Kdo nemusí platit daně
Jestli jste v loňském roce pracovali u jediného zaměstnavatele a neměli žádné další příjmy, daňové přiznání podávat nemusíte. Jinak ale tuto povinnost mohou mít studenti, matky na rodičovské dovolené i důchodci. A někdy se dokonce vyplatí ho podat, i když nemusíte.
Archiv
Kdy nemusím platit daně
Příležitostné příjmy do výše 30 tisíc korun ročně nepodléhají zdanění. „Musí se ovšem jednat o jednorázové aktivity či služby, pro které nemá člověk zavedené živnostenské oprávnění,“ připomíná poradce Michal Dvořáček.
Jaké dary jsou osvobozeny od daně
„Daníte-li jako fyzická osoba, jsou od daně osvobozeny všechny vámi nabyté příležitostné dary, pokud jejich celková hodnota za jedno zdaňovací období nepřevyšuje částku 15 000 Kč.
Kdo nepodává daňové přiznání 2023
Kdy přiznání k dani z příjmů nepodáváte
Když vaše roční příjmy nepřesáhly 15 000 Kč (od roku 2023 částku 50 000 Kč).
Jak neplatit daně
Za rok 2018 lze při splnění zákonných podmínek snížit základ daně o dary, úroky z úvěru na bydlení, příspěvky na penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření, příspěvky na životní pojištění, členské příspěvky zaplacené odborové organizaci, úhrada za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání.
Co se stane když nebudu platit daně
Pokud daňové přiznání nepodáte vůbec, a to ani dodatečně na výzvu berňáku, pokuta bude minimálně 500 korun. Ze zmíněné novely daňového řádu z roku 2021 ovšem vyplývá, že reálně Finanční správa ČR vymáhá jen pokuty vyšší než 1000 korun. Podobný postih vás čeká, pokud nezaplatíte včas daň.
Jak neplatit daně z příjmů
Osvobozené příjmy od daně z příjmu z prodeje podílových listů jsou ty, pokud klient drží podílové listy daného fondu déle jak 3 roky a nebo odprodej (zpětný odkup) v daném kalendářním roce nepřesáhne souhrnně 100 000 Kč.
Co jsou osvobozené příjmy
Označení osvobozené znamená zpravidla fakt, že se z nich za dodržení zákonem stanovených podmínek (většinou časového testu, tedy období, ve kterých je poplatník vlastnil či užíval) neplatí daň z příjmu. Tudíž se vlastně do daňového přiznání nikde neuvádí a nemusí se nikde hlásit.
Kdo může vystavit potvrzení o daru
Daňová legislativa určuje, že potvrzení o daru je možné vystavit pouze na dar, který byl vaší organizací přijat v daném účetním období (v ČR kalendářní rok), za který je potvrzení vystavováno. Tzn. na dary, které jste obdrželi na váš účet v roce 2021, patří potvrzení o daru za rok 2021.
Co se stane když člověk nepodá daňové přiznání
pokutu za nepodání daňového přiznání – minimálně 500 Kč, pokud daňové přiznání nepodáte vůbec, pokutu za opožděné zaplacení daně – z repo sazby ČNB zvýšené o 14 % je vypočítáván úrok z prodlení za každý den, pokutu za nižší přiznání daně – v tomto ohledu na vás čeká platba ve výši 20 % z doměřené daně finančním úřadem.
Jak si snížit daňový základ
Daňový základ snížíte i za bezpříspěvkové dárcovství krve, plazmy, krevních destiček, kostní dřeně nebo rovnou orgánu. Za jeden bezplatný odběr krve nebo jejích složek si odečtete 3000 Kč. Darujete-li orgán, zvyšuje se odčitatelná položka na 20 000 Kč.
Jak neplatit daně OSVČ
Naopak od povinnosti podávat daňové přiznání jsou osvobozeny ty OSVČ, které byly po celý rok 2022 přihlášeny k paušální dani. Druhou výjimkou jsou OSVČ, jejichž příjmy ze samostatně výdělečné činnosti za rok 2022 nepřesáhly 15 000 Kč.
Jak se vyhnout dani z pronájmu
Pokud jste zaměstnanec a pronájmem jste si v roce 2022 vydělali méně než 6 000 Kč (a jiné další vedlejší příjmy nemáte), nemusíte přiznání řešit a daň z příjmu z pronájmu neodvádíte. V roce 2023 se limit zvyšuje na 20 000 Kč, přiznání za tento rok podáváte na jaře 2024.
