Kdo zalozil Vatikán
Stát Vatikán vznikl roku 1929 na základě Lateránských smluv, které podepsali kardinál Pietro Gasparri jménem Svatého stolce a předseda vlády Benito Mussolini jménem Italského království.
Kdo vládne ve Vatikánu
Governatorát Městského státu Vatikán | |
---|---|
Prezident | arcibiskup Fernando Vérgez Alzaga, LC (od 1. října 2021) |
Generální sekretář | Sr. Raffaella Petrini |
Generální podsekretář | adv. Giuseppe Puglisi-Alibrandi |
Stránky Vatikánského městského státu |
Kdo byl první papež
Prvním papežem byl sv. Petr. Toto tvrzení se opírá o Matoušovou evangelium, kde se píše v kapitole 16, ve verši 18–19 „… a na té skále zbuduji svou církev a brány pekel ji nepřemohou.
Kdo žije ve Vatikánu
Z 572 vatikánských občanů jich ale ve Vatikánu skutečně žije jen 223. Kromě nich tam má stálý pobyt dalších 221 osob, které nemají vatikánské občanství. Jsou to většinou duchovní a řádové sestry. Vatikánské území měří jen 44 hektarů.
Co je pod vatikanem
Uvnitř jsou ukryté vzácné tajné dokumenty, dopisy, papežské účetní písemnosti, státní listiny a knihy, ale i fotografie a filmy. Ke sbírce Vatikánského tajného archivu neexistuje žádný katalog a její indexování je podle katolických předpisů zakázáno.
Co ve Vatikánu
Ve Vatikánu turisté nemohou minout proslulé stavby a památky jako je Sixtinská kaple nebo Bazilika svatého Petra. Oblíbeným místem jsou také Vatikánské zahrady, kde návštěvníky osloví jak kousek historie a umění, tak flory. Turisté také často navštěvují apoštolský palác nebo hlavní náměstí svatého Petra.
Jak se jmenoval 15 papež
Benedikt XV., vlastním jménem Giacomo markýz della Chiesa, (21. listopadu 1854 Pegli u Janova – 22. ledna 1922 Apoštolský palác), byl v letech 1914 až 1922 v pořadí 258. papež katolické církve.
Kdo může být papež
Papežem může být zvolen každý muž, který se může stát katolickým biskupem. Podle Kodexu kanonického práva z r. 1983 se biskupem může stát pouze kněz nejméně pětatřicetiletý, od jehož kněžského svěcení uplynulo aspoň pět let.
Co dělá papež
παπάς, papas, zdrobnělý výraz pro otce) je hlava katolické církve. Papež je suverénem Vatikánu a také zároveň nejvyšším představitelem hierarchie římskokatolické církve a biskupem města Říma. Tato diecéze se označuje také jako Svatý stolec (případně též Apoštolský stolec), který je též subjektem mezinárodního práva.
Co to je papež
Papež (z lat. papa a řec. παπάς, papas, zdrobnělý výraz pro otce) je hlava katolické církve. Papež je suverénem Vatikánu a také zároveň nejvyšším představitelem hierarchie římskokatolické církve a biskupem města Říma.
Kde žije papež
František (papež)
Jeho Svatost František | |
---|---|
266. papež | |
Papež František | |
Církev | římskokatolická |
Sídlo | Apoštolský palác, Vatikán (de jure) Dům svaté Marty (de facto) |
Jak dlouho trva prohlidka Vatikánu
Prohlídka trvá přibližně 2 hodiny. PRAKTICKÉ TIPY: Vatikánská pohřebiště jsou ve správě Vatikánského úřadu Scavi, který prohlídky zajišťuje.
Kdy je možné vidět papeže
Setkání s papežem ve středu i v neděli
Anny. Totéž platí pro pravidelné středeční generální audience s papežem Františkem. U nich ale doporučujeme rezervovat si místo alespoň dva měsíce dopředu. Pokud není papež na cestách, můžete ho také vidět na vlastní oči a opět zdarma, každou neděli.
