Kdo pracuje ve státní službě?

Kdo vykonává státní službu

(1) Správní úřad je pro účely tohoto zákona služebním úřadem. (2) Služebním úřadem jsou dále státní orgán nebo právnická osoba, o kterých tak stanoví jiný zákon. (3) Služebním působištěm státního zaměstnance je obec, ve které státní zaměstnanec pravidelně vykonává službu.

Kdo je úředník ve státní službě

Státní úředník úžeji je osoba, která pracuje pro veřejnou správu. Pracovištěm úředníka je státní úřad. Takový úředník je ve služebním poměru a pobírá plat.

Kdo pracuje ve služebním poměru

Týká se i příslušníků bezpečnostních sborů a vojáků

Vedle této skupiny státních zaměstnanců podléhají služebnímu poměru, byť s jistými odlišnostmi a v podstatě nepřetržitě, také takzvaní příslušníci bezpečnostních sborů a vojáci Armády ČR.
Archiv

Kdo je správní zaměstnanec

Státní zaměstnanec je zaměstnancem veřejné správy (patří sem nejen úředníci, soudci a státní zástupci, ale též učitelé na státních školách, hasiči, policie, armáda apod.).
Archiv

Kdo jmenuje státního tajemníka

V ministerstvu nebo v Úřadu vlády její členy jmenuje a odvolává státní tajemník, z toho 2 členy na návrh příslušného ředitele odboru. V jiném služebním úřadu jmenuje a odvolává členy výběrové komise vedoucí služebního úřadu.

Co je to státní služba

Státní službu můžeme vymezit jako provádění či výkon státní správy v orgánech státní správy, prostřednictvím osob, které byly na svoji pozici jmenovány a splňují zákonem stanovené požadavky na výkon státní služby.

Proč chci pracovat ve státní správě

Získání potřebné praxe v oboru je významné zejména pro čerstvé absolventy středních či vysokých škol, kteří potřebují získat potřebné zkušenosti v oboru. Po odchodu z akademické půdy je tak nástup do státní správy velmi lákavým zdrojem nejen kvalitního a stabilního příjmu, nýbrž i praxe.

Kdo jsou zaměstnanci veřejného sektoru

Veřejný sektor je zastoupen veřejnou správou a dalšími organizacemi. Do veřejného sektoru patří proto, že jsou financovány z veřejných zdrojů. Mezi zaměstnance ve veřejném sektoru tak patří zaměstnanci státní služby, zaměstnanci bezpečnostních složek nebo zaměstnanci veřejných knihoven.

Jaký je rozdíl mezi služebním a pracovním poměrem

Služební poměr zohledňuje určitým způsobem specifické postavení státních zaměstnanců oproti zaměstnancům v běžném pracovněprávním vztahu, resp. pracovním poměru. V tomto vztahu existují různá zákonná omezení zaměstnanců a rovněž také i určitá zvýhodnění (např.

Kdo je obcansky zaměstnanec

Zaměstnancem může být pouze fyzická osoba (člověk), která se zavázala k výkonu závislé práce v základním pracovněprávním vztahu. Způsobilost osoby zavázat se k výkonu závislé práce je řešena občanským zákoníkem.

Jaký je rozdíl mezi úředníkem a zaměstnancem ve veřejné správě

Úředník na rozdíl od ostatních zaměstnanců vykonává správní činnosti. Úředníkem je nejenom každý zaměstnanec, pro jehož práci je nezbytná zkouška zvláštní odborné způsobilosti, ale také další zaměstnanci, kteří vykonávají správní činnosti, i když pro ně není zkouška zvláštní odborné způsobilosti předepsána.

Co dělá státní tajemník

Řídí činnosti související se zajišťováním organizačních věcí služby, správy služebních vztahů a odměňování státních zaměstnanců a vedoucího služebního úřadu podřízeného ministerstvu, dále plní úkoly související s pracovněprávními vztahy zaměstnanců ve správním úřadu.