Proč mám nedoplatek na dani
K nejčastějším důvodům, proč v praxi dochází ke vzniku daňových nedoplatků, patří opomenutí a nedbalost na straně daňového subjektu, špatné řízení cash-flow či úmyslné neuhrazení své daňové povinnosti.
Kdy se neplati daň
Váháte, kdy je příjem z prodeje rodinného domu nebo bytu osvobozen od daně Jde například o situaci, kdy prodáváte nemovitost, v níž bydlíte déle než 2 roky. Dalším případem je prodej nemovitosti, kterou vlastníte déle než 10 let (u nemovitostí pořízených před rokem 2020 je to 5 let).
Co se stane kdyz Neplatim daně
Sankce za každý den prodlení činí 0,05 procenta ze zaplacené daně (případně 0,01 procenta ztráty). Maximální postih se může vyšplhat na pět procent z vyměřené daně. Pokud vůbec nepodáte daňové přiznání, a to ani dodatečně na výzvu berňáku, pokuta bude minimálně 500 korun.
Co znamená osvobození od daně
Osvobození od daně je legislativní výjimka z obecného pravidla, na rozdíl od absence zdanění ve specifických situacích, a definuje část předmětu, která není zákonem vyžadována, aby byla zahrnuta do základu daně.
Co nepatří do příjmů
Do příjmů se naopak nepočítá rodičovský příspěvek, dávky státní sociální podpory, zvýšení důchodu pro bezmocnost, stipendium při soustavné přípravě na budoucí povolání, dávky sociální péče, dávky pomoci v hmotné nouzi a příspěvek na péči, státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem, státní příspěvky …
Jak prokázat finanční dar
Dary poskytnuté na vybrané zveřejněné účty lze prokázat i jiným způsobem, než vydaným potvrzením příjemce daru, a to výpisem z bankovního účtu popř. ústřižkem složenky a vytištěnou informací o příjemci daru a účelu daru.
Co musí být v potvrzení o daru
Potvrzení o daru musí obsahovat základní údaje, ze kterých je evidentní, kdo je poskytovatelem a příjemcem daru, hodnota daru, účel daru a případně i datum darování. Odečíst si dary od daňového základu mohou rovněž právnické osoby, pokud částka dosahuje alespoň 2 000 Kč (podle § 20 odst. 8 zákona o dani z příjmu).
Jak se vyhnout placení dani
Projděte si proto 10 legálních triků, díky kterým můžete na daních ušetřit.1) Tvořte opravné položky.2) Čerpejte zaměstnanecké benefity.3) Vyplaťte si odměnu jen do 2500 korun.4) Nevyplácejte si celé zisky v penězích.5) Uplatněte likvidaci zásob v nákladech.6) Neposkytujte nic zdarma, lépe za jednu korunu.
Co lze odečíst z dani 2023
Kompletní přehled nezdanitelných položek
Druh odpočtu | Maximální odpočet ze základu daně |
---|---|
Penzijní připojištění | 24 000 Kč |
Soukromé životní pojištění | 24 000 Kč |
Dary | 30 % ze základu daně |
Odborové příspěvky | 1,5 % zdanitelných příjmů nebo 3 000 Kč |
Kdy OSVČ neplatí daň z příjmu
Které OSVČ (ne)musí podat daňové přiznání za rok 2022
Naopak od povinnosti podávat daňové přiznání jsou osvobozeny ty OSVČ, které byly po celý rok 2022 přihlášeny k paušální dani. Druhou výjimkou jsou OSVČ, jejichž příjmy ze samostatně výdělečné činnosti za rok 2022 nepřesáhly 15 000 Kč.
Jak legálně pronajímat byt a neplatit přitom žádné daně
Nepřiznání daně z pronájmu
Kladete si otázku: “Jak legálně pronajímat byt a neplatit žádné daně” – odpověď je jednoduchá: pokud nechcete mít opletačky s finančním úřadem, daň z příjmu plynoucího z pronájmu přiznávat dle zákona 586/1992 Sb. o daních z příjmů ve znění pozdějších předpisů prostě musíte.
Kdy se neplatí daň z pronájmu
V roce 2023 se limit zvyšuje na 20 000 Kč, přiznání za tento rok podáváte na jaře 2024. Jako OSVČ nebo zaměstnanec, který si v roce 2022 mimo zaměstnání vydělal více než 6 000 Kč (včetně příjmů z pronájmu), musíte přiznání na jaře 2023 podat.