Kdo se může vzít v kostele
Podmínky svatby v kostele
Nejdůležitější podmínkou církevního sňatku je, že alespoň jeden ze snoubenců musí být pokřtěným katolíkem. V případě, že je pokřtěný jen jeden z vás, musíte zažádat biskupství o takzvaný dispens, tedy povolení o uzavření manželství s nekatolíkem.
Archiv
Kdo všechno může oddávat
Důvodem je právě to, že oddat vás může pouze úředník či představitel církve. V případě občanského sňatku určuje místo orgán veřejné moci s tím, že přihlédne k přání snoubenců. Je tedy namístě si možné oddávající předem „proklepnout“ a oslovit toho, kdo by vašemu specifickému přání nejpravděpodobněji vyhověl.
Archiv
Jak se jde k oltáři
Otec vede dceru k oltáři, předá ji čekajícímu ženichovi a odchází se posadit. Nevěsta stojí ženichovi tedy také po pravém boku. Stát zůstávají pouze snoubenci a svědkové, případně družičky. Stojí tedy snoubenci, za nimi svědkové a pak až družičky a družba.
Jak dlouho trvá obřad v kostele
Obřad v kostele s bohoslužbou bude trvat přibližně 1,5 hodiny. Civilní obřad obvykle trvá od 15 do 30 minut.
Co musí zaznít na svatbě
Aby byl sňatek platný, musejí při obřadu zaznít zákonem předepsané formule: oddávající se zeptá, zda vstupujete do sňatku dobrovolně, znáte vzájemně svůj zdravotní stav a majetkové poměry, zda někdo neví o něčem, co by bránilo v uzavření sňatku, a jak se budete po svatbě jmenovat.
Jak dlouho trvá svatební obřad
Celý obřad obvykle trvá asi 15 až 30 minut. Snubní prstýnky jsou ikonickou součástí obřadu. První novomanželský podpis a hurá na svatební hostinu!
Kde se mohu nechat oddat
KDE SE MOHU NECHAT ODDAT
Platí, že obřad by měl být uzavřen na vhodném místě slavnostním způsobem. Výjimečně úřady povolují obřad mimo obřadní síně. Je to však otázka přístupu a dohody na patřičné matrice, kde se Vámi vybrané místo nachází. Ne vždy Vám úřady musí vyjít vstříc.
Kdo má právo oddávat
Představitelem orgánu veřejné moci, který sňatečný obřad vede a snoubence oddává, je starosta, místostarosta nebo jiná osoba touto činností pověřená (např. člen zastupitelstva obce nebo městské části).
Co má mít ženich na svatbě
Povinnosti ženicha na svatbědobře se vyspat. Tohle vám půjde samo.pomoc s ranními přípravami.hodit se do gala.přečíst si dopis od nevěsty.předat kytice.předat svědkovi občanský průkaz.dostavit se včas a s maminkou po boku k oltáři.nezapomenout na slib.
Kdo vede ženicha k oltáři
Matka ženicha
Ona je tím, kdo vede ženicha k oltáři a následně během ceremonie sedí v první lavici spolu se svým partnerem. Podobně jako nevěstina matka pomáhá se seznamováním členů své rodiny s ostatními hosty.
Kdo může mít pohřeb v kostele
Církevní pohřeb může mít jen pokřtěný. (Někdy se ale modlíme i za ty, kdo přímo do církve nepatřili ale by o naši modlitbu měli zájem) Pozůstalí zvolí uložení do hrobu nebo zpopelnění. Pokud vám někdo z blízkých zemře doma, zavolejte pohřební službu. Potom můžete, třeba i spolu s pohřebnictvím, zavolat na farní úřad.
Jak se chovat při pohřbu v kostele
Jak se na pohřbu chovat
Během obřadu nerušte a mějte vypnutý telefon. Po skončení obřadu probíhají kondolence – je tedy slušné rodině zemřelého vyjádřit soustrast. Ke kondolencím přistupujte zprava a odcházejte doleva. Na pohřeb můžete samozřejmě přinést také květiny.
Kdo má mít proslov na svatbě
Vždy záleží na společné domluvě a na tom, zda vyvolená osoba promluvit chce. Obvykle však bývá zvykem, že má svatební proslov otec nevěsty, ženich (někdy společně s nevěstou) a svědek ženicha.
