

Mezinárodní den dětí, také Den dětí se slaví každoročně 1. června. U příležitosti dne dětí jsou připravovány různé společenské a sportovní akce. Den dětí má upozornit světovou veřejnost na práva a potřeby dětí.

Co se stalo 16

1533 – Anna Boleynová byla korunována anglickou královnou. 1792 – Stát Kentucky vstoupil jako patnáctý do Unie. 1796 – Stát Tennessee se stal šestnáctým státem Unie. 1811 – S platností ve všech neuherských zemích rakouského císařství vyhlásil císař František I.

Kdo má svátek 16 2023

Dnes má svátek – Laura – 1.6.2023 | Svátky Centrum.cz.

Co je typické pro květen

Co tam najdeme Tak sněženky, krokusy a jiné posly jara už máme za sebou. Někde se setkáváme ještě s tulipány a narcisy. Rostlinou, typickou pro "druhou vlnu jara" je konvalinka vonná.

Jaké je znamení v květnu

Astrologicky je Slunce asi první dvě třetiny května ve znamení Býka a zbytek měsíce ve znamení Blíženců. V astronomických termínech začíná v souhvězdí Berana a končí v souhvězdí Býka. Během května se na severní polokouli prodlužuje délka dne.

Kdo má svátek 22 května

Do konce roku zbývá 223 dní. Svátek má Emil.

Co se stalo 20 května

1885 – Byl založen Mezinárodní úřad pro míry a váhy. 1895 – Oscar Wilde byl odsouzen na 2 roky za homosexualitu. 1896 – V Nižním Novgorodě byla zahájena tramvajová doprava. 1902 – Kuba oficiálně přijala novou vlajku která byla navrhnuta roku 1849.

Co je 9 května

V Československu byl 9. květen jako státní svátek uzákoněn zákonem 93/1951 Sb. Zákon tento den označil jako „výročí osvobození Československa Sovětskou armádou“.

Co se stalo 5 května 1945

Pražské povstání vypuklo 5. května 1945 v hlavním městě Praze. Česká národní rada (ČNR) vydala prohlášení o konci Protektorátu a o převzetí vládní a výkonné moci.

Co se slaví 30 května

Dnes má svátek – Ferdinand – 30.5.2022 | Svátky Centrum.cz.

Co se slaví 14. května

Bonifác je mužské křestní jméno latinského původu, odvozené z výrazu „homo boni fati“, tj. „muž dobrého osudu/původu“. V ČR slaví svátek 14. května.