Kdo předsedá OSN?

Kdo je předseda OSN

António Guterres je portugalský politik a bývalý portugalský premiér, zastával úřad vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky. Jako devátý generální tajemník OSN působí již druhé volební období.

Kdo patří do OSN

Organizace spojených národů (anglicky United Nations), zkráceně OSN (UN), je mezinárodní organizace, jejímiž členy jsou všechny uznávané státy světa vyjma Vatikánu a Palestiny. Cílem OSN je zachování mezinárodního míru, bezpečnosti a zajištění mezinárodní spolupráce.

Jak se stát členem OSN

Členství Do OSN může vstoupit každý stát, který přijme závazky a pravidla Charty. O přijetí rozhoduje Valné shromáždění na základě doporučení Rady bezpečnosti. Některé státy nejsou členy OSN, ale vstoupily do některé ze specializovaných agentur.

Kdo stojí v čele OSN

V současné době je na postu generálního tajemníka OSN (šéf sekretariátu) Antonio Guterres, který v roce 2017 vystřídal na tomto postu jihokorejského diplomata Pan Ki-muna.

Kdo má právo veta v OSN

Jsou jimi Spojené státy americké, Spojené království, Čína, Rusko a Francie. Na všechny se vztahuje užití práva veta (právo veta se nevztahuje na tzv. procesní otázky). Toto má své opodstatnění v rozložení světových sil po druhé světové válce, kdy těchto pět států světu dominovalo.

Co bylo před OSN

Předchůdkyní OSN byla Společnost národů – organizace koncipovaná v podobných podmínkách v průběhu první světové války a ustavená v roce 1919 v rámci Versailleské smlouvy „na podporu mezinárodní spolupráce a dosažení míru a bezpečnosti“.

Co řeší OSN

O Spojených národech

OSN je mezinárodní organizace sdružující nezávislé státy, jejichž společným cílem je ochrana míru a bezpečnosti a zlepšování podmínek pro život lidí na celém světě. Vznikla 24. října 1945, u jejího zrodu stálo 51 států. Dnes má 193 členů (států).

Jak se hlasuje v OSN

Každý člen má jeden hlas a při hlasování rozhoduje prostá většina. Poslední svěřenecké území, stát Palau (do té doby pod správou Spojených států), získalo v roce 1994 autonomii. Poručenská rada poté pozastavila svou činnost. Sejde se jen v případě potřeby.

Čím se zabývá OSN

Všechny členské státy bez rozdílu mají v OSN svůj hlas a právo spolurozhodovat. Činnost OSN je zaměřena na prosazování respektu k lidským právům, na snižování chudoby, potírání nemocí, ochranu životního prostředí, na boj proti obchodu s drogami a terorismu.

Jak vznikla OSN

24. října 1945, San Francisco, Kalifornie, USAOrganizace spojených národů / Založení

Kdy se ČR připojila k OSN

Československo bylo jedním z 51 zakládajících členů OSN v roce 1945. Po rozdělení země byla Česká republika přijata do OSN dne 19. ledna 1993.

Kde pomaha OSN

Organizace spojených národů není světová vláda, ani nevytváří záko- ny. Poskytuje pomoc při řešení mezinárodních konfliktů a problémů, které se týkají celého světa. Všechny členské státy bez rozdílu mají v OSN svůj hlas a právo spolurozhodovat.

Kdy se ČR k OSN připojila a proč

Československo bylo jedním z 51 zakládajících členů OSN. V důsledku rozdělení Československa musely oba nástupnické státy požádat o přijetí do OSN jako nové členské státy. Přijímací proces byl ukončen 19. ledna 1993 přijetím České republiky za nového člena OSN.