Kdo řekl si víš Pacem para bellum
— Sun Tzu -543–-495 př. n. l.
Archiv
Kdo chce mír ať se chystá na válku
Quis vult pacem, parat bellum – Kdo chce mír, chystá válku.
Co znamená para bellum
Název Parabellum je odvozen z latinského „Si vis pacem, para bellum“ („Hledáš-li mír, připrav se na válku“), což bylo moto DWM.
Kdo mlčí Ten souhlasí latinsky
Originál. QUI TACET, CONSENTIRE VIDETUR.
Kdo jsem latinsky
Ego sum qui sum – Jsem, který jsem.
Kdo hlídá hlídače
Abecední seznam latinských výroků po Q
Qui custodiet ipsos custodes – Kdo bude hlídat samotné hlídače (Kdo hlídá hlídače)
Co je psáno to je dáno
Přísloví použité v názvu článku slouží již od nepaměti jako připomínka významu písemných smluv pro právní jistotu smluvní stran, resp. významu písemných projevů obecně.
Co je to Carpe Diem
Carpe diem je latinské rčení, které poprvé použil římský básník Horatius v první knize sbírky Ódy (Carmina), část XI. Do češtiny jej lze přeložit jako „Užívej dne“.
Co to je latina
Latina (lingua latina) je italický jazyk z indoevropské rodiny jazyků, kterým se mluvilo ve starověkém Římě. Přestože je považována za mrtvý jazyk, stále si udržuje svůj význam.
Kdo je připraven není překvapen latinsky
Ad impossibilia nemo obligatur.
Co je to pořekadlo
Jedná se v podstatě o ustálené výroky, které obsahují obecně platné zásady nebo zkušenosti mravoučné povahy.
Jaký je rozdíl mezi pranostiku a příslovím
Co je to přísloví Je to výrok (věta), který v sobě skrývá nějaké moudro, poučení, zkušenost či platnou zásadu. Co je to pranostika Pranostika je rčení, které se snaží dávat do souvislostí počasí a roční dobu.
Co znamená Memento Mori Carpe Diem
Latinská rčení "Carpe diem" a "Memento mori" říkají to stejné, jen jinými slovy. Že bychom si měli "užívat života" a zároveň "pamatovat na smrt".
Kdo zpívá Carpe Diem
Písnička je nazpívána ve dvou verzích. V jedné verzi zpívá Ivo Viktorin a ve druhé zpívá Vlasta Redl.
Jak se nazývá orgán chutí
Jazyk také obsahuje mnoho chuťových receptorů, zvaných chuťové pohárky. Člověk rozlišuje čtyři základní chutě: slanou, sladkou, kyselou a hořkou. V dnešní době je uznávána i další, tzn. pátá chuť umami, a hovoří se o dalších.
Co je to mrtvý jazyk
Mrtvý jazyk je jazyk, který již nemá žádné rodilé mluvčí. Příkladem mrtvého jazyka je latina. Jazyk se stává mrtvým, pokud je nahrazen jiným.
Jaký je rozdíl mezi rčením a pořekadlem
Rčení úzce souvisí s úslovím a pořekadlem. Rčení se liší od pořekadla především tím, že rčení lze volně časovat (házet perly sviním), zatímco pořekadlo jen v omezené míře nebo vůbec ne (chyba lávky; já nic, já muzikant), úsloví pak tvoří přechodový typ mezi rčením a pořekadlem.
Kam vítr tam plast Co to znamená
Nepěkné chování se oplácí stejným nevybíravým způsobem.
Jaké jsou české přísloví
Česká příslovíAť se perou, ať se vadí, jenom když se mají rádi!Bezdomovec je doma všude.Bez práce nejsou koláče.Bez peněz do hospody nelez.Blázen dává, moudrý bere.Blázen každého za blázna soudí.Bližší košile nežli kabát.Boží mlýny melou pomalu, ale jistě.
Co znamená na Nový rok o slepici krok
Význam pranostik
Do dnešních dnů se nejvíce vžilo oblíbené rčení – na Nový rok o slepičí krok a na Hromnice o hodinu více. Je to zaobalené vysvětlení, že světlé části dne pomalu přibývá a čekají nás delší dny a kratší noci.
Co znamená latinsky Carpe Diem
Carpe diem je latinské rčení, které poprvé použil římský básník Horatius v první knize sbírky Ódy (Carmina), část XI. Do češtiny jej lze přeložit jako „Užívej dne“.
Co je to moři
Moře je velká plocha slané či brakické vody, spojená se světovým oceánem, a také s řekami.
Kdo má nejdelší jazyk na světě
Její jazyk měří 9,75 centimetru a sedmnáctiletou teenagerku zapsali do Guinnessovy knihy rekordů. Chanel Tapperová je majitelkou nejdelšího jazyka na světě. Na její jazyk se vejde průměrná tabulka čokolády a jedním tahem je schopná také olíznout celou dlaň.
Co znamená bílý jazyk
Co značí bílý jazyk Za bílý povlak jazyka nejčastěji mohou kvasinky přemnožené na jeho povrchu. Tomuto onemocnění se říká moučnivka nebo také odborně soor. S pojmem moučnivka bývá spojován bílý povlak na jazyku u dětí, postihuje ale i dospělé.
Kde se mluví hebrejsky
Hebrejština (עִבְרִית, ivrit) označuje souhrnně všechny vývojové varianty hebrejského jazyka od starověké hebrejštiny přes biblickou (עברית תנ״כית ivrit tanachit, též לשון הקודש, lešon hakodeš, „svatý jazyk“) až po moderní hebrejštinu (עברית, ivrit), kterou se dnes hovoří ve státě Izrael.