Co může být autorským dílem
Autorské dílo je dílo literární, dílo umělecké nebo dílo vědecké, které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora (fyzické nebo právnické osoby) a je vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě včetně podoby elektronické, trvale nebo dočasně, bez ohledu na jeho rozsah, účel nebo význam.
ArchivPodobné
Jak získat autorská práva na knihu
Autorské právo se vztahuje i na díla vzniklá tvůrčím zpracováním díla jiného, včetně překladu díla do jiného jazyka. K tomu, aby mohlo být dílo takto zpracováno, je potřeba získat souhlas autora díla původního, pokud ovšem nejde o dílo již volné.
Archiv
Jak získat autorská práva
Jak autorskoprávní ochranu získat
Pokud vytvoříte literární, vědecké nebo umělecké dílo, získáváte k němu automaticky autorská práva, jejichž ochrana začíná okamžikem vytvoření díla. Nemusíte tedy podávat žádnou formální žádost.
Kdo vlastní autorská práva
Autorské právo k dílu získává automaticky jeho autor, fyzická osoba, která dílo vytvořila (v případě spoluautorství všichni autoři společně a nerozdílně). Částečnou výjimkou jsou tzv. zaměstnanecká díla, tzn. díla, která autor vytvořil v rámci plnění svých povinností k zaměstnavateli.
Kdo je autorem
Autor či autorka je původce díla. Slovo pochází z latinského autor, auctor, což znamená původce, tvůrce. Původně slovo znamenalo „rozmnožovatel“ – z latinského augere (resp. jeho trpného příčestí auctus) = zvětšovat, množit.
Kdy není potřeba autorské právo
Za užití díla ve smyslu autorského zákona se nepovažuje užití díla pro osobní potřebu fyzické osoby, jehož účelem není dosažení přímého či nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu . Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla.
Co to je volné dílo
Za volné dílo je považováno takové dílo, u kterého uplynula doba trvání majetkových práv. Takové dílo může každý bez dalšího volně užít. Při užívání volného díla si však nikdo nesmí osobovat autorství k dílu, či dílo užívat způsobem snižujícím jeho hodnotu. Při užívání volného díla musí také být uveden autor díla.
V jakých případech lze autorské dílo užít bez souhlasu autora
Dle autorského zákona lze autorské dílo bez souhlasu autora užít:pokud autor díla zemřel před více než 70 lety,v rámci volného užití,v rámci tzv. zákonné licence.
Co patří do autorských práv
(1) Předmětem práva autorského je dílo literární a jiné dílo umělecké a dílo vědecké, které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora a je vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě včetně podoby elektronické, trvale nebo dočasně, bez ohledu na jeho rozsah, účel nebo význam (dále jen "dílo").
Kdo je autorem Wikipedie
Wikipedie byla spuštěna 15. ledna 2001 Jimmym Walesem a Larrym Sangerem. Její jméno navrhl Larry Sanger, jako spojení slov „wiki“ (havajské slovo pro „rychlý“) a „encyklopedie“.
Jak citovat volné dílo
Citace – každý může ve svém díle v odůvodněné míře citovat výňatky z cizích zveřejněných děl, pokud uvede zdroj (jméno, název díla a pramen). Užití díla trvale umístěného na veřejném prostranství – je např. dovoleno fotografovat veřejně umístěnou sochu či stavbu a tuto fotografii dále šířit.
Co je veřejná doména
Veřejná doména (Public domain)
To znamená, že se jako autor vzdáváte veškerých práv ke svému dílu a toto dílo může být dále používáno kýmkoli a za jakýmkoli účelem bez nutnosti uvést autora.
Co hrozí za porušení autorských práv
trest odnětí svobody až na dva roky; případně šest měsíců až pět let, získal-li pachatel činem značný prospěch nebo dopustil-li se takového činu ve značném rozsahu, a v případě získání prospěchu velkého rozsahu nebo způsobení škody velkého rozsahu tři až osm let; peněžitý trest až do 36 a půl milionu korun; trest …
Jak se dostat do Wikipedie
Založit nový článek je jednoduché. Nejsnazší je zadat název článku do vyhledávacího okénka vpravo nahoře a kliknout na ikonku lupy (případně udělat totéž tlačítkem Enter). Následně klikněte na červený odkaz ve větě „Můžete stránku vytvořit nebo požádat o její vytvoření“.
