Která instituce téměř vždy navrhuje evropskou legislativu
Je-li vyžadováno hlasování, rozhoduje Komise prostou většinou. Jediným orgánem EU, který má pravomoc iniciovat legislativní akty EU, je Komise. Předkládá návrhy právních aktů EU z vlastního podnětu, na žádost jiných orgánů EU nebo na základě občanské iniciativy.
Které orgány EU legislativní návrhy schvalují
Většina právních předpisů EU se přijímá tzv. řádným legislativním postupem, při němž má Evropský parlament (jehož poslanci se volí přímo) a Rada EU (složená ze zástupců 27 zemí EU) stejnou váhu. Komise nejprve předloží legislativní návrh Evropskému parlamentu a Radě.
Kdo navrhuje směrnice EU
Základní pravomoci Evropské komise
Komise zabezpečuje provádění primárního práva (Římská smlouva, Smlouva o Evropské unii a další) a aktů vydaných na jejich základě (nařízení, směrnice, rozhodnutí). Jedná se zejména o oblast vnějších vztahů, kde navrhuje a dojednává smlouvy s dalšími státy a někdy je sama i uzavírá.
Archiv
Kdo navrhuje členy Evropské komise
V čele Evropské komise stojí její předseda a 26 komisařů – jeden za každý členský stát. Předseda Komise je volen Evropským parlamentem na pětileté funkční období, které následuje po volbách do Evropského parlamentu. Kandidáta na předsedu navrhuje Parlamentu Evropská rada (hlavy států a předsedové vlád EU).
Jak probíhá legislativní proces
Návrh zákona je podán jako zákonodárná iniciativa do Poslanecké sněmovny, po jeho projednání a schválení Poslaneckou sněmovnou postupuje do Senátu. Pokud není návrh v senátní fázi schválen, návrh se vrací do Poslanecké sněmovny, která rozhodne o výsledku projednávání.
Jaký je rozdíl mezi čistým příjemcem a čistým plátcem v rámci rozpočtu EU
Pokud jsou příjmy z rozpočtu Evropské unie daného státu vyšší než peníze, které do společné kasy země odevzdala, říká se, že se jedná o čistého příjemce. Taková země je pak vůči evropskému rozpočtu v takzvané čisté pozice. Opakem je situace čistého plátce – tehdy do rozpočtu daná země odvádí více, než z něj získává.
Kdo tvoří Evropskou komisí
Komisi tvoří sbor členů z 27 členských států EU. Celkem 27 členů sboru tvoří během pětiletého funkčního období politické vedení Komise. Každému přidělí předseda odpovědnost za určitou oblast politiky.
Kdo kontroluje Evropskou komisí
Evropský parlament vykonává nad Komisí demokratickou kontrolu. Komise Parlamentu pravidelně předkládá zprávy, včetně výroční zprávy o činnosti Evropské unie a o plnění rozpočtu.
Kdo podává návrh zákona
Návrh zákona
41 Ústavy disponuje poslanec, skupina poslanců, Senát, vláda a zastupitelstvo vyššího územního samosprávného celku (hl. m. Prahy nebo kraje). Nejčastěji ale návrhy zákonů podává vláda, pokud jde o návrh zákona o státním rozpočtu nebo o státním závěrečném účtu, může tak dokonce učinit jen ona.
Jak dlouho trvá legislativní proces
Výbor projednává návrh zákona obvykle ve lhůtě 60 dnů. Většinu návrhů zákonů přikazuje Sněmovna jedinému výboru podle věcného zaměření návrhu. Výbor projednává návrh zákona nejprve v obecné rozpravě, poté v rozpravě podrobné, ve které mohou poslanci vznášet pozměňovací návrhy.
Kdo platí dotace
Pojmem dotace se v ekonomii rozumí peněžitý dar nebo daru podobná peněžitá úhrada ze strany státu (zpravidla vlády nebo zákonodárného sboru) nebo územněsprávního celku (v Česku kraj, obec nebo městská část) nějakému subjektu v zájmu snížení ceny určitého statku, jehož poskytování je ve „veřejném zájmu“.
