Kdo muze v ČR oddávat?

Kdo muže oddávat v České republice

Kdo vás může oddat:

Starosta, místostarosta obce nebo pověřený člen zastupitelstva obce nebo městské části, které nejsou matričním úřadem, je-li jeden ze snoubenců přihlášen k trvalému pobytu v jeho správním obvodu. Osoba pověřená oprávněnou církví nebo náboženskou společností

Kdo oddává lidi

O tom by vás ale měli na úřadě předem informovat. Kdo oddává V případě tohoto typu obřadu vás bude oddávat starosta, místostarosta nebo pověřený zastupitel obce. Přítomna však musí být i osoba z matričního úřadu – lidově matrikářka.
Archiv

Kdo muže oddávat kapitán

Oddávat totiž podle českého práva může kapitán lodi, ale i kapitán letadla nebo dokonce velitel české vojenské jednotky.
Archiv

Kde se mohu nechat oddat

KDE SE MOHU NECHAT ODDAT

Platí, že obřad by měl být uzavřen na vhodném místě slavnostním způsobem. Výjimečně úřady povolují obřad mimo obřadní síně. Je to však otázka přístupu a dohody na patřičné matrice, kde se Vámi vybrané místo nachází. Ne vždy Vám úřady musí vyjít vstříc.
Archiv

Co delat kdyz se chceme vzít

Pokud se jedná o občanský sňatek, měli byste úřad či matriku navštívit alespoň dva týdny před svatbou. Na návštěvu se předem připravte, budete s sebou totiž potřebovat několik dokumentů. Na matrice si vyzvedněte písemný Dotazník k uzavření manželství. Můžete si ho i stáhnout a vyplnit předem.

Které církve mohou oddávat

Českobratrská církev evangelická, Unitářská církev, Církev bez hranic, nebo např. Husitská církev. Tyto církve mají mezi sebou duchovní, kněží či pastory, kteří mají právo oddávat. Tato možnost je ideální v tom, že jsou ochotni přijít oddat svatbu téměř kamkoliv a kdykoliv.

Kde stojí nevěsta v kostele

Před vchodem do kostela vás přivítá váš oddávající kněz. Poté společně vstupujete dovnitř; je také možná varianta, že ženich už před oltářem čeká na nevěstu, která vchází jako poslední. Nevěsta stojí u oltáře vždy vlevo, ženich vpravo.

Jak se stát oddávajícím

Neméně důležitý je též pro samotného oddávajícího. Ti se rekrutují ze zastupitelů jednotlivých města obcí. Tato funkce je velmi zodpovědná, protože oddávající musí být seznámen se všemi základními pojmy, tedy co manželství znamená, jak vzniká a jaké má právní účinky.

Kdo vás může oddat

V České republice působí několik církví, které můžete oslovit. Mají mezi sebou duchovní, pastory nebo kněží, kteří mají právo oddávat. Podobně jako u klasického církevního sňatku v kostele vám musí na matrice nejprve vydat „Osvědčení k církevnímu sňatku”, které předáte svému oddávajícímu.

Kdy může pilot oddat

Dle § 7 odst. 2 zákona o rodině může kapitán letadla oddávat, je-li život sloubence přímo ohrožen.

Kde se rychle vzít

Teoreticky poslouží k rychloobřadu jakákoli matrika, prakticky záleží na ochotě konkrétních úředníků, jak budou takovému sňatku nakloněni – a především kdy najdou termín. „Když někdo žádá takovou svatbu, kontaktujeme matriky v okolí 50 kilometrů a hledáme, kde by to šlo nejrychleji.

Jak sehnat oddávajícího

Jediné, co potřebujete ohledně svatebního obřadu v přírodě zařídit, je sehnat oddávajícího a pronajmout si pozemek. Pokud místo patří soukromému majiteli, je třeba se domluvit s ním, v případě, že pozemek spadá pod městský úřad, zajděte na katastr, kde s vámi doladí nutné formality.

Kdo první říká ano

U oltáře zůstanou stát snoubenci a svědci, po stranách případně družičky. Na řadu přichází řeč oddávajícího (vážně se zkuste domluvit na něčem osobitějším, ty kydy se jinak nedají poslouchat). Po řeči oddávající přejde ke svatebnímu slibu, nejprve své ano řekne ženich, pak nevěsta.

