Kdo má svátek na Vánoce?

Proč se slaví 1 svátek vánoční

prosinec, tedy první svátek vánoční nebo též Boží hod vánoční, je podle církevní tradice dnem Ježíšova narození, slaví se v severských zemích stejně jako u nás výrazně méně než předcházející Štědrý den. Náboženský význam Božího hodu se vytrácí a celé Vánoce se považují i za jeden z nejvýznamnějších občanských svátků.
Archiv

Co se nesmí dělat přes vánoční svátky

Podle lidových tradic se v tento den nesmělo pracovat, nestlala se ani lůžka a nezametala světnice. Lidé měli jen odpočívat.

Kdo neslaví Vánoce

V době křesťanského adventu a vánočních svátků mají Židé Chanuku. Není to nejvýznamnější židovský svátek a Židé sami ani Chanuku nepovažují za oslavu Vánoc.

Kdy se slaví Vánoce ve světě

Vánoce
Datum Vánoční doba od vigilie (předvečera) 25. prosince po Hromnice (a Imbolcu) 2. února a nebo svátek Křtu Páně v křesťanských církvích 7. ledna 6. ledna v arménské apoštolské církvi Lidové slavení: 24. prosince Štědrý den v Evropě, včetně ČR 25. prosince Francie, USA, Velká Británie atd.

Kdo vymyslel Vánoce

První Vánoce slavili v Římě

Historicky je za vznik Vánoc možné považovat období na přelomu třetího a čtvrtého století, protože první zmínky jsou v řeckém kalendáři Furia Dionysia Philocata z roku 354. kalendář ale vznikal mnohem dříve, a tak je možné usuzovat, že první Vánoce se v Římě slavily kolem roku 330.

V jaké zemi se neslaví Vánoce

Kolem rozsvíceného stromečku si nezahopsáte ani v Saúdské Arábii a v Tádžikistánu. V něm si dokonce neškrtne ani (za Sovětského svazu všudypřítomný) ruský Děda Mráz a děti si v tamních školách nesmějí na Vánoce ani dávat dárečky. Naopak třeba v Dubaji nebo v Kataru jsou obchoďáky vánočně vyzdobené.

Kdy se nesmi Veset pradlo na Vánoce

Na Boží hod se nemá stlát postel ani věšet prádlo.

Kdy se nesmí prát prádlo

Podle další ze zvyklostí ženy nesmějí prát prádlo. Jenže této práci by se o Velkém pátku neměli věnovat ani muži. Voda má v ten den totiž duchovní očistné poslání. Lidé dříve vstávali už před východem slunce a dokonce i s dobytkem se chodívali mýt do potoka, aby byli uchráněni před nemocemi.

Jak vzniklo slovo Vánoce

Původ slova Vánoce vychází ze staroněmeckého výrazu den wihen Nachten, který znamená posvátné noci nebo svaté noci, výraz se v čase změnil na Weihnachten, což jsou česky Vánoce. Křesťanské Vánoce mají svůj původ v příběhu narození Ježíše Krista.

Kdy se v Rusku dávají dárky

Rusko. Rusové slaví buď pravoslavné Vánoce na svátek Tří králů, nebo už na Nový rok. Rodiny se sejdou v posledním dni roku, obdarují se a jdou slavit další rok. Právě v ten den rozdává dárky Děda Mráz, který po Rusku cestuje z Čukotky a doprovází ho Sněhurka.

Co znamená slovo Vánoce

Původ slova Vánoce vychází ze staroněmeckého výrazu den wihen Nachten, který znamená posvátné noci nebo svaté noci, výraz se v čase změnil na Weihnachten, což jsou česky Vánoce. Křesťanské Vánoce mají svůj původ v příběhu narození Ježíše Krista.

Proč nesmí viset prádlo

Nesmí viset prádlo, přináší to smůlu

Znamená to totiž, že může přijít do domu neštěstí. Věští dokonce smrt někoho blízkého.

Proč se nesmí prát na Vánoce

Tak nejdříve, co by se mělo a nemělo. Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí.

Kdy se nesmi síť

Před půlnoční mší se nesmí šít, plést – protože by pak myši dílo zničily. Na Štědrý den nepište své milé – milému zamilované psaní, jinak by to mohlo znamenat rozchod. Když v noci na Boží hod vystřelíte z pušky směrem k Měsíci – přináší to štěstí.

Co se nesmi 1 ledna

Rozhodně byste se měli vyvarovat praní a věšení prádla, neboť tyto činnosti mohou přinést neštěstí či dokonce smrt do rodiny. Nedoporučuje se také nic vynášet z domu či bytu – daná věc by vám mohla celý příští rok chybět. Zametání by se také nemuselo vyplatit, mohli byste si vymést štěstí z domu.

Kdy se davaji dárky v USA

Kdo roznáší dárky

V Americe naděluje dárky Santa Claus ve svém ikonickém červeném kostýmu a cestuje na saních taženými soby. Dárky naděluje do připravených punčoch na krbu a pod stromeček v noci z 24. na 25. prosince, když všichni spí.

Kdo nosí dárky v Turecku

I když Turci nevěří na Vánoce, na Silvestra si mnozí dávají dárky. Děti věří, že jim je nosí Noel Baba, který je vlastně jakýmsi praotcem svatého Mikuláše i různých variant Santa Clause.

Co se nesmí jíst na Velký pátek

Velký pátek je zároveň také vrcholným dnem půstu. To znamená, že lidé by v tento den neměli jíst žádné maso. Velký pátek je nejvýznamnějším velikonočním dnem. Podle křesťanské tradice je to den ukřižování a smrti Páně, smrti Ježíše Krista.

Kdy nemá viset prádlo na Vánoce

“ Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.

Co se nesmí dělat v 25 prosince

Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Všichni měli v minulosti zbožně rozjímat a připomínat si příběh Ježíšova příchodu na svět. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.

Kdy se nepere pradlo

Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.

Kdo nosí dětem dárky v Norsku

Nejčastěji ve světě naděluje Santa Claus, v takovém Norsku dárečky nosí koza krále Olafa II. Ta rozdává dárky i zlobivým dětem.

Kdo nosí dárky v Česku

Dárky nosí Ježíšek, jelikož on sám je darem a obdarovává naše srdce láskou! Ježíšek v Betlémě přišel na svět jako dar rodičům, matce i pěstounovi, ale i jako dar lidstvu. Přichází na svět s poselstvím vzájemné lásky mezi lidmi, které je skutečným Ježíškovým vánočním dárkem a proto ho vnímáme zvlášť silně o Vánocích.

Kdo nosí dárky v Brazílii

Père Noël je dnes v podstatě identický se Santa Clausem, včetně sobů a toho, že žije na severním pólu, či že může nosit červené oblečení. Kvůli francouzským vlivům v 19. století nosí dárky také v Argentině, Brazílii a Uruguayi pod jménem Papá Noel. V Portugalsku je nazýván Pai Natal.

Kdo nosí vánoční dárky v Německu

To v sousedním Německu si trh s vánoční nadílkou rozdělili vánoční muž Weihnachtsmann a obdoba českého Ježíška – Christkind, který nosí dárky také v Rakousku.