Kdo se může stát Židem?

Kdo je považován za Žida

Dle izraelského práva je Židem osoba, která má židovskou matku, byť právo na občanství bez oficiálního uznání takové osoby za Žida má každá osoba, která má alespoň jednoho prarodiče, který byl židem. Proto mnoho Židů žijících v Izraeli či USA nemá podle práva těchto zemí oficiální status Žida.

Jak poznat Zidovku

Žida lze rozeznat podle chůze, způsobu mluvy či zápachu. Ale mnozí Židé nemají všechny tyto znaky. Existují dokonce i blonďatí Židé. Proto je třeba dávat velký pozor, abychom Žida rozeznali.

Jak se nazyva židovský stát

Jméno Izrael již přes 3000 let v běžném i náboženském užití označuje jak židovský národ, tak zemi izraelskou. Podle Bible byl takto pojmenován Jákob po zápase s Bohem. Biblický národ patriarchy Jákoba pak vešel ve známost jako „synové Izraele“ nebo Izraelité.

Kde žili Židé

Úplně původním územím, ze kterého praotci přišli byla oblast kolem Uru v Mezopotámii. Abrahám dostal příkaz od Boha vyjít z Uru do země, kterou mu Bůh ukáže. Tato země je Bohem zaslíbená židům za jejich víru v jediného Boha a za to, že budou plnit jeho příkazy (Elser a kol., 1990).

Jak se dědí židovství

se narodil židovské matce, která sama byla halachickou židovkou (židovství se dědí materlineárně, nikoli paterlineárně, jako je tomu např. u islámu) každý, kdo podstoupil předepsaným způsobem gijur a konvertoval k judaismu. Konvertita je rovněž i státem Izrael uznán za člověka, kterému náleží právo návratu.

Jak se nosí jarmulka

Nosí se jako pokrývka hlavy v místnosti i venku. Tyto mohou být rovněž různých barev i velikostí. Velká výhoda pletených kipot je ta, že průduchy propouštějí čerstvý vzduch během např. horkého léta.

Co je to tanach

Židovská Bible je v hebrejštině známá jako Tanach, což je akronym vyjadřující tři skupiny knih, z nichž se Bible skládá: Pentateuch (Tóra), Proroci (Nevi'im) a Spisy (Ktuvim).

Kdy vzniklo židovství

Judaismus vznikl jako kmenové náboženství hebrejských kmenů přibližně ve 2. tisíciletí př. n. l. Podle Tóry jsou předky izraelského národa tři praotcové, Abrahám, Izák a Jákob – tito jsou líčeni jako lidé, kteří věřili v jednoho Boha.

Jak se stát židem

Podle halachy (židovský zákon) je Židem ten, kdo se narodil ze židovských rodičů (konkrétně ze židovské matky), nebo ten, kdo konverzí přijal podle židovského zákona judaismus. Kdo se narodí ze smíšeného manželství, v němž je Židem jenom otec (tedy z nežidovské matky), musí podstoupit konverzi.

Co nesmí Židé

Ze zvěře je absolutně zakázáno konzumovat vepřové a koňské maso, úhoře a jesetera (druh ryby) a krev jakéhokoli zvířete. Velmi přísně se také dodržuje pravidlo oddělování jídel masitých od jídel obsahujících mléko („Neuvaříš kůzle v mléce jeho matky“).

Jak se jmenuje Bůh judaismu

Bůh se oslovuje výrazy jako Hospodin, heb. hašem, adonaj, elohejnu, atd. Tento původně židovský monoteismus se stal přímým základem pozdějšího židovství – judaismu – a čerpalo z něj též křesťanství.

Co zakazuje judaismus

Košer – alimentární příkazy v judaismu

Jedním ze základů stravování Židů je konzumace vykrváceného masa a navíc pouze některých zvířat, ostatní jsou považována za nečistá. Lze jíst maso přežvýkavých sudokopytníků. Naopak zcela zakázaná je konzumace vepřového, koňského, oslího, zaječího a králičího masa.

Co to je bar micva

Bar micva (hebrejsky בר מצוה‎, doslova „syn přikázání“), je židovský náboženský obřad, během kterého se ze židovského chlapce stává nábožensky dospělý muž, který na sebe přijímá odpovědnost za dodržování micvot – přikázání.

