Kdo není odpovedny za přestupek?

Kdo je odpovědný za přestupek

(1) Odpovědnost podnikající fyzické osoby za přestupek přechází v případě její smrti na osobu, která pokračuje v její podnikatelské činnosti. (2) Pokračuje-li v podnikatelské činnosti více osob, odpovídá za přestupek každá z nich, jako by přestupek spáchala sama.
ArchivPodobné

Které orgány řeší přestupky

Obecně platí, že přestupkové řízení vede obecní úřad obce s rozšířenou působností. Zákon určí skupiny přestupků, k jejichž projednání je příslušný obecní úřad.
Archiv

Jak zahájit přestupkové řízení

Přestupkové řízení se zahajuje z moci úřední, a to na základě oznámení o přestupku nebo na základě poznatků z vlastní činnosti. Samotnému zahájení řízení může předcházet fáze vysvětlení podle § 137 správního řádu. Toto vysvětlení slouží právě k prověření těchto oznámení a vlastních podnětů.

Jaký trest lze uložit za přestupek

Správní právo umožňuje udělit pachateli napomenutí, pokutu, zákaz činnosti, propadnutí věci či zvěřejnění rozhodnutí o přestupku. Jednotlivé tresty lze i různým způsobem zkombinovat. Výjimku představuje napomenutí, které nelze uložit současně s pokutou.

Jak se trestá přestupek

Správními tresty jsou napomenutí, pokuta, zákaz činnosti, propadnutí věci nebo náhradní hodnoty či zveřejnění rozhodnutí o přestupku (neukládá se fyzickým osobám). Lze také ukládat omezující opatření.

Jak dlouho trvá řízení o přestupku

Rozhodnutí o přestupku

Příslušný správní orgán je povinen vydat rozhodnutí bezodkladně; není-li to možné, tak nejpozději do 60 dnů ode dne zahájení řízení.

Co se děje po podání odporu

Odpor se podává k soudu, který platební rozkaz vydal. Pokud odpor podáte včas, platební rozkaz se bez dalšího zruší v plném rozsahu a soud nařídí jednání, ve kterém bude rozhodovat znovu s tím, že budete mít možnost se k věci vyjádřit. Podáte-li však odpor po této lhůtě, soud jej odmítne.

Kdy zaniká odpovědnost za přestupek

Odpovědnost za přestupek zaniká a) uplynutím promlčecí doby, b) smrtí fyzické osoby, c) zánikem právnické osoby, nemá-li právního ná- stupce, nebo d) vyhlášením amnestie.

Po jaké době je přestupek promlčen

Obecnou promlčecí dobou přestupku je jeden rok, takováto doba se pak vztahuje na většinu všech přestupků, na které právní řád pamatuje. V případech, kdy dojde ke spáchání přestupku, za který zákon stanovuje sazbu pokuty s horní hranicí alespoň 100.000 Kč, se promlčecí lhůta prodlužuje až na tři roky.

Jak zaniká odpovědnost za přestupek

Odpovědnost za přestupek zaniká a) uplynutím promlčecí doby, b) smrtí fyzické osoby, c) zánikem právnické osoby, nemá-li právního ná- stupce, nebo d) vyhlášením amnestie.

Kdy se nejedná o přestupek

Musí zde být nějaký zájem, který je chráněn zákonem, jednání pachatele, souvislost mezi jednáním a následkem činu a případně zavinění. Zákon rozlišuje odpovědnost fyzické osoby, odpovědnost právnické osoby a odpovědnost fyzické osoby – podnikatele. Přestupek musí být protiprávní tedy v rozporu s právními normami.

Co je odložení přestupku

V přestupkovém řízení platí, že orgán policie odloží věc, v níž může provádět nezbytná šetření, není-li dáno podezření z přestupku nebo nelze-li přestupek projednat, anebo nezjistí-li orgán policie do 30 dnů ode dne, kdy se o přestupku dozvěděl, skutečnosti odůvodňující podezření, že jej spáchala určitá osoba.

Jak prokázat úmysl

Z hlediska současného trestního zákoníku platí, že pro trestnost činu je třeba úmyslné zavinění, nestanoví-li zákon výslovně, že postačí zavinění z nedbalosti. V praxi tedy při zkoumání, zda se jedná o úmyslný nebo nedbalostní trestný čin postačí většinou nahlédnout do dikce trestního zákoníku.

Kdo může být pachatelem přestupku

§ 13 až § 19 přestupkového zákona. Přestupkový zákon stanovuje obecný předpoklad, že „fyzická osoba je pachatelem, jestliže svým zaviněným jednáním naplnila znaky přestupku nebo jeho pokusu, je-li trestný“ (§ 13 odst. 1 přestupkového zákona).