Kdo může být autorem?

Kdo muze být autorem

Autorem díla je fyzická osoba , která dílo vytvořila. Vzhledem k tomu, že tvůrčí schopnosti jsou přisuzovány pouze fyzickým osobám, může být autorem díla vždy pouze fyzická osoba (na rozdíl od angloamerického pojetí, kde může být autorem také osoba právnická).
Archiv

Jak získat autorská práva

Jak autorskoprávní ochranu získat

Pokud vytvoříte literární, vědecké nebo umělecké dílo, získáváte k němu automaticky autorská práva, jejichž ochrana začíná okamžikem vytvoření díla. Nemusíte tedy podávat žádnou formální žádost.

Jak získat autorská práva na knihu

Autorské právo se vztahuje i na díla vzniklá tvůrčím zpracováním díla jiného, včetně překladu díla do jiného jazyka. K tomu, aby mohlo být dílo takto zpracováno, je potřeba získat souhlas autora díla původního, pokud ovšem nejde o dílo již volné.
Archiv

Co může být autorským dílem

Autorské dílo je dílo literární, dílo umělecké nebo dílo vědecké, které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora (fyzické nebo právnické osoby) a je vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě včetně podoby elektronické, trvale nebo dočasně, bez ohledu na jeho rozsah, účel nebo význam.
ArchivPodobné

Kdo je autorem

Autor či autorka je původce díla. Slovo pochází z latinského autor, auctor, což znamená původce, tvůrce. Původně slovo znamenalo „rozmnožovatel“ – z latinského augere (resp. jeho trpného příčestí auctus) = zvětšovat, množit.

Jak se dělá copyright

Jak napsat Copyright

Řešení je jednoduché: Přepněte na numerickou klávesnici, naťukejte Levý ALT + 0169 a přepněte zpět na klasické rozložení kláves.

Co patří do autorských práv

(1) Předmětem práva autorského je dílo literární a jiné dílo umělecké a dílo vědecké, které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora a je vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě včetně podoby elektronické, trvale nebo dočasně, bez ohledu na jeho rozsah, účel nebo význam (dále jen "dílo").

Kdy není potřeba autorské právo

Za užití díla ve smyslu autorského zákona se nepovažuje užití díla pro osobní potřebu fyzické osoby, jehož účelem není dosažení přímého či nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu . Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla.

Kdy vzniká autorské právo

Kdy vzniká autorské právo Vzniká v okamžiku, kdy je dílo vyjádřeno v jakékoliv objektivně vnímatelné podobě (§ 9 Aut. Z.). Vztahuje se na dílo dokončené i jeho jednotlivé vývojové fáze a části (§ 2, odst.

Kdo je autorem Wikipedie

Wikipedie byla spuštěna 15. ledna 2001 Jimmym Walesem a Larrym Sangerem. Její jméno navrhl Larry Sanger, jako spojení slov „wiki“ (havajské slovo pro „rychlý“) a „encyklopedie“.

Jak použít copyright

Copyright skutečně chrání dílo pouze před kopírováním, zatímco autorský zákon v našem evropském právním prostředí chrání nejen dílo před kopírováním, ale také autorova práva k dílu. Copyright uznává za autory i právnické osoby, zatímco naše autorské právo považuje za autory jen fyzické osoby.

Jak vypadá copyright

Céčko v kolečku – určitě všichni znáte. Vyskytuje se na většině webů, v tiskovinách nebo v televizi.

Na koho se vztahují autorská práva

Autorské právo k dílu získává automaticky jeho autor, fyzická osoba, která dílo vytvořila (v případě spoluautorství všichni autoři společně a nerozdílně). Částečnou výjimkou jsou tzv. zaměstnanecká díla, tzn. díla, která autor vytvořil v rámci plnění svých povinností k zaměstnavateli.

Kdo může psát do Wikipedie

Internetovou encyklopedii editují její vlastní čtenáři, a může ji tak psát úplně každý.

