Kdo posílá datové schránky?

Kdo posílá zřízení datové schránky

Žádost o zřízení datové schránky osoby nezapsané v registru osob se doručuje Ministerstvu vnitra ČR.

Kdo může mít datovou schránku

O datovou schránku mohou zažádat fyzické osoby, podnikající fyzické osoby a právnické osoby, které nejsou zapsány v obchodním rejstříku nebo nejsou zřízeny zákonem. Pokud máte datovou schránku zřízenou ze zákona, o její založení žádat nemusíte, bude vám založena automaticky. Zřízení datové schránky je zdarma.

Kdo posílá údaje k datové schránce

Úřady mají povinnost primárně doručovat dokumenty každé fyzické osobě, podnikající fyzické osobě nebo právnické osobě do jejich zpřístupněných datových schránek. Do datové schránky ale úřady nemusí dokument doručit, pokud to povaha dokumentu neumožní, anebo se dokument doručuje veřejnou vyhláškou nebo přímo na místě.
Archiv

Kdo má povinnost doručovat do datové schránky

Skutečnost: Zákon jasně hovoří o tom, že orgán veřejné moci je povinen zasílat dokumenty do datové schránky, je-li zřízena. Lze tedy nepřevzít papírovou obálku a pokud by došlo k soudnímu sporu, doložit, že do datové schránky nebyla zpráva doručena.

Kde si zřídit datovou schránku

Datovou schránku už si nemusíte chodit osobně zakládat na pobočku Czech POINT, ale můžete si ji založit online i po přihlášení do Portálu občana. Portál občana vám umožní si o zřízení datové schránky požádat poté, co se do něj přihlásíte. Založit si můžete datovou schránku fyzické osoby.

Jak si pořídit datovou schránku

Jak zřídit datovou schránku

Datovou schránku lze zřídit na pracovištích Czech Point. Jako fyzická osoba k tomu budete potřebovat jen občanský průkaz. Po ověření vašich osobních údajů a jejich zadání do systému bude odeslána žádost o zřízení datové schránky.

Co stojí datová schránka

Od začátku roku 2023 je datová schránka automaticky a zdarma zřizována právnickým a fyzickým osobám, které jsou zapsané v evidenci nebo rejstříku nebo využívají elektronickou identitu. .

Co je potřeba k založení datové schránky

Pro toto založení budete potřebovat přístup do Portálu občana.Otevřete si Portál občana. Pomocí Identity občana se přihlaste do Portálu občana.Založte si datovou schránku.Přidejte si datovku do svého účtu na Portálu občana.Aktivujte si upozornění na zprávy z Portálu občana.

Co když mi nepřišla datová schránka

Pokud OSVČ neobdržela dopis s přihlašovacími údaje k datové schránce, zatím jí nebyla vytvořena. To znamená, že v tomto případě může OSVČ podat daňové přiznání i v papírové podobě. Finanční úřad si v seznamu držitelů datových schránek ověří, zda OSVČ skutečně nemá datovou schránku aktivní.

Jak se dostanu do datové schránky

Zřizování probíhalo postupně od ledna 2023. Každý, komu byla státem zřízena datová schránka, obdržel zpravidla na místo trvalého bydliště dopis s přihlašovacími údaji do datové schránky. Pokud však již měl svoji vlastní schránku fyzické osoby, dostal přihlašovací údaje datovou zprávou do této schránky.

Jak se vyhnout zřízení datové schránky

Datová schránka bude zřízena i subjektům, které mají živnost pozastavenu. Důvodem nezřízení či znepřístupnění datové schránky je pouze výmaz subjektu ze zákonem stanovené evidence, tj. ukončení podnikání.

Co se stane když Nevyzvednu datovou schránku

Těm, kteří se sami nepřihlásí, se schránka automaticky aktivuje po uplynutí 15 dnů ode dne doručení přihlašovacích údajů. I v tomto případě se uplatní fikce doručení, pokud si adresát písemnost nevyzvedne na poště.

Jak dlouho trvá zřídit datovou schránku

Datová schránka je zřízena obvykle ve lhůtě tří dnů po obdržení žádosti.

