Kdo odpovídá za hospodaření obce?

Kdo přezkoumává hospodaření kraje

Ústředním správním úřadem pro oblast finančního hospodaření a přezkoumávání hospodaření územních samosprávných celků a orgánem státního dozoru nad jeho prováděním4 je Ministerstvo financí.

Kdo kontroluje obec

Kontrolu samostatné působnosti vykonává u všech obcí Ministerstvo vnitra, kontrolu přenesené působnosti obcí vykonává místně příslušný krajský úřad. Kromě kontroly výkonu působnosti podle zákonů o obcích upravují právní předpisy též některé specifické způsoby kontroly činnosti územních samosprávných celků.
Archiv

Kdo sestavuje rozpočet obce

Návrh rozpočtu sestavuje správce rozpočtu, a to buď sám, nebo na základě podkladů od správců dílčích rozpočtů (kapitol rozpočtu). Kdo je správcem rozpočtu, záleží na organizační struktuře obce.

Kdo řídí obec

Orgány obce. Orgánem obce je zastupitelstvo obce a rada obce. Navenek obec reprezentuje starosta, který stojí v čele obecního úřadu.

Jak poslat kontrolu na obecní úřad

Způsob podání stížnosti:ústní podání osobně na adrese obecního úřadu v pracovní doběpísemné podání osobním nebo poštovním doručením na adresu obecního úřadu.elektronické podání na oficiální e-mail obecního úřadu, resp. přes e-podatelnu.

Co musí obsahovat závěrečný účet obce

V závěrečném účtu jsou obsaženy všechny údaje o plnění rozpočtu a o dalších finančních operacích, včetně hospodaření s peněžními fondy, v podrobném členění a obsahu. Jedná se o zhodnocení celého finančního hospodaření obce, včetně jejích příspěvkových organizací a také hospodaření s jejím majetkem.

Co dělá kontrolní výbor obce

Z § 119 odst. 5 zákona o obcích vyplývá povinnost kontrolního (i finančního) výboru předložit zápis o provedené kontrole zastupitelstvu obce. Úkolem těchto výborů je zjistit stav věci, tj. aktuální situaci uvnitř obce v dané oblasti, uložení případných opatření je zcela na zastupitelstvu obce.

Co vše může kontrolovat kontrolní výbor

ODPOVĚĎ: Kontrolní výbor může kontrolovat to, co výslovně uvádí zákon, tj. plnění usnesení zastupitelstva obce a rady obce, dodržování právních předpisů ostatními výbory a obecním úřadem na úseku samostatné působnosti.

Kdo schvaluje zaverecny účet obce

Podle § 43 obecního zřízení závěrečný účet spolu se zprávou o výsledcích přezkoumání hospodaření obce za uplynulý kalendářní rok projedná zastupitelstvo obce do 30. června následujícího roku a přijme opatření k nápravě nedostatků.

Kdo schvaluje rozpočet obce

Rozpočet obce schvaluje její zastupitelstvo obvykle koncem roku na následující kalendářní rok (§ 84 odst. 2 písm. b) ZOZ). Při předkládání rozpočtu na další kalendářní rok je vhodné spolu s návrhem rozpočtu předložit každoroční rozpočtový výhled na 2 až 5 let.

Kdo jedna jménem obce

Podle § 103 odst. 1 zákona o obcích zastupuje obec navenek starosta, který je proto oprávněn jménem obce jednat a uzavřít smlouvu. K tomuto jednání nepotřebuje žádné další výslovné zmocnění nebo pověření, neboť takové oprávnění mu plyne přímo ze zákona (tj.

Kdo rozhoduje v obcí

Rada obce nebo kraje je výkonným orgánem v oblasti samostatné působnosti. Rozhoduje tedy v individuálních záležitostech samosprávy obce či kraje. Rada například rozděluje pravomocí v obecním úřadu, stanovuje celkový počet jeho zaměstnanců nebo stanovuje pravidla pro přijímání a vyřizování petic a stížností.

Kdo je nadřízený orgán obce

Neurčuje-li jej zvláštní zákon, je jím správní orgán, který podle zákona rozhoduje o odvolání, popřípadě vykonává dozor. (2) Nelze-li nadřízený správní orgán určit podle odstavce 1, určí se podle tohoto odstavce. Nadřízeným správním orgánem orgánu obce se rozumí krajský úřad.

