Kdo rozhoduje o námitkách proti územnímu plánu
O námitkách pak rozhoduje zastupitelstvo obce nebo města, pro které se územní plán pořizuje. Toto rozhodnutí musí obsahovat vlastní odůvodnění, které se uvede jako součást odůvodnění celého územního plánu.
Kdo vydává územní rozvojový plán
Zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) § 35c. (1) Ministerstvo pořizuje územní rozvojový plán na základě aktualizace politiky územního rozvoje nebo na základě rozhodnutí vlády.
Kdo se vyjadřuje ke změně územního plánu
Navrhnout změnu územního plánu může orgán veřejné správy, občan obce, fyzická nebo právnická osoba, která má vlastnická nebo obdobná práva k pozemku nebo stavbě na území obce, případně tzv. oprávněný investor4. Rámcový obsah návrhu změny pořizované zkráceným postupem stanoví stavební zákon v ustanovení § 55a odst. 2.
Archiv
Kdo může žádat o územně plánovací informaci
Krajský úřad poskytuje územně plánovací informace o podmínkách využívání území a změn jeho využití na základě územně analytických podkladů kraje, územních studií kraje a zásad územního rozvoje kraje. Krajský úřad dále poskytuje územně plánovací informace o podmínkách vydání regulačního plánu na úrovni kraje.
Kdo zadává územní plán
V České republice je ÚP vyhotovován na základě stavebního zákona 183/2006 Sb. Územní plán vydává zastupitelstvo obce formou opatření obecné povahy (OOP) a nabývá účinnosti patnáctým dnem po dni vyvěšení veřejné vyhlášky na úřední desce (viz § 173 správního řádu).
Kdo může podat návrh na změnu územního plánu
Zastupitelstvo bude v tomto případě rozhodovat o pořízení změny územního plánu na základě jemu předloženého návrhu na pořízení změny. Tento návrh na pořízení změny může mj. podat občan obce či fyzická nebo právnická osoba, která má vlastnická práva k pozemku nebo stavbě na území obce.
Kdo je orgán územního plánování
Stavební úřad. Stavební úřad vykonává územní řízení a dbá na dodržování obecných předpisů při územním plánování.
Jak dlouho trvá schválení územního plánu
Obecně trvá změna územního plánu rok a půl i několik let. Záleží na velikosti obce. „Samosprávy se snaží za každou cenu vyhovět všem žadatelům o změny, mění plány příliš často a neuvažují nad budoucností.
Jak se tvoří územní plán
O pořízení územního plánu rozhoduje zastupitelstvo obce a) z vlastního podnětu, b) na návrh orgánu veřejné správy, c) na návrh občana obce, d) na návrh fyzické nebo právnické osoby, která má vlastnická nebo obdobná práva k pozemku nebo stavbě na území obce, e) na návrh oprávněného investora.
Jak vypadá územně plánovací informace
Předmětem územně plánovací informace může být obecná informace o podmínkách využívání určitého území a změn jeho využití, informace o podmínkách vydání územního rozhodnutí (příp. regulačního plánu) nebo územního souhlasu, včetně seznamu dotčených orgánů, jejichž stanoviska je nutno obstarat jako přílohy žádosti.
Co je žádost o územně plánovací informaci
Žadatel o územně plánovací informaci musí v žádosti uvést konkrétní požadavky na informaci v souvislosti se svým záměrem v území a konkrétní údaje o svém záměru, zejména účel a technické provedení stavby nebo jiného opatření v území.
Kde získat územní plán
Pokud chcete nahlédnout do územního plánu, můžete zajít na obecní úřad, stavební úřad či úřad územního plánování. K dispozici jej má také krajský úřad, pod který spadá daná obec. Máte-li konkrétní otázky, vyplatí se navštívit úřad osobně.
Kdo je pořizovatelem územní studie
Pořizovatelem územní studie může být úřad územního plánování, a to nejen pro území své obce, ale na žádost obce ve svém správním obvodu i pro její území. Obecní úřady ostatních obcí mohou pořizovat územní studii, jen pokud zajistí splnění kvalifikačních požadavků pro výkon územně plánovací činnosti.
