Kdo nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Kdy není nárok na podporu v nezaměstnanosti

Nárok na podporu v nezaměstnanosti nemá uchazeč o zaměstnání, který v posledních 6 měsících před zařazením do evidence uchazečů opakovaně sám ukončil pracovní poměr nebo se kterým byl v tomto období rozvázán pracovní poměr pro hrubé porušení pracovní kázně.
Archiv

Jaké jsou podmínky pro získání podpory v nezaměstnanosti

Základní podmínkou pro vznik nároku na podporu v nezaměstnanosti je získání v rozhodném období (poslední 2 roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání) zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců.
Archiv

Jak dlouho musím pracovat abych měla nárok na podporu

Výjimky z nároku na podporu v nezaměstnanosti

Nárok na podporu nemá uchazeč o zaměstnání: se kterým byl v době posledních šesti měsících před zařazením do evidence skončen pracovněprávní vztah z důvodu porušení pracovní povinnosti zvlášť hrubým způsobem.
Archiv

Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti 2023

To znamená, že abyste měli nárok na podporu v nezaměstnanosti, musíte být 12 měsíců ze dvou předchozích let, než jste byli zařazeni do evidence uchazečů o práci, zaměstnanci, pracovat na dohodu nebo podnikat či si platit důchodové pojištění.
Archiv

Jak dlouho můžu být bez práce

Podporu v nezaměstnanosti budete brát maximálně 11 měsíců

V Česku vás můžou – a je to asi světová rarita – vyhodit i ze zaměstnání, které nemáte.

Jak postupuje člověk který se chce nechat evidovat jako nezaměstnaný

Na úřad práce si s sebou vezměte platný doklad totožnosti, např. občanský průkaz. Také budete potřebovat potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) a potvrzení o výši průměrného výdělku (od dubna 2022 nebude potřeba, jelikož budou součástí formuláře „Oznámení o ukončení zaměstnání“ zasílaného zaměstnavatelem na ČSSZ.

Kdy mám znovu nárok na podporu

Když uchazeč nevyčerpá celou podpůrčí dobu a znova se dostane na Úřad práce, tak je důležité, zda pracovní vztah mezi oběma doby evidence trval déle než tři měsíce. Pokud trval déle, je znovu nárok na celou podpůrčí dobu. Pokud trval kratší dobu, je nárok jen na "dočerpání" zbývající části podpůrčí doby.

Kdo se může přihlásit na úřad práce

Zájemcem o zaměstnání se může stát fyzická osoba, která

Zájemci o zaměstnání Úřad práce ČR zprostředkovává vhodné zaměstnání a může mu zabezpečit rekvalifikaci.

Jak dlouho trvá schválení podpory

Délka podpory v nezaměstnanosti

5 měsíců, pokud je vám méně než 50 let. 8 měsíců, pokud je vám 50-55 let. 11 měsíců, pokud je vám více než 56 let.

Co je potřeba k evidenci na úřadu práce

Mohu se připravit doma Při první návštěvě na ÚP ČR si s sebou vezměte platný občanský průkaz nebo jiný doklad, kterým prokážete svoji totožnost a místo trvalého pobytu.

Co mám dělat když jsem bez práce

Pokud jste ztratili práci, registrujte se na úřadu práce v místě trvalého bydliště do tří pracovních dnů. Na první návštěvu se musíte dostavit osobně. S referentkou se lze dohodnout, že další návštěvy absolvujete na jiném úřadu práce v ČR – to pokud bydlíte jinde, než máte napsáno v občance.

Jak odmítnout práci na úřadu práce

Odmítnout nabídku vhodného zaměstnání je dle ZoZ sice možné, ale musíte k tomu mít důvod, resp. vážný důvod. V opačném případě můžete být z evidence sankčně vyřazeni, a to na dobu 6 měsíců. V této době nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti a budete si sami muset platit zdravotní pojištění.

Co potrebuji při zadosti o podporu

Samozřejmě občanský průkaz. Chtít po vás budou i doklad o skončení pracovního poměru, nejčastěji výpověď nebo dohodu o skončení pracovního poměru. Dále zápočtový list, potvrzení o výši průměrného výdělku a evidenční list důchodového pojištění. Měly by jim stačit i kopie.