Jak se zřizuje datová schránka

Přihlaste se na webu Datových schránek Identitou občanaPřihlaste se na webu Datových schránek Identitou občana. Na portálu mojedatovaschranka.cz.Zřiďte si datovou schránku. Pokud datovku ještě nemáte, v klientském portálu datových schránek se vám nabídne možnost ji zřídit.Aktivujte si upozornění na zprávy.

Na co je dobrá datová schránka

Datová schránka je elektronické úložiště, které je určeno k doručování dokumentů (datových zpráv) orgány veřejné moci, k provádění úkonů vůči orgánům veřejné moci. Zjednodušeně řečeno, datová schránka slouží k přijímání a posílání úředních (elektronických) dopisů mezi Vámi a orgány veřejné moci.

Co mi bude chodit do datové schránky

Budou vám do ní chodit informace z katastru, komunikace ohledně pokut, soudní rozhodnutí i výpisy z různých rejstříků. Stejně tak budete moci vy zasílat úřadům potřebné zprávy, sehnat si nejen výpis z rejstříku trestů, podat přes datovku daňové přiznání nebo využít další z jejich funkcionalit.

Jak dlouho trvá založení datové schránky

Datová schránka je zřízena obvykle ve lhůtě tří dnů po obdržení žádosti.

Kdy bude povinná datová schránka

Od 1. ledna 2023 dojde na základě změny zákona k automatickému zřízení datových schránek živnostníkům, spolkům a nadacím. Zavedení nových datových schránek proběhne ve třech vlnách od ledna do března 2023, kdy budou noví uživatelé datovek postupně dostávat své přihlašovací údaje.

Co dělat s datovou schránkou

Pomocí datové schránky můžete komunikovat s jakýmkoliv úřadem, například okresní správou sociálního zabezpečení, zdravotními pojišťovnami nebo finančním úřadem. Funguje podobně jako e-mailová schránka, s tím rozdílem, že majitel schránky je úředně ověřenou osobou. Zjednodušeně řečeno datová schránka nahrazuje podpis.

Kdy začne fungovat datová schránka

Schránka, která byla zřízena automaticky, začne fungovat i bez Vašeho přihlášení, a to po 15 dnech od doručení dopisu s přístupovými údaji, nebo od vrácení dopisu odesílateli, když si dopis nepřevezmete a v úložní době na poště nevyzvednete. Po jejím zřízení Vám budou úřady posílat dokumenty jen do datové schránky.

Jak často se přihlašovat do datové schránky

Přístup ke každé datové schránce je vázán na uživatelské jméno a přístupové heslo. Toto heslo si můžete kdykoliv změnit podle vlastní potřeby. Pozor – v základním nastavení je nutné heslo opakovaně měnit; vždy nejpozději po 90 dnech!

Jak se platí za datovou schránku

Za zřízení a využívání datové schránky neplatí běžný občan ani živnostník žádný poplatek.

Jaké jsou nevýhody datové schránky

Mínusy u datových schránek jsou to, že dokument, který přijde, se do deseti dní automaticky považuje za doručený. Nezáleží, jestli jste se během této doby do schránky přihlásili a zprávu skutečně přečetli. Můžete tak prošvihnout lhůtu pro odvolání nebo dlužit za pokutu, o které nevíte.

Co všechno může přijít do datové schránky

Budou vám do ní chodit informace z katastru, komunikace ohledně pokut, soudní rozhodnutí i výpisy z různých rejstříků. Stejně tak budete moci vy zasílat úřadům potřebné zprávy, sehnat si nejen výpis z rejstříku trestů, podat přes datovku daňové přiznání nebo využít další z jejich funkcionalit.

Co se stane když si Neaktivuji datovou schránku

Pokud si někdo neaktivuje datovou schránku sám a nechá to na nás, tak na to má zcela nepochybně právo a neporušuje zákon. Nehrozí mu rovněž ani žádná sankce, ale sám sebe připravuje o možnost se s datovou schránkou seznámit, naučit se s ní pracovat a vyzkoušet si některé věci v tom prostředí.