Kdo dědí když není závěť
Není-li závěti, dědí se podle zákona a to podle tzv. čtyř dědických tříd. V první dědické třídě dědí zásadně manžel zůstavitelky a její děti, a to společně rovným dílem. Jestliže tedy zůstavitelka měla v den úmrtí manžela a alespoň jedno dítě, rozdělí se o dědictví rovným dílem a dědické nároky jsou vypořádány.
Archiv
Kdo sepisuje závěť
Originál závěti sepsané notářem zůstává vždy uložen u notáře a údaj, že závěť byla sepsána, notář zapisuje do elektronické Evidence právních jednání pro případ smrti vedené Notářskou komorou České republiky.
ArchivPodobné
Co je potřeba k sepsání závěti
Co je potřeba k sepsání závěti u notářeobčanský průkaz,údaje o dědicích: jméno, datum narození a bydlištědoklady k majetku, o němž se závětí pořizuje.
Kdy je platná závěť
Dříve byl datum, čas a místo pro platnost závěti nutností, nyní tomu tak však není. Pokud zůstavitel zanechal více závětí, nemusí být tak patrné, která je sepsána později. Z praxe se proto doporučuje u sepisování závěti vždy uvádět datum, kdy je poslední vůle sepsána a podepsána.
Jak dědí manželka a děti
Děti, manžel, manželka: Tyto osoby dědí rovným dílem, v případě, že některé z dětí nemůže dědictví převzít, dědictví připadá jeho potomkům. Je ale dobré mít na paměti, že manžel nebo manželka nemůže dědit v této skupině sám, to znamená, že výše zmíněné pravidlo platí jen v případě, že zemřelý měl děti.
Kdo dědí jako první
Pokud je ve stejné dědické třídě více dědiců, dědictví se mezi ně dělí zpravidla rovným dílem. První dědická třída: Přednost mezi dědici mají přímí potomci a manžel, případně registrovaný partner zemřelého.
Jak zjistit jestli je závěť
Je možné zjistit, zda u Vás můj příbuzný sepsal závěť a zda mi něco odkázal Není, notář je vázán mlčenlivostí. Více se dozvíte až po zahájení dědického řízení příslušným okresním či obvodním soudem.
Jak odkázat majetek
V závěti můžete odkázat část majetku, komu vy sami uznáte za vhodné. Ani závětí ale nelze vynechat tzv. neopomenutelné dědice, to je zpravidla vaše manželka či manžel a děti. Existují 3 varianty, jak darovat svou pozůstalost: závěť, dědická smlouva a odkaz.
Kdo rozhoduje o dědictví
Řízení o pozůstalosti, tj. dědické řízení, vede soud. Pro řízení o pozůstalosti je zpravidla příslušný soud, v jehož obvodu měl zůstavitel v době smrti evidováno místo trvalého pobytu. Úkony soudu v řízení o pozůstalosti provádí jako soudní komisař notář, kterého tím soud pověřil.
Jak dohledat závěť
Přístup do evidence
Je asi logické, že Centrální evidence závětí je neveřejná. Přístup do evidence má pouze Notářská komora a konkrétní notář, u kterého byla závěť uložena. Poté, co zůstavitel zemře, může o údaje z evidence požádat pověřený soudní komisař, soud, správní úřad a osoba, jež prokáže právní svůj zájem.
Jak zjistím jestli je závěť
Je možné zjistit, zda u Vás můj příbuzný sepsal závěť a zda mi něco odkázal Není, notář je vázán mlčenlivostí. Více se dozvíte až po zahájení dědického řízení příslušným okresním či obvodním soudem.
Na co má nárok nepominutelný dědic
Hmotněprávní postavení nepominutelného dědice
To vyplývá především z § 1654 odst. 1 věty první, kde je stanoveno, že nepominutelný dědic nemá právo na podíl z pozůstalosti, nýbrž jen na peněžní částku rovnající se hodnotě jeho povinného dílu. Z toho lze dovodit, že nepominutelný dědic dědicem není.
Co vše patří do dědictví
Co spadá do dědictví
Předmětem dědictví bývají nejčastěji věci movité (předměty) a věci nemovité (domy, byty, pozemky), ale mohou do něj spadat také například autorská práva. V dědickém řízení je ale třeba vyřešit vše, co zemřelý vlastnil, a to jak výlučně (byl jediným vlastníkem), tak v podílovém vlastnictví.