Kam podat stížnost na obec

Stížnost nemůžete podat anonymně, jinak se jí úřad nebude zabývat. Pokud nejste spokojeni s tím, jak byla vaše stížnost vyřízena, obraťte se na nadřízený úřad (správní orgán). Většinou je to některé ministerstvo. V případě obecních úřadů je nadřízeným orgánem krajský úřad.

Kdo sestavuje závěrečný účet obce

Návrh rozpočtu zpravidla sestaví obecní úřad (např. finanční odbor obecního úřadu) ve spolupráci s radou obce, jakožto výkonným orgánem obce v samostatné působnosti, a bude ho projednávat např. finanční výbor zastupitelstva obce (podle § 119 odst.

Jak často se musí scházet kontrolní výbor

Zákon nestanoví, jak často se má výbor scházet. Je však vhodné, aby se výbor scházel minimálně jednou mezi zasedáními zastupitelstva a následně na zastupitelstvu podal zprávu o své činnosti. Je-li to účelné, je možné stanovit ověřovatele zápisu se zasedání výboru a ten podepisuje zápis spolu s předsedou výboru.

Co dělá finanční výbor obce

Finanční výbor: a) provádí kontrolu hospodaření s majetkem a finančními prostředky obce, b) plní další úkoly, jimiž jej pověřilo zastupitelstvo obce. Výbor finanční je oprávněn (i bez konkrétního úkolu od zastupitelstva) kontrolovat hospodaření s majetkem a finančními prostředky obce.

Co dělá financni výbor obce

Finanční výbor: a) provádí kontrolu hospodaření s majetkem a finančními prostředky obce, b) plní další úkoly, jimiž jej pověřilo zastupitelstvo obce. Výbor finanční je oprávněn (i bez konkrétního úkolu od zastupitelstva) kontrolovat hospodaření s majetkem a finančními prostředky obce.

Kdo zřizuje výbory

Zastupitelstvo tak může jako své orgány zřizovat pouze výbory. Oproti tomu rada obce může zřídit jako své iniciační a kontrolní orgány komise. V obcích, kde se nezřizuje rada, zřizuje komise přímo starosta obce.

Jak se financuje obec

Mezi hlavní zdroje financování obcí patří příjmy daňové, nedaňové, kapitálové a transfery. Celkové příjmy obcí v roce 2016 činily 282 mld. Kč.

Které daně jdou do rozpočtu obce

Podíl obcí činí celkem 20,59 % na výnosech těchto sdílených daních:daň z přidané hodnoty.daň z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitkůdaň z příjmů fyzických osob vybíraná srážkou.z 60 % výnosu daně z příjmu fyzických osob z podnikání

Kdo může jednat za obec

Podle § 103 odst. 1 zákona o obcích zastupuje obec navenek starosta, který je proto oprávněn jménem obce jednat a uzavřít smlouvu. K tomuto jednání nepotřebuje žádné další výslovné zmocnění nebo pověření, neboť takové oprávnění mu plyne přímo ze zákona (tj.

Kdo jedna za obecní úřad

Průcha rovněž zdůrazňuje, že obecní úřad plní úkoly jak v samostatné, tak i přenesené působnosti. Každá obec má obecní úřad, i když nemá žádné zaměstnance – v tom případě jej tvoří jen starosta (případně místostarosta).

Co dělá tajemník starosty

Plní úkoly, které má uložené od zastupitelstva města, městské rady nebo starosty. Zúčastňuje se zasedání zastupitelstva a schůzí rady s hlasem poradním. Svolává a řídí pravidelné i operativní porady vedoucích odborů a koordinuje spolupráci odborů městského úřadu.

Kdo podává stížnost

O stížnosti pro porušení zákona rozhoduje Nejvyšší soud České republiky. Stížnost pro porušení zákona je oprávněn podat pouze ministr spravedlnosti. Obviněný či poškozený sám ji tedy nemůže podat. Kterákoli fyzická či právnická osoba je však oprávněna iniciovat podnět k podání stížnosti pro porušení zákona.