Kdy se vydává územní rozhodnutí
Souhlas s umístěním a provedením stavby se vydává, pokud není žádný problém, do 30 dnů, územní rozhodnutí se stavebním povolením pak do 60 dnů. Problém nastane, když se účastníci řízení odvolávají a tím proces prodlužují.
Kdo platí územní plán
Zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) § 45. (1) Náklady na zpracování územního plánu nebo jeho změny projektantem, na vyhodnocení vlivů na udržitelný rozvoj území a na vyhotovení úplného znění územního plánu po jeho změně hradí obec, která rozhodla o pořízení.
Jak obejít územní plán
Pokud se domníváte, že jsou zásady územního rozvoje nebo územní plán nezákonné, můžete podat podnět nadřízenému orgánu (Ministerstvu pro místní rozvoj u zásad nebo krajskému úřadu u územního plánu) k tomu, aby nástroje přezkoumal. Podnět k přezkumu může podat kdokoliv.
Jak podat žádost o územně plánovací informaci
K žádosti o územně plánovací informaci připojte kopii katastrální mapy oblasti s vyznačením požadovaného stavebního záměru a jeho vazeb na okolí (vzdálenosti od hranic pozemku, napojení na veřejnou dopravní a technickou infrastrukturu apod.). Poskytnutí územně plánovací informace je bezplatné.
Co když obec nemá územní plán
Nemá-li obec územní plán nebo vymezené zastavěné území, je zastavěným územím zastavěná část obce vymezená k 1. září 1966 a vyznačená v mapách evidence nemovitostí (tzv. intravilán).
Jak se vyznat v územním plánu
V územním plánu jsou též vyznačeny tzv. plochy přestavby, což jsou pozemky určené k obnově nebo opětovnému využití znehodnoceného území. Barevné rozlišení se napříč obcemi liší, ale je vždy podrobně popsáno v legendě. Pro každou část územního plánu jsou v textové části definovány přesné podmínky využití.
Kdo zpracovává územní plán
Zastupitelstvo obce vydá územní plán, pokud neodporuje politice územního rozvoje, územně-plánovací dokumentaci kraje ani výsledkům řešení rozporů a stanoviskům dotčených orgánů nebo krajského úřadu.
Kdo zadává územní studií
Pořizovatelem územní studie může být úřad územního plánování, a to nejen pro území své obce, ale na žádost obce ve svém správním obvodu i pro její území. Obecní úřady ostatních obcí mohou pořizovat územní studii, jen pokud zajistí splnění kvalifikačních požadavků pro výkon územně plánovací činnosti.
Kdo vydává rozhodnutí o umístění stavby
Rozhodnutí o umístění stavby je druhem územního rozhodnutí, které vydává stavební úřad v územním řízení. Stavební úřad vydává rozhodnutí o umístění stavby na žádost a schvaluje tak navržený záměr žadatele.
Jak dlouho trvá územní rozhodnutí
Pokud půjde vše hladce, souhlas s umístění a provedením stavby (územní souhlas a ohlášení) bude vydán do 30 dnů, územní rozhodnutí se stavebním povolením do 60 dnů. Bohužel nezřídka se stává, že se účastníci řízení odvolají a celý proces se výrazně prodlouží – a to i v řádu půl roku či déle.
Jak dlouho trvá územní plán
Dnem doručení změny a úplného znění nabývá změna účinnosti. Územní plán vzniká poměrně dlouho, celý proces trvá 2-3 roky. Územní plán nenahrazuje územní rozhodnutí ani stavební povolení, vlastně obojímu předchází.
Jak získat územní plán
Pokud chcete nahlédnout do územního plánu, můžete zajít na obecní úřad, stavební úřad či úřad územního plánování. K dispozici jej má také krajský úřad, pod který spadá daná obec. Máte-li konkrétní otázky, vyplatí se navštívit úřad osobně. Pokud si chcete ušetřit čas, zkuste hledat na webových stránkách.