Kdo může provádět vidimaci a legalizaci?

Co lze Vidimovat

Vidimovat lze všechny listiny, u kterých to přímo nezakazuje zákon o ověřování.
Archiv

Co se nesmí Vidimovat

zejména z občanského průkazu, vojenského průkazu, cestovního pasu nebo jiných průkazů, směnek, šeků nebo jiných cenných papírů, vkladních knížek, geometrických plánů, rysů a technických kreseb, dále nesmí ověřit listiny obsahující změny, doplňky, vsuvky, které by mohly zeslabit její věrohodnost.

Kdo ověřuje podpisy

V České republice provádějí úřední ověření podpisu na základě zákona o ověřování tyto orgány: krajské úřady, obecní úřady, úřady městských částí nebo městských obvodů územně členěných statutárních měst a úřady městských částí hlavního města Prahy, jejichž seznam stanoví vyhláška č.

Jak ověřit dokumenty

Kam si zajít pro ověření podpisu či kopie listiny Vidimaci i legalizaci provádí krajské úřady a matriční úřady, nebo také obecní úřady, které nejsou matričními úřady, ale jsou stanoveny k provádění vidimace vyhláškou č. 36/2006 Sb., o ověřování shody opisu nebo kopie s listinou.
Archiv

Kde si mohu nechat ověřit podpis

Kde nejrychleji ověřit podpis1 Česká pošta. České poště je lepší se vyhnout, pokud je to možné.2 U notáře. Druhá, rychlejší varianta, je zajít k nejbližšímu notáři.3 U advokáta. Někteří advokáti nabízejí službu ověření podpisů.4 Na městském úřadě

Co je ověřovací doložka pro legalizaci

Ověřovací doložka konstatuje shodu listin, kopií, opisů (vidimace) a úředně ověřuje skutečnost vlastnoručního podpisu na listině (legalizace). Pojem ověřovací doložka úzce souvisí s autorizovanou konverzí dokumentu. Dokument lze konvertovat buď převedením dokumentu v listinné podobě do podoby elektronické, nebo naopak.

Kdy nelze provést legalizaci

Případy, kdy nelze legalizaci provést:

Je-li podpis napsán na listině, která neobsahuje žádný text. Je-li podpis legalizován na listině, která je napsána v jiném, než českém či slovenském jazyce a zároveň nemáte k takové listině úředně ověřený překlad.

Jak se provadi overeni podpisu

Legalizace se provádí připojením doložky o podpisu listiny nebo o uznání podpisu za vlastní, která se umístí přímo na listinu, případně se vyhotoví na samostatný list, který se pevně připojí k podepsané listině. Legalizovat lze také elektronický podpis.

Co nelze ověřit

Důležité upozornění: Ze zákona nelze ověřit kopii občanského průkazu, vojenského průkazu, cestovního pasu ani jiného průkazu, vkladní knížky, šeku, losu, sázenky, geometrického plánu, rysu a technické kresby.

Jak úředně ověřit podpis v zahraničí

Jste-li v zahraničí, dostavíte se osobně na zastupitelský úřad České republiky (dále jen „ZÚ“) s dokladem totožnosti a s listinou či listinami, na nichž potřebujete legalizaci provést. Buď listinu podepíšete před úředníkem, nebo ji přinesete již podepsanou a před úředníkem prohlásíte, že se jedná o váš podpis.

Jak ověřit kopii vysvědčení

Kopie musí být již úředně ověřená. Úředným ověřením se myslí u notáře, na matrice, na jakémkoliv Czechpointu na České poště (asi nejdostupnější služba) nebo také vám jej může ověřit vaše střední škola, která vysvědčení vydala. Poplatek za vidimaci je ve všech případech stejný.

Jak se ověřuje podpis

Legalizace (ověření podpisu)

Při ověření podpisu je nutné, aby se osoba (žadatel), jejíž podpis má být ověřen, dostavila osobně a prokázala totožnost platným dokladem totožnosti (občanský průkaz, cestovní pas). Žadatel předloží listinu, na které požaduje ověření podpisu. Úředník provede zápis do ověřovací knihy.

Kde si nechat ověřit plnou moc

Plnou moc lze s občanským průkazem ověřit u notáře, na poště u přepážky označené Czech POINT nebo na matrice obce. Cena ověření podpisu je 30 Kč. Pokud má váš blízký obtíže s pohybem a není schopen na úřad sám dojít, lze si s matrikou obce v místě bydliště domluvit návštěvu přímo u vás v domácnosti.

Kde si nechat udělat ověřenou kopií

Vidimaci a legalizaci provádí krajské úřady; obecní úřady obce s rozšířenou působností; obecní úřady, jejichž seznam stanoví vyhláška č. 36/2006 Sb., o ověřování shody opisu nebo kopie s listinou a ověřování pravosti podpisu, ve znění pozdějších předpisů; újezdní úřady; Česká pošta a Hospodářská komora České republiky.

Kdo může ověřit plnou moc

Dále plnou moc mohou ověřit i notáři, advokáti, kapitáni plavidel České republiky anebo konzulární a zastupitelské úřady ČR v zahraničí. Jestliže plnou moc potřebujete pouze kvůli poštovním zásilkám a dopisům, písemná forma nebude nutná.

Jak probiha overeni plné moci

Plnou moc lze s občanským průkazem ověřit u notáře, na poště u přepážky označené Czech POINT nebo na matrice obce. Cena ověření podpisu je 30 Kč. Pokud má váš blízký obtíže s pohybem a není schopen na úřad sám dojít, lze si s matrikou obce v místě bydliště domluvit návštěvu přímo u vás v domácnosti.

Jak vzít zpět plnou moc

Odvolání plné moci musí být zmocněnci vždy oznámeno. Dokud není zmocněnci odvolání známo, není účinné. Kroky, které činí zmocněnec v rámci plné moci, mají proto účinky až do dne oznámení o odvolání plné moci. Odvolání plné moci by mělo mít stejné náležitosti jako samotná plná moc.

Kdo musí ověřit podpis na plné moci

Pokud tedy budete potřebovat ověřenou plnou moc, podpis na ní si nechá ověřit pouze ten, kdo ji udělil. Nikoliv zmocněnec. Zmocnitel si může nechat celý text zhotovit notářem, nebo k notáři s již hotovým dokumentem zajít a pouze si nechat ověřit podpis. Podpis si můžete také nechat ověřit na pobočkách Czech Point.