Co není dílem autorského zákona
Předmětem práva autorského je také dílo vzniklé tvůrčím zpracováním díla jiného, včetně překladu díla do jiného jazyka. Dílem podle tohoto zákona není zejména námět díla sám o sobě, denní zpráva nebo jiný údaj sám o sobě, myšlenka, postup, princip, metoda, objev, vědecká teorie a podobný předmět sám o sobě.
Kdy je dílo volné
Volné dílo je takové autorské dílo, jehož majetková autorská práva nejsou chráněna. Nejčastějším případem volného díla je takové autorské dílo, u kterého již doba ochrany vypršela (tzn. např. uplynulo více než 70 let od smrti posledního autora).
Co není public domain
Public domain neboli volné dílo je výtvor, který není chráněn majetkovými autorskými právy. Většinou jde o díla, od jejichž vzniku již uplynula zákonná doba, a tudíž již nemají platnou ochranu. I jiná díla lze za určitých podmínek použít bez souhlasu autora.
Jak neporušit autorský zákon
Jak neporušit autorský zákonpoužít výhradně vlastní zdroje.použít díla, na která se nevztahují autorská práva (lidová tvorba, neznámý autor apod.)uzavřít písemnou smlouvu s autorem díla.zaplatit autorovi za užití díla.používat tzv. otevřené galerie (open source)
Kdo může psát na Wikipedii
Internetovou encyklopedii editují její vlastní čtenáři, a může ji tak psát úplně každý. V kurzu senioři získají základy, vysvětluje lektor projektu Vojtěch Veselý: „Ten, kdo si to nechce zkoušet úplně samostatně a chce mít lidskou podporu, může chodit na naše kurzy, kde se to krok za krokem vše naučí.
Kdo muze editovat Wikipedii
Texty, které vložíte do Wikipedie, může v budoucnu kdokoliv upravit, změnit či dokonce smazat. Všechny texty na Wikipedii spadají pod volnou licenci Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci (CC BY-SA).
Kdy končí autorská práva
(1) Majetková práva trvají, pokud není dále stanoveno jinak, po dobu autorova života a 70 let po jeho smrti. (2) Bylo-li dílo vytvořeno jako dílo spoluautorů, počítá se doba trvání majetkových práv od smrti spoluautora, který ostatní přežil.
Kdy vzniká autorské právo
Kdy vzniká autorské právo Vzniká v okamžiku, kdy je dílo vyjádřeno v jakékoliv objektivně vnímatelné podobě (§ 9 Aut. Z.). Vztahuje se na dílo dokončené i jeho jednotlivé vývojové fáze a části (§ 2, odst.
Jak hledat ve Wikipedii
Je totiž možné vyhledávat přímo ve Wikipedii. Slouží k tomu vyhledávací políčko, které najdete vpravo nahoře na stránce, hned pod vaším uživatelským menu. Toto vyhledávací políčko je zde vždy, ať už jste ve Wikipedii kdekoli.
Kdo vlastní Wikipedii
Nadace WikimediaWikipedie / VlastníkNadace Wikimedia je nadace, která spravuje wiki projekty Wikipedie, Wikislovník, Wikicitáty, Wikiknihy, Wikizdroje, Wikimedia Commons, Wikicesty, Wikizprávy, Wikidruhy, Wikiverzita a další. Byla založena dne 20. června 2003 zakladatelem Wikipedie Jimmy Walesem jako nezisková organizace podle zákonů státu Florida. Wikipedie
Kdo spravuje Wikipedii
Odkud je Wikipedie řízená Technické fungování serveru zajišťují zaměstnanci nadace Wikimedia v San Francisku. Spravují všechny jazykové verze Wikipedie.