Co to je kardinál
Pojem kardinál (cardo – stěžej, na níž se otáčejí dveře, narážka na volební právo kardinálů) původně znamenal hlavního faráře v Římě, pak se tak označovali kněží 25 římských titulů a dnes označuje příslušníka sboru (kolegia) kardinálů (lat.
Co je to katolická církev
Katolická církev učí, že je jednou, svatou, katolickou a apoštolskou církví, kterou založil Ježíš Kristus ve svém Velkém misijním rozkaze, že její biskupové jsou nástupci Kristových apoštolů a že papež je nástupcem svatého Petra, kterému Ježíš Kristus udělil primát.
Co se stane když zemře papež
Pokud papež zemře, tradičně jeho smrt ověřuje kardinál kamerlengo (komoří) tím, že třikrát osloví papeže jeho jménem. Pokud je toto oslovení bez odezvy, je papež prohlášen za mrtvého. Dnes papežovu smrt ověřuje lékařský personál a ověření kardinálem kamerlengem je jen rituální.
Odkud jde kour při volbe papeže
115členný volební sbor nazývaný konkláve. To sestává z kardinálů, jimž v den smrti nebo odstoupení papeže nebylo osmdesát let. Volba papeže probíhá za zavřenými dveřmi v Sixtinské kapli, kde jsou členové konkláve plně izolováni od okolního světa (ubytováni jsou v Domě svaté Marty uvnitř areálu).
Jak mluvi papež
Kromě španělštiny mluví italsky a německy. Na kněze byl vysvěcen 13. prosince 1969 arcibiskupem Ramónem Josém Castellanem. Po svěcení absolvoval další řádová studia (1969-1971) a formaci (1971-1972, Alcalá de Henares ve Španělsku).
Kdo se muze stát papežem
Papežem může být zvolen každý muž, který se může stát katolickým biskupem.
Jak se vybírá papež
Pokud stávající papež zemře, nebo pokud se vzdá úřadu, sejdou se za účelem volby nového papeže kardinálové, kteří jsou mladší 80 let, na konkláve. Papež musí být zvolen alespoň dvoutřetinovou většinou hlasů přítomných kardinálů.
Jak se obléknout do Vatikánu
Ženy i muži by měli mít zahalená ramena, ženy sukně pod kolena a muži kalhoty („kraťasy“ nejsou tolerovány). Upozorňujeme na skutečnost, že z uvedených důvodů bývá odmítnut vstup nejen do baziliky sv. Petra.
Kam ve Vatikánu na jidlo
V okolí Vatikánu se vyplatí zastavit na jídlo v některé z restaurací v ulici Via Borgo Pio, která se nachází naproti služebnímu vchodu do Vatikánu. Naleznete tu zařízení různých typů, pizzerie, trattorie i rychlá občerstvení, kde seženete pizzu i panini do ruky.
Co si obléct do Vatikánu
Vatikánský dress code
Při návštěvě Vatikánu je třeba dodržovat zvláštní pravidla oblékání. Měli byste se vyvarovat odhalujícího oblečení, jako jsou krátké sukně, šaty a šortky. Měli byste mít také zakrytá ramena, takže pokud máte na sobě odhalující letní oblečení, je vhodné si vzít šátek na zakrytí.
Kdo jmenuje kardinála
Proto po synodě v Lateránu papež Mikuláš II. roku 1059 stanovil, že voliteli papežů budou kardinálové, kteří sami budou jmenováni výhradně papežem (a biskupové vybraných diecézí).
Jaký je rozdíl mezi biskupem a arcibiskupem
Arcibiskup (z řeckého αρχι – prvý + biskup) je označení biskupa se zvláštním postavením. V římskokatolické církvi se jako arcibiskup označuje sídelní biskup metropolitní diecéze – arcidiecéze, který stojí v čele církevní provincie jakožto metropolita.