Kde se píše copyright

Přehledný seznam zkratek pro psaní speciálních znaků

Znak Zkratka
@ Zavináč na klávesnici Alt Gr (pravý Alt) + písmeno V, nebo levý Alt + 64
& Ampersand na klávesnici Alt GR (pravý Alt) + písmeno C, nebo levý Alt + 38
© Copyright na klávesnici Alt + 0169
# Hashtag na klávesnici Alt Gr (pravý Alt) + písmeno X nebo levý Alt + 35

Kdo vlastní autorská práva

Autorské právo k dílu získává automaticky jeho autor, fyzická osoba, která dílo vytvořila (v případě spoluautorství všichni autoři společně a nerozdílně). Částečnou výjimkou jsou tzv. zaměstnanecká díla, tzn. díla, která autor vytvořil v rámci plnění svých povinností k zaměstnavateli.

Jak hledat ve Wikipedii

Je totiž možné vyhledávat přímo ve Wikipedii. Slouží k tomu vyhledávací políčko, které najdete vpravo nahoře na stránce, hned pod vaším uživatelským menu. Toto vyhledávací políčko je zde vždy, ať už jste ve Wikipedii kdekoli.

Kdo vlastní Wikipedii

Nadace WikimediaWikipedie / VlastníkNadace Wikimedia je nadace, která spravuje wiki projekty Wikipedie, Wikislovník, Wikicitáty, Wikiknihy, Wikizdroje, Wikimedia Commons, Wikicesty, Wikizprávy, Wikidruhy, Wikiverzita a další. Byla založena dne 20. června 2003 zakladatelem Wikipedie Jimmy Walesem jako nezisková organizace podle zákonů státu Florida. Wikipedie

Kdo plati Wikipedii

Na rozdíl od jiných úspěšných webových stránek není Wikipedie financována z reklamy a ani neprodává údaje o uživatelích za účelem zisku. Místo toho Wikipedii podporují její čtenáři – všichni, kteří ve Wikipedii spatřují hodnotu a chtějí nadále podporovat její úspěch.

Jak se dostat do Wikipedie

Založit nový článek je jednoduché. Nejsnazší je zadat název článku do vyhledávacího okénka vpravo nahoře a kliknout na ikonku lupy (případně udělat totéž tlačítkem Enter). Následně klikněte na červený odkaz ve větě „Můžete stránku vytvořit nebo požádat o její vytvoření“.

Kdo muze psát do Wikipedie

Cokoliv může být na Wikipedii pouze pod licencí CC-BY-SA, což je licence umožňující svobodné využití textů za podmínky uvedení autora a zachování licence. Text jste odněkud zkopírovali či přepsali: To nelze, tím dochází k porušení autorských práv.

Jak přispět na Wikipedii

Wikimedia Česká republika se jako nezisková organizace neobejde bez podpory mecenášů, sponzorů a dárců. Všechny dary jsou zaznamenávány na našich transparentních účtech. Pokud nás chcete podpořit, můžete využít přímého darování přes portál Darujme.cz nebo můžete svůj příspěvek zaslat na náš sbírkový účet.

Proč chce Wikipedie peníze

Peníze. Peníze umožňují spolupráci ve velkých sociálních společenstvích. Peníze zjednodušují a snižují transakční náklady směny. Oproti přímé směně statků umožňují přehledné porovnání cen jednotlivých statků, směny mezi jedinci, kteří navzájem nepoptávají svoje produkty a směnu při nenásobných cenách zboží.

Kdo může psát na Wikipedii

Internetovou encyklopedii editují její vlastní čtenáři, a může ji tak psát úplně každý. V kurzu senioři získají základy, vysvětluje lektor projektu Vojtěch Veselý: „Ten, kdo si to nechce zkoušet úplně samostatně a chce mít lidskou podporu, může chodit na naše kurzy, kde se to krok za krokem vše naučí.

Kdo muze editovat Wikipedii

Texty, které vložíte do Wikipedie, může v budoucnu kdokoliv upravit, změnit či dokonce smazat. Všechny texty na Wikipedii spadají pod volnou licenci Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci (CC BY-SA).