Kdo navrhuje predsedu vlady?

Kdo zastupuje předsedu vlády

Předseda vlády svolává schůzi vlády zasláním programu schůze s určením data a místa konání všem členům vlády. V jeho nepřítomnosti jej zastupuje místopředseda vlády nebo pověřený ministr. Předsedu vlády jmenuje prezident na základě výsledků voleb a na jeho návrh pak jmenuje ostatní členy vlády (ministry).
Archiv

Kdo je předseda vlády

Předseda vlády organizuje činnost vlády, řídí její schůze, vystupuje jejím jménem a vykonává další činnosti, které jsou mu svěřeny Ústavou nebo jinými zákony.

Kdo tvoří vladu

Vláda je vrcholným orgánem výkonné moci, skládá se z předsedy vlády, místopředsedů vlády a ministrů. Vláda je odpovědna Poslanecké sněmovně.

Kdo urcuje premiéra

Jmenování vlády

Vláda je jmenována vždy po demisi nebo odvolání vlády předchozí. Nejprve prezident republiky jmenuje premiéra a na jeho návrh pak zbytek členů vlády (předchozí případné pověření určité osoby jednáním o sestavení vlády je pouze neformální ústavní zvyklostí).

Jak se ustanovuje vláda

68. (1) Vláda je odpovědna Poslanecké sněmovně. (2) Předsedu vlády jmenuje prezident republiky a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů. (3) Vláda předstoupí do třiceti dnů po svém jmenování před Poslaneckou sněmovnu a požádá ji o vyslovení důvěry.

Kdo schvaluje Vláďu

Nově složená vláda musí do třiceti dnů od svého jmenování požádat Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR o vyslovení důvěry. Pokud pro vyslovení důvěry hlasuje nadpoloviční počet poslanců přítomných ve Sněmovně, vláda důvěru získá, pokud ne, musí podat demisi a prezident republiky pověří sestavením vlády jinou osobu.

Kdo stojí v čele státu

Prezident je hlavou státu a reprezentuje ho v zahraničí. Jmenuje předsedu vlády a na jeho návrh ministry. Jmenuje také soudce, guvernéra České národní banky a bankovní členy České národní banky a prezidenta a viceprezidenty Nejvyššího kontrolního úřadu.

Jak je volena vláda

Vláda jako vrcholný orgán výkonné moci rozhoduje na základě zákonů a v jejich mezích o zásadních otázkách celostátního významu, pokud rozhodování o nich nepřísluší ministerstvům, jiným ústředním orgánům státní správy, nebo jimi řízeným orgánům. Rozhodnutí vlády mají formu usnesení vlády.

Kdo je ministr financí 2023

V rámci samostatné republiky

Pořadí Ministr Začátek a konec v úřadu
11. Jan Fischer 29. ledna 2014
12. Andrej Babiš 24. května 2017
13. Ivan Pilný 13. prosince 2017
14. Alena Schillerová 17. prosince 2021

Jak dlouho je Fiala premiér

Petr Fiala

prof. PhDr. Petr Fiala, Ph.D., LL.M.
Ve funkci od: 18. ledna 2014
Předchůdce Petr Nečas
Místopředseda Poslanecké sněmovny PČR
Ve funkci: 28. listopadu 2017 – 21. října 2021

Jak dlouho bude Fiala premiér

Vláda Petra Fialy
Sněmovna 108/200
Jmenována Milošem Zemanem
Datum jmenování 17. prosince 2021
Vyslovení důvěry 13. ledna 2022 A 106, N 87, Z 0 / 193

Kdo vydává nařízení vlády

Pravomoc vlády vydávat nařízení vychází z čl. 78 Ústavy, který stanoví: „K provedení zákona a v jeho mezích je vláda oprávněna vydávat nařízení. Nařízení podepisuje předseda vlády a příslušný člen vlády“.

Kdo vydává nařízení

Nařízení ve užším smyslu státněprávní terminologie je druhem podzákonného právního předpisu, který může vydávat vláda, ministerstvo nebo jiný správní úřad, obce a kraje k provedení zákona.