Jak se vzít bez svatby
Svatba pouze se svědky v utajení
Jestliže však nechcete, aby vaše okolí vědělo, že se chystáte vzít, můžete také požádat o přidělení svědků na matrice. Vašimi svědky tedy budou úřední osoby. Bez svědků se neobejdete, stejně jako oddávající musí být na svatbě přítomni, aby byl sňatek považován za platný.
Kdo nese prstýnky na svatbě
Následují svědci.
Necháváte-li si nějakou družičkou, nebo dítkem nést k obřadu svatební prstýnky, je na řadě ono. Položí prstýnky na patřičné místo a posadí se. Družičky vyrážejí před nevěstou v případě, pokud házejí na zem okvětní lístky. Za nevěstou jdou družičky ve chvíli, kdy nesou její vlečku/svatební závoj.
Kdo by měl jít za svědka
Za svědka snoubencům může jít kdokoliv. Podmínkou je plnoletost a platný doklad totožnosti (OP, pas).
Co delat kdyz se chceme vzít
Pokud se jedná o občanský sňatek, měli byste úřad či matriku navštívit alespoň dva týdny před svatbou. Na návštěvu se předem připravte, budete s sebou totiž potřebovat několik dokumentů. Na matrice si vyzvedněte písemný Dotazník k uzavření manželství. Můžete si ho i stáhnout a vyplnit předem.
Jak probíhá civilní obřad
Jak probíhá civilní obřad jistě víte. Oddávající, matrikářka, snoubenci a dva svědci s občankami, slavnostní řeč, dvakrát ANO, prstýnky, pusa, pár podpisů, hotovo. Dneska už svatby neprobíhají jen v obřadní síni na radnici nebo blízkém zámku, můžete se na matrice předem domluvit i na jiném vhodném místě.
Co říká oddávající
Po příchodu k matrikářce a oddávajícímu si musí snoubenci nejdříve vyslechnout prohlášení o tom, zda znají svůj zdravotní stav, mají přehled o majetkových vztazích a další důležité informace. Zároveň dostanou i otázku, zda jim nejsou známy žádné skutečnosti, které by bránily vzniku manželství.
Kdo platí nevěstě šaty
Šaty, závoj, doplňky, účes a líčení pro nevěstu platí její blízcí. Oděv pro ženicha zas ti jeho. Make-up a úpravu vlasů svědkyni nebo družičkám často zařizuje nevěsta, jejich šaty se hradí nevěstinou rodinou, případně si je dívky kupují samy.
Co dává matka ženicha za nevěstu
Matka ženicha
Podpořit a přispět radou a návrhy může i při výběru dekorací, místa pro obřad nebo svatebního menu. Ona je tím, kdo vede ženicha k oltáři a následně během ceremonie sedí v první lavici spolu se svým partnerem. Podobně jako nevěstina matka pomáhá se seznamováním členů své rodiny s ostatními hosty.
Co dává ženich nevěstě
Mezi neoblíbenější dárky, po kterých sahají našeho protějšky při této příležitosti, patří logicky šperky. Náramky na ruku, náhrdelníky… Těsně na druhé příčce se umisťuje spodní prádlo, svatební podvazek nebo různé „hračky,“ které by vám mohly zpestřit svatební noc.
Jak se rozloučit se zemřelým
Dopřejme si čas k rozloučení. Posaďme se vedle lůžka a pokusme se vnitřně se uklidnit. Když pozorujeme obličej zemřelého, můžeme sledovat, jak mizí všechno napětí a vyzařuje pokoj. Jestli chceme, mluvme se zemřelým, doprovoďme jej svými myšlenkami na jeho pro nás neviditelné cestě.
Jak zaridit pohřeb v kostele
Při zařizování církevního pohřbu v kostele se pozůstalí mohou obrátit jak na pohřební agenturu, tak na příslušnou farnost. Nejlepší způsob je vzájemná spolupráce všech třech stran. Obvykle kontaktují přímo kněze a společně domluví podrobnosti pohřbu.
Kdy se dává Kytka na pohřbu v kostele
Na pohřeb můžete samozřejmě přinést také květiny. Pokládají se k rakvi ještě před zahájením obřadu (tedy poté, co vstoupíte do síně či kostela). Květiny musejí být živé a v sudém počtu. Důležitou součástí etikety je také vhodný oděv.