Jak se vzít bez svatby

Svatba pouze se svědky v utajení

Jestliže však nechcete, aby vaše okolí vědělo, že se chystáte vzít, můžete také požádat o přidělení svědků na matrice. Vašimi svědky tedy budou úřední osoby. Bez svědků se neobejdete, stejně jako oddávající musí být na svatbě přítomni, aby byl sňatek považován za platný.

Na které straně stojí ženich

Nevěsta stojí ženichovi tedy také po pravém boku. Stát zůstávají pouze snoubenci a svědkové, případně družičky. Stojí tedy snoubenci, za nimi svědkové a pak až družičky a družba. Toto říká naše etiketa.

Co má mít ženich na svatbě

Povinnosti ženicha na svatbědobře se vyspat. Tohle vám půjde samo.pomoc s ranními přípravami.hodit se do gala.přečíst si dopis od nevěsty.předat kytice.předat svědkovi občanský průkaz.dostavit se včas a s maminkou po boku k oltáři.nezapomenout na slib.

Co má na sobě oddávající

Při svatebním obřadu je oddávající povinen mít na krku závěsný znak jako symbol státnosti. Ostatní oblečení je podle Přibyla na uvážení každého. Pravidlem ale je, že oddávající má na sobě velmi formální černý oblek, který je pro takovou příležitost vhodný.

Kdo má právo oddávat

Představitelem orgánu veřejné moci, který sňatečný obřad vede a snoubence oddává, je starosta, místostarosta nebo jiná osoba touto činností pověřená (např. člen zastupitelstva obce nebo městské části).

Co když nevěsta řekne ne

Samotný obřad zahajuje přítomný matrikář, který představí oddávajícího a snoubence. Oddávající pronáší řeč. Oba snoubenci pak musí odpovědět na otázku oddávajícímu ano. „Pokud se spletou a jeden z nich řekne ne, obřad okamžitě končí a je neplatný,“ upozorňuje odbornice na etiketu Alena Špačková.

Co říká matrikářka na svatbě

Matrikářka představí snoubence a případně i svědky. Po představení uslyšíte připravenou řeč, kterou již přednáší. Tady by bylo dobré, (pokud jsou oddávající ochotní) předem si řeč vyžádat a upravit ji dle sebe. Po svatební řeči následuje svatební slib, při kterém si řeknete své ANO a výměna prstýnků.

Jak se vede nevěsta k oltáři

Ten, kdo vede nevěstu k oltáři by jí měl být blízký

Pokud nevěsta uzná, že je na místě dodržovat zásadu číslo jedna (starší, ženatý člověk opačného pohlaví), rámě jí nabídne často dědeček, bratr, nebo strýc. Ačkoliv první myšlenky obvykle směřují na někoho z rodiny, nemusí být příbuzenský vztah vůbec podmínkou.

Co dělá svědek nevěsty

Jediným úkolem, který musí podle zákona svědek učinit, je dosvědčit uzavření manželství. To znamená být včas na svatebním místě, kde s platným průkazem totožnosti podepíše zápis o uzavření manželství. Pamatujte, že „svědčení“ je to jediné, co je od vás bez předchozí dohody očekáváno. Vše ostatní je jen na domluvě.

Kdo platí nevěstě šaty

Šaty, závoj, doplňky, účes a líčení pro nevěstu platí její blízcí. Oděv pro ženicha zas ti jeho. Make-up a úpravu vlasů svědkyni nebo družičkám často zařizuje nevěsta, jejich šaty se hradí nevěstinou rodinou, případně si je dívky kupují samy.

Kdo všechno může oddávat

Důvodem je právě to, že oddat vás může pouze úředník či představitel církve. V případě občanského sňatku určuje místo orgán veřejné moci s tím, že přihlédne k přání snoubenců. Je tedy namístě si možné oddávající předem „proklepnout“ a oslovit toho, kdo by vašemu specifickému přání nejpravděpodobněji vyhověl.

Kdo muže oddávat v den voleb

Po říjnových komunálních volbách je totiž bude moci oddat pouze starosta města nebo vesnice, kde se hodlají vzít. Dnem voleb současní zastupitelé pozbudou i mandát k oddávání, a snoubenci tak přijdou o možnost upřednostnit politika, před nímž by chtěli složit manželský slib.