Kdo platí notáře při dědictví
Částku hradí dědicové podle poměru toho, co z dědictví nabyli. Je jasné, že notář nebude pracovat zadarmo, proto se i ve chvíli, kdy je hodnota převáděného majetku téměř nulová, platí poplatek minimálně 1 000,- korun.
Jak má vypadat závěť
Tradičním způsobem, jak sepsat závěť, je vlastnoruční zhotovení. Na list papíru jednoduše napíšete, komu a co chcete odkázat. Závěť nemá stanovenou formální podobu a tak ji můžete pojmout jako dopis, výčet bodů nebo jen holé věty.
Co se stane s majetkem po smrti
Po rozloučení se zesnulým čeká příbuzné ještě dědické řízení u notáře. V tomto případě si ho však nemůžete vybrat sami. U dědictví ho určuje soud, kterému matrika zašle úmrtní list. Notář ovšem po případných dědicích nepátrá „naslepo“, jak by si mnozí mohli myslet.
Který notář řeší dědictví
dědictví obvykle projednává notář v zemi, kde měl zemřelý poslední obvyklý pobyt. Jestliže zemřelý pobýval v České republice, pak se konkrétní notář určí podle místa trvalého pobytu zemřelého. Notáře k projednání dědictví vždy jmenuje okresní soud, rovněž podle obvodu, v němž měl zemřelý trvalý pobyt.
Kdo muze být svedek závěti
Svědkem může být pouze osoba plně svéprávná a znalá jazyka, ve kterém je závěť sepsána. Svědek nesmí být na závěti zainteresován, nemůže mu být závětí nic odkazováno, nemůže být zákonným dědicem, zaměstnancem dědiců či osobou dědicům blízkou.
Kdy se započítává dar do dědictví
Zatímco ustanovení občanského zákoníku týkající se započtení na povinný díl, stanoví omezení, kdy předmětem započtení mohou být pouze dary v posledních třech letech před smrtí zůstavitele, ledaže zůstavitel přikáže, aby se započtení provedlo za delší dobu.
Jak se mohu bránit proti vydědění
Jak se bránit proti vydědění
Pokud s vyděděním vyděděný dědic nesouhlasí, musí přikročit žalobou k napadení vydědění u soudu. V řízení bude muset prokázat, že nebyl naplněn důvod, pro který byl vyděděn. V případě, že důvod uveden nebyl, budou to muset prokázat zbylí dědicové.
Kam se ukládá závěť
Nejbezpečnější místo pro uložení závěti je u notáře, který ji uloží dle zákona. Fyzicky se bude nacházet v trezoru u notáře. Bude však vyhotoven i zápis do Centrální evidence závětí, kterou vede Notářská komora ČR.
Co vše se počítá do dědictví
Co spadá do dědictví
Předmětem dědictví bývají nejčastěji věci movité (předměty) a věci nemovité (domy, byty, pozemky), ale mohou do něj spadat také například autorská práva. V dědickém řízení je ale třeba vyřešit vše, co zemřelý vlastnil, a to jak výlučně (byl jediným vlastníkem), tak v podílovém vlastnictví.
Jak vypořádat dědictví
V rámci dědického řízení je možné uzavřít dohodu o rozdělení pozůstalosti. Dědicové se v ní mohou dohodnout na tom, jak bude dědictví rozděleno. Je rozhodně lepší uzavřít dohodu v tomto okamžiku, než čekat, až soud rozdělí dědictví podle dědických podílů a následně řešit, kdo koho vyplatí.
Jak někoho vydědit
Prohlášení o vydědění můžete, stejně jako závěť, sepsat buď vlastnoručně, nebo ve formě notářského zápisu. I tentokrát doporučuji využít služeb zkušeného notáře. Platně vydědit dítě je po právní stránce celkem komplikované. Myslete i na to, že potomek může po vaší smrti napadnout listinu o vydědění žalobou u soudu.
Jak zjistím že jsem Vyděděná
Pokud chcete zjistit, jak se věci mají, doporučuji požádat o nahlédnutí do soudního spisu s odůvodněním, že jste syn zemřelé matky a že informace ze spisu potřebujete pro případnou obranu, pokud jste byl zkrácen na svém dědickém právu.