Kdo spadá pod služební zákon

Zákon o státní službě se vztahuje na státní zaměstnance, kteří vykonávají ve správních úřadech státní správu a na další fyzické osoby, o kterých to stanoví zákon (například na výběr, jmenování a odvolání předsedy Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního, ředitele Zeměměřičského úřadu, ředitelů zeměměřičských a …

Co to je státní sektor

Veřejný sektor (anglicky Public Sector) je specifickou součástí ekonomiky, je součástí sektoru služeb. Jádrem veřejného sektoru je veřejná správa, kterou tvoří soustava úřadů s centrální nebo územní působností. Kromě veřejné správy tvoří veřejný sektor další organizace, které poskytují veřejné služby (např.

Co je to služební poměr

Služební poměr je právní vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, kterým je zde stát. Předmětem je pracovní činnost, kterou se státní zaměstnanec zavazuje za plat (nikoliv mzdu) pro zaměstnavatele vykonávat. Upraven je v Česku příslušnými právními předpisy, zejména zákonem o státní službě (č. 234/2014 Sb.)

Čím se zakládá služební poměr

Služební poměr vzniká dnem, který je uveden v rozhodnutí o přijetí do služebního poměru. V den nástupu do služby státní zaměstnanec skládá služební slib. Služební poměr je zpravidla vykonáván jako poměr na dobu neurčitou.

Co je brigádník

Kdo je brigádník a kdy ho využít

Pojmem brigáda se obecně označují pracovně-právní vztahy vznikající na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, popřípadě na krátkodobé pracovní poměry na dobu určitou. Brigádník je pak ten, kdo vykonává práci na základě takto nastaveného pracovně-právního vztahu.

Jaké práce mohou vykonávat mladiství

435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve smyslu kterého osoby z této kategorie nezletilých mohou vykonávat pouze uměleckou, kulturní, sportovní a reklamní činnost pro právnickou nebo fyzickou osobu, která má tuto činnost v předmětu své činnosti, jen jestliže je tato činnost přiměřená jejich věku, není pro ně nebezpečná, …

Kdo je zaměstnanec obecního úřadu

Zaměstnanec obce zařazený do obecního úřadu je ten zaměstnanec obce, který je zařazen na pozici v organizační struktuře obecního úřadu, či jinak přímo určené. Zřídit pracovní pozice, resp. přímo určit počet zaměstnanců obce zařazených v obecním úřadu je v pravomoci rady obce /srov.

Co to je tajemník

Sekretář (sekretářka, vykonává-li tuto funkci žena), také tajemník (tajemnice), je buď administrativní asistent v podnikové sféře, anebo určitý druh střední či vyšší úřednické funkce ve veřejné správě – například Generální sekretář Ústavního soudu, Státní tajemník USA (de facto ministr zahraničních věcí) nebo generální …

Kdo musí mít úřednickou zkoušku

Všichni státní zaměstnanci jsou povinni úspěšně vykonat úřednickou zkoušku.

Co je to státní správa a samospráva

Politický pojem samosprávy znamená pouhý organizační princip státní správy (státní správu obstarávají nejen úředníci, ale i zástupci občanů), přičemž subjektem státní správy je sám stát. Právní pojem samospráva vyjadřuje skutečnost, že veřejné záležitosti spravuje někdo jiný než stát, tj. veřejnoprávní svaz.

Co kdyz Prekrocim 300 hodin

Povinností zaměstnavatele je pečlivě si hlídat, aby k překročení 300 hodin nedošlo. Dohoda o provedení práce, dle které rozsah odvedené práce překračuje 300 hodin, je neplatná. Mimopracovní poměr zanikl. Jedná se o práci bez platné smlouvy s možností sankcí podle zákona o inspekci práce (§ 12 nebo § 25).

Co je to DPP a DPČ

Dohoda o provedení práce (dále také jako DPP) a dohoda o pracovní činnosti (dále také jako DPČ) patří mezi dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr. V praxi se jedná o často užívané alternativy hlavního pracovního poměru. Tyto dohody totiž mají řadu výhod, hlavně pro zaměstnavatele.

Kdo nesmí pracovat v noci

Kdo nesmí vykonávat noční práci Noční práci nesmí vykonávat mladiství, tedy mladší 18 let. Existuje zde však výjimka pro zaměstnance starší 16 let. Ti mohou noční práci vykonávat v rozsahu maximálně jedné hodiny denně, ovšem pouze za předpokladu, že je tato práce potřebná pro jejich přípravu k povolání.