Kdo má nejvetsi moc v ČR

Prezident republiky je hlavou státu a je volen přímou volbou na pětileté volební období. K jeho pravomocem patří jmenování a odvolávání vlády a jejích členů, svolávání zasedání Poslanecké sněmovny a případné rozpouštění Poslanecké sněmovny.

Kdo je hlava vlady

Hlava vlády je termín užívaný pro nejvyššího nebo druhého nejvyššího představitele exekutivy suverénního státu nebo jednotky federativního státu, který řídí vládu. Užívá se kvůli odlišení od hlavy státu. Vztah mezi hlavou vlády a dalšími státními institucemi (jako hlavou státu) se může lišit na základě modelu vlády.

Kdo kontroluje Vláďu

Vláda je odpovědna Poslanecké sněmovně. Poslanecká sněmovna má tedy významnou úlohu – podílí se na ustanovování nové vlády (společně s prezidentem) a následně kontroluje její činnost.

Na jakou dobu se volí vláda

Od ledna 2013 hlavu státu volí občané. V České republice je funkční období prezidenta 5 let. Právo volit má každý český občan, který dosáhl věku 18 let. Právo být volen má každý občan, který má právo volit a dosáhl věku 40 let.

Odkud pochází Stanjura

Zbyněk Stanjura

Ing. Zbyněk Stanjura
Narození 15. února 1964 (59 let) Opava Československo
Choť Hana Malurová
Sídlo Opava
Alma mater Mendelovo gymnázium (1978–1982) Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně (1982–1987)

Kdo je ministr Stanjura

Po roce se stal předsedou poslaneckého klubu ODS. Od prosince roku 2012 do srpna 2013 zastával funkci ministra dopravy. V letech 2013, 2017 a 2021 obhájil mandát poslance a od listopadu 2013 je opět předsedou poslaneckého klubu ODS.

Kde bydlí Fiala

Petr Fiala

prof. PhDr. Petr Fiala, Ph.D., LL.M.
Rodiče Igor Fiala Zdenka Fialová
Děti Jiří Fiala Martin Fiala Klára Fialová
Příbuzní František Fiala (dědeček) Františka Fialová (babička)
Sídlo Brno

Kdo je Tomáš Fiala

Stál v čele ukrajinské pobočky Evropské podnikatelské asociace EBA, čtyři roky byl členem správní rady ukrajinské Transparency International. V dubnu 2021 se stal spolumajitelem ukrajinské banky Unex Bank.

Jak dlouho bude vladnout Fiala

Vláda Petra Fialy
Sněmovna 108/200
Jmenována Milošem Zemanem
Datum jmenování 17. prosince 2021
Vyslovení důvěry 13. ledna 2022 A 106, N 87, Z 0 / 193

Kdo vydava právní předpisy

Zákonná opatření jsou vydávána senátem, a to v případech, kdy je rozpuštěná poslanecká sněmovna. Vyhlášky vydávají jednotlivá ministerstva jako prováděcí právní předpisy k zákonům. Nařízení vlády jsou vydávána vládou, opět jako prováděcí právní předpisy k zákonům. Zmocnění k tvorbě legislativy vyplývá z ústavy.

Kdo vydává právní předpisy

Platnost právních předpisů

Ústavní zákony, zákony a další právní předpisy (nařízení vlády, vyhlášky ministerstev aj.) se vyhlašují ve Sbírce zákonů, kterou vydává Ministerstvo vnitra. Právní předpisy nabývají platnosti a stávají se součástí právního řádu dnem jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Jaký je rozdíl mezi nařízením vlády a vyhláškou

nařízení vlády: Vláda je zmocněna na základě čl. 78 Ústavy České republiky k vydávání nařízení k provedení zákona a v mezích zákona. Vláda tedy může, na rozdíl od vyhlášek ministerstev a jiných správních úřadů, vydávat nařízení k provedení konkrétního zákona, pokud to uzná za vhodné a bez zákonného zmocnění.