Kdo odvolává prokuru?

Kdo může být prokurista

Prokuristou, který má povinnost jednat s péčí řádného hospodáře, může být jen fyzická osoba, která je plně svéprávná. Prokuru může udělit pouze podnikatel, který je sám do obchodního rejstříku zapsán.

Jak se uděluje prokura

Prokuru může udělit pouze podnikatel zapsaný v obchodním rejstříku. Prokura vzniká udělením – tedy v praxi příslušnou dohodou o jejím udělení – , nikoliv až zápisem do obchodního rejstříku; díky výslovné úpravě první věty § 450 odst.

Jak se stát prokuristou

Prokura se uzavírá dohodou s podmínkou písemné formy. Udělení prokury je účinné ode dne zápisu prokury do Obchodního rejstříku. Prokuristou se může stát jen fyzická osoba, která je plně způsobilá k právním úkonům. Prokuru může udělit pouze podnikatel, který je zapsán do obchodního rejstříku.

Jak funguje prokura

Jedná se o akt, kterým podnikatel zmocňuje prokuristu (vybraného zástupce) ke všemu právnímu jednání, k němuž dochází při provozu obchodního závodu nebo jeho pobočky. I přesto, že by k těmto úkonům byla za normálních podmínek potřeba plná moc. Prokura je tedy zvláštní formou plné moci.

Co nesmí dělat prokurista

Prokurista nemůže zcizovat nemovitosti ani je zatěžovat, ledaže je toto oprávnění výslovně v udělení prokury uvedeno. Podnikatel může omezit oprávnění prokuristy vnitřními pokyny. Takové omezení ovšem není účinné vůči třetím osobám.

Co může podepisovat prokurista

Jak již bylo uvedeno výše, prokurista je na základě prokury oprávněn ke všem právním jednáním, k nimž dochází při provozu obchodního závodu, případně pobočky. Prokurista tedy může uzavírat kromě běžných obchodních smluv mimo jiné směnečné závazky, přijímat úvěry či odprodávat majetek obchodního závodu podnikatele.

Kdo jmenuje prokuristu

Udělení prokury

V případě právnických osob (např. akciové společnosti) to může učinit statutární orgán. U společností s ručením omezeným platí, že o odvolání a jmenování prokuristy rozhoduje valná hromada, pokud není ve stanovách nebo společenské smlouvě stanoveno jinak.

Co může prokurista

Prokurista je pověřen jednat jménem firmy právě ode dne, kdy byl zapsán do obchodního rejstříku. Podpis prokuristy musí být ověřený, jelikož právě on je pověřen k podepisování celé řady smluv. Prokurista však nemůže společnost např. zadlužit, nebo na její sídlo nabrat věcné břemeno.

Kdo to je prokurista

Prokurista je jakákoli fyzická osoba zmocněná majitelem firmy k vykonávání právních úkonů, ke kterým se jinak vyžaduje samostatná plná moc. Jde o úkony, ke kterým dochází při provozu podniku (případně závodu či pobočky). Prokura jako institut vychází z § 450 zákona č. 89/2012 Sb., (nový) občanský zákoník.

Kdy zaniká prokura

Na závěr lze uvést, že prokura zaniká nejen odvoláním ze strany zmocnitele (tj. podnikatele), výpovědí ze strany prokuristy či smrtí prokuristy, ale též i převodem nebo pachtem obchodního závodu či pobočky, pro které byla udělena.

Jak jedna prokurista

Obecně platí, že se za prokuristu podepisuje tak, že k obchodnímu jménu podnikatele, za kterého jedná, připojí svůj podpis s dodatkem označujícím prokuru. Zákon už neupravuje, jakou formu má dodatek mít, mohou tedy být použity různé varianty (např. „p.p.“, „per procuram“, „prokurista“ atd.).