Kdo financuje Evropskou unii
Rozpočet EU je financován převážně z vlastních zdrojů (z více než 90 %). Roční příjmy musí zcela pokrývat roční výdaje. O systému vlastních zdrojů rozhoduje Rada jednomyslně s přihlédnutím ke stanovisku Evropského parlamentu. Systém musí ratifikovat členské státy.
Jaký je rozdíl mezi Evropskou radou a Radou Evropské unie
Evropskou radu jakožto politický orgán Evropské unie nelze zaměňovat s Radou EU (Radou ministrů), která je legislativním a výkonným orgánem Evropské unie, ani s Radou Evropy, která je nezávislou mezinárodní organizací, odlišnou od Evropské unie.
Kdo je komisařem pro rozšíření EU
Věra Jourová (místopředsedkyně) Dubravka Šuica (místopředsedkyně) Margaritis Schinas (místopředseda) Johannes Hahn (komisař)
Kdo zastupuje CR v Evropské komisi
Věra Jourová se stává místopředsedkyní Evropské komise a zároveň podruhé evropskou komisařkou za Českou republiku.
Co dělá parlament
vykonává zákonodárnou moc – přijímá zákony. má právo ústavními zákony měnit Ústavu, ústavní zákony a jiné součástí ústavního pořádku České republiky. dává souhlas k ratifikaci mezinárodních smluv. vyslovuje důvěru či nedůvěru vládě (pouze Poslanecká sněmovna)
Kdo může navrhnout změnu zákona
Právo předkládat návrhy zákonů má podle Ústavy poslanec, skupina poslanců, Senát (pouze jako celek), vláda a krajská zastupitelstva. Součástí návrhu je kromě znění zákona i důvodová zpráva.
Jak vyridit dotaci
10 kroků k získání dotace1) Vytvoření podrobného projektového záměru.2) Nalezení příslušného programu a v něm konkrétní oblasti podpory pro plánovaný záměr.3) Podání žádosti o podporu.4) Posouzení žádosti o podporu.5) Realizace projektu.6) Žádost o platbu.7) Vyhodnocení a vyúčtování8) Kontrola na místě
Jak dlouho trvá schválení dotace
Od momentu podání registrační žádosti je nutno počítat s přibližně dvoutýdenní prodlevou než bude schválena. Poté běží zpravidla 90ti denní lhůta na podání Plné žádosti.
Odkud bere EU peníze
Peníze si EU vypůjčí na finančních trzích, státy za ně budou ručit svým příspěvkem do unijního rozpočtu. Itálie a Španělsko jako nejzasaženější země dostanou z fondu více, než pak později zaplatí. U jiných to bude naopak, zejména u zdrženlivé „šetrné čtyřky“ – Nizozemska, Rakouska, Dánska a Švédska.
Jak dlouho bude ČR předsedat EU
Od 1. července 2022 Radě Evropské unie předsedá Česká republika, která tak po šesti měsích nahradila Francii. Pro Českou republiku to je již druhé předsednictví, prvně předsedalo Radě EU v první polovině roku 2009.
Kdo vede Evropskou unii
Členské státy se v předsednictví Rady střídají
O tom, který členský stát bude Radě předsedat, se nehlasuje – v předsednictví se postupně vystřídají všechny země. Jinými slovy předsednictví Rady zajišťují všechny členské státy bez ohledu na jejich velikost. Na každý z nich přijde řada jednou za 13 a půl roku.
Kdo zastupuje CR v Evropské řadě
Členové Evropské rady
Členský stát | Představitel |
---|---|
– Česká republika (2,35 % populace EU) – člen od17. prosince 2021 | předseda vlády Petr Fiala (ECR – ODS) |
– Finská republika (1,23 % populace EU) – člen od20. června 2023 | předseda vlády Petteri Orpo (EPP – KOK) |
Kdo tvoří evropskou komisí
Komisi tvoří sbor členů z 27 členských států EU. Celkem 27 členů sboru tvoří během pětiletého funkčního období politické vedení Komise. Každému přidělí předseda odpovědnost za určitou oblast politiky.
Kdo stojí v celé Evropské komise
předsedkyně Evropské komise – Ursula von der Leyenová
účastní se zasedání skupiny G7. účastní se důležitých diskuzí jak v Evropském parlamentu, tak mezi vládami zemí EU v Radě Evropské unie.