Co to je Talmud

Talmud (hebrejsky תַּלְמוּד‎), od למד – učit, tedy učení, je soupis rabínských diskusí týkajících se židovského zákona, etiky, které židovská tradice považuje za směrodatné. Právnické a etické diskuze jsou orámovány řadou legend a příběhů, které slouží jako dokreslení tematiky.

V jakého Boha věří judaismus

Judaismus má jediného Boha stvořitele – Jehova/ Jahve. Stejně jako křesťanství má deset přikázání, které jsou jakousi smlouvou mezi Bohem a nimi za to, že židé jsou vyvolený národ. Boha považují za nejmocnějšího, dokonalého, neposkvrněného.

Co Nejedi Židi

Základní pravidla kašrutu

Tóra rozděluje zvířata na čistá a nečistá, ke konzumaci je určeno jen maso čistých zvířat. Ze savců se například smí jíst hovězí, jehněčí či kůzlečí. Košer ale v žádném případě není maso vepřové, koňské a králičí.

Co je to Jehova

Jméno Jahve, Jehova, je Boží jméno, pod kterým se Bůh nechal poznat Mojžíšovi, ale není to jediné jméno, kterým je Bůh v Písmu nazýván a oslovován svým lidem. Je také nazýván jako Bůh Abrahámův, Izákův a Jákobův, El, Elohim, El Elyon, El Šadaj, Adonaj, Nejvyšší, Svatý aj.

Co není košer

Košer ale v žádném případě není maso vepřové, koňské a králičí. Z ptáků jsou zakázáni především dravci, povoleny jsou naopak všechny běžně chované domestikované druhy, tedy kuře, kachna, husa, krocan či krůta.

Kdy je šábes

Židovský šábes začíná v pátek se západem slunce a končí v sobotu se setměním. Po tuto dobu by židé neměli pracovat. Na celý šábes se proto musí nakoupit všechno potřebné předem.

Co je to Tora

Tóra (hebrejsky תורה‎ znamená zákon, učení), také Chamiša chumšej Tora (hebrejsky „Pět pětin Tóry“) označuje první ze tří částí Tanachu, neboli prvních pět knih hebrejské bible. V širším smyslu pak slovo tóra označuje celý Tanach a také Ústní tóru, tradiční interpretaci textu Tóry.

Co je to Gemara

Gemara (aramejsky גְּמָרָא‎) je součást Talmudu, která obsahuje rabínské komentáře a rozbory Mišny. Jméno je odvozeno od kořene גמר, které znamená hebrejsky „dokončil“ a aramejsky „studoval“.

Co nesmí židé

Patří do něj i pravidla pro košer jídlo – zákaz vepřového masa, nařízení nemíchat mléčné a masové výrobky, nesmí se konzumovat hmyz, a proto je nutné pečlivě očistit například salát. Povolení jsou naopak přežvykující sudokopytníci, drůbež a ryby. Zelenina je bez omezení. Vařit by však měl žid.

Co nesmi židé

Košer – alimentární příkazy v judaismu

Jedním ze základů stravování Židů je konzumace vykrváceného masa a navíc pouze některých zvířat, ostatní jsou považována za nečistá. Lze jíst maso přežvýkavých sudokopytníků. Naopak zcela zakázaná je konzumace vepřového, koňského, oslího, zaječího a králičího masa.

Co nesmí jehovisté

Svědci Jehovovi zachovávají přísnou poslušnost sektě, nezúčastňují se politického života, odmítají vojenskou službu, nechodí k volbám, nekouří a odmítají krevní transfuzi, dříve i očkování. Další zásadou je, že se všichni členové povinně musí snažit o šíření sekty a jejích názorů.

Jak poznat Jehovistu

Svědkové Jehovovi kladu důraz na oddělení od společnosti. Například neslaví Vánoce, Velikonoce, narozeniny, státní svátky ani žádnou příležitost která je na počest někoho jiného než Ježíše. Aby se děti Svědků Jehovových necítily ochuzeny o oslavy narozenin, někteří se rozhodli pro spontánní dávání dárků.