Jak casto můžu žádat o podporu

Podpůrčí doba byla zcela vyčerpána

Stačí, abyste v rámci zaměstnání či jiné výdělečné činnosti odvedli důchodové pojištění alespoň za 3 měsíce a budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti znovu v plném rozsahu (tedy znovu 5, 8, či 11 měsíců podpůrčí doby).

Co musím platit jako nezaměstnaný

Za všechny občany v evidenci na úřadu práce platí zdravotní pojištění stát. Bez ohledu na skutečnost, zdali mají nárok na podporu v nezaměstnanosti či nikoliv. Pokud se však zaměstnanec po ztrátě zaměstnání neregistruje na úřadu práce, tak je pro účely placení zdravotního pojištění osobou bez zdanitelných příjmů.

Jak dlouho můžu být nezaměstnaný bez úřadu práce

Podporu v nezaměstnanosti budete brát maximálně 11 měsíců

Abyste měli nárok na podporu v nezaměstnanosti, musíte splnit jednu zásadní podmínku. Během posledních dvou let (do konce roku 2011 to byly tři roky) musíte mít zaplacené důchodové pojištění alespoň za 12 měsíců.

Po jaké době se mohu znovu přihlásit na úřad práce

8. Co když nabízené místo odmítnu Pak vám hrozí sankční vyřazení. Pokud byste se chtěli jít znovu zapsat na úřad práce, do evidence budete zařazeni až po 6 měsících (počítá se to ode dne domluveného nástupu do práce).

Co je potřeba vzít na úřad práce

Samozřejmě občanský průkaz. Chtít po vás budou i doklad o skončení pracovního poměru, nejčastěji výpověď nebo dohodu o skončení pracovního poměru. Dále zápočtový list, potvrzení o výši průměrného výdělku a evidenční list důchodového pojištění. Měly by jim stačit i kopie.

Co si musím platit Když nepracuji

Všechny osoby bez zdanitelných příjmů si musí samy platit zdravotní pojištění, a to vždy do 8. dne následujícího měsíce. Neplacení zdravotního pojištění je ze strany zdravotních pojišťoven sankciováno, přičemž všechny zdravotní pojišťovny si velmi pečlivě své pohledávky hlídají a případně vymáhají i exekučně.

Kdo platí zdravotní pojištění Když nepracuji

Pokud nejste po celý kalendářní měsíc zaměstnancem, OSVČ ani za vás není plátcem pojistného stát, jste z hlediska zdravotního pojištění tzv. osobou bez zdanitelných příjmů. Tuto skutečnost jste povinen do osmi dnů oznámit své zdravotní pojišťovně a musíte platit měsíčně pojistné v zákonem stanovené výši.

Kdo platí zdravotní pojištění za bezdomovce

Dokud jste v evidenci úřadu práce, platí za vás pojistné stát. Jakmile z evidence vypadnete, musíte se starat sami. V registru pojišťovny budete vedeni jako osoba bez zdanitelných příjmů a vždy do osmého dne následujícího měsíce musíte zaplatit zdravotní pojišťovně minimální pojistné, které aktuálně dělá 1242 korun.

Co musím platit Když jsem nezaměstnaný

V roce 2021 musí tedy všechny OBZP platit měsíční zdravotní pojištění ve výši 2052 Kč. Měsíční platbu musí posílat vždy do 8. dne následujícího měsíce. Občané si sami platí zdravotní pojištění pouze za měsíce, kdy jsou jako OBZP vedeni po celý kalendářní měsíc.

Co se stane když jednou nezaplatím zdravotní a sociální

Jestliže dlužník ani poté dluh na sociálním pojištění nezaplatí, může ČSSZ přistoupit k jeho vymáhání soudní cestou v podobě správní exekuce, nebo přes soudního exekutora. V druhém případě, tedy využití služeb exekutora, dochází po zahájení exekučního řízení k zápisu dlužníka do registru exekucí.

Co se stane když nebudu pracovat

Pokud přestanete chodit do práce, zaměstnavatel vám může okamžitě zrušit pracovní poměr. To je sice vaším cílem, ale problém je, že se to může odrazit v pracovním posudku. Zmínku pak uvidí nejen nový zaměstnavatel, ale může vám to i zkomplikovat jednání na úřadu práce, pokud žádáte o podporu.