Kdo je zaměstnanec a zaměstnavatel
Zaměstnavatel je účastníkem nejčastěji pracovněprávního vztahu (druhým je zaměstnanec). Jedná se o právnickou či fyzickou osobu, která zaměstnává fyzické osoby (zaměstnance). Zaměstnavatel může zaměstnance zaměstnávat také v jiném vztahu než pracovněprávním, např. se jedná o vztah mezi družstvem a jeho členy.
Kdo může zaměstnávat
Zaměstnavatelem může být fyzická osoba (živnostník) i právnická osoba (obchodní společnosti, družstva nebo stát, příspěvkové organizace atd.). Na straně druhé je zaměstnanec, který je vždy konkrétní fyzická osoba. Zaměstnancem může být osoba, která dosahuje věku 15 let, po ukončení povinné školní docházky.
Archiv
Kdo může mít zaměstnance
Vychází to z občanského zákoníku, podle kterého je možné uzavřít pracovněprávní vztah se všemi rodinnými příslušníky od jejich 15. roku věku, avšak s výjimkou manželů a partnerů.
Co musí zaměstnavatel umožnit zaměstnanci
Zaměstnavatel je povinen poskytovat zaměstnancům mycí, čisticí a dezinfekční prostředky na základě rozsahu znečištění kůže a oděvu; na pracovištích s nevyhovujícími mikroklimatickými podmínkami, v rozsahu a za podmínek stanovených prováděcím právním předpisem, též ochranné nápoje.
Kdo je oprávněn jednat za zaměstnavatele
Právní úkony v pracovněprávních vztazích činí jménem zaměstnavatele, který je právnickou osobou, její statutární orgán, osoby jím pověřené, jiní zaměstnanci zaměstnavatele, zejména vedoucí jeho organizačních útvarů (tyto osoby jsou oprávněny jako orgány zaměstnavatele činit jménem zaměstnavatele právní úkony …
Kdo je zaměstnaný
Zaměstnanec je osoba, která je v pracovním poměru a která vykonává práci závislou na zaměstnavateli, jejíž povahu a rozsah určuje zaměstnavatel svými pokyny (tzv. závislá práce). Mezi příklady v oblasti kultury lze řadit například herce zaměstnané v tzv. kamenném divadle.
Kdo mě muze zaměstnat
Takovou osobou může být manžel, manželka nebo další osoba, která žije s poplatníkem ve společné domácnosti. Společnou domácnost definuje § 115 občanského zákoníku: Domácnost tvoří fyzické osoby, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby .
Jak můžu někoho zaměstnat
Když chcete někoho zaměstnat
Když nemáte přímo nějakou provozovnu, kde potřebujete člověka na plný pracovní úvazek, většina z vás sáhne první po brigádnících. Většinou uzavřete dohodu o provedení práce. V případě, že je dotyčný už zaměstnán i někde jinde, většinou u jiného zaměstnavatele podepsal tzv.
Kdo může jednat za zaměstnavatele
Právní úkony v pracovněprávních vztazích činí jménem zaměstnavatele, který je právnickou osobou, její statutární orgán, osoby jím pověřené, jiní zaměstnanci zaměstnavatele, zejména vedoucí jeho organizačních útvarů (tyto osoby jsou oprávněny jako orgány zaměstnavatele činit jménem zaměstnavatele právní úkony …
Jak může vzniknout pracovní poměr
Pracovní poměr se zakládá pracovní smlouvou mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Pracovní poměr se také zakládá jmenováním. Pracovní poměr vzniká dnem, který byl sjednán v pracovní smlouvě, popř. dnem, který byl uveden jako den jmenování.
Co je povinností zaměstnavatele
Mezi základní povinnosti zaměstnavatelů patří: Dodržování zákonů a předpisů v souvislosti s pracovní smlouvou. Přidělování práce pracovníkům dle jejich zkušeností, dovedností a dle jejich pracovní smlouvy. Respektování práva pracovníků na jejich odborné sdružování.
Kdo může za zaměstnavatele podepsat pracovní smlouvu
Pracovní smlouvu podepisuje zaměstnanec a zaměstnavatel (nebo osoba, která je oprávněna jednat za zaměstnavatele v pracovněprávních vztazích na základě plné moci). Jmenování nebo odvolání musí provést výhradně statutární orgán (pro společnost s ručením omezeným jsou to jednatelé) a tuto pravomoc nelze přenášet.
Kdo může za zaměstnavatele podepsat výpověď
Pokud by chtěl zaměstnavatel vyhodit zaměstnance, protože neodvádí uspokojivou práci, musí jej nejprve písemně vyzvat k nápravě. Výpověď musí být písemná. Podepisuje ji pouze ten, kdo výpověď podává. Souhlas druhé strany se nevyžaduje.
Co nesmí zaměstnavatel
zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.
Jak je to když zaměstnavatel nemá práci
Když zaměstnavatel nemá práci, protože nejsou zakázky, kolik dostanu Pokud zaměstnavatel nepřiděluje práci z důvodu částečné nezaměstnanosti, tj. z důvodu omezení odbytu výrobků/poptávky po službách, náleží zaměstnanci náhrada mzdy ve výši nejméně 60 % průměrného výdělku, je-li uzavřena dohoda s odborovou organizací.
Co je to schwarz systém
Švarcsystém (nazývaný tak po svém „objeviteli“ – podnikateli Miroslavu Švarcovi, který jej v 90. letech minulého století začal jako první systémově používat) je z pohledu pracovního práva nelegální zaměstnávání formou zastření faktického pracovněprávního vztahu jinou smlouvou.
Jak zaměstnat na dohodu
Dohodu o provedení práce je možné uzavřít na výkon prací, není-li jejích rozsah větší než 300 hodin v kalendářním roce pro jednoho zaměstnavatele. Dohoda o provedení práce může být uzavřena i na pracovní úkol spočívající v opakované činnosti zaměstnance pro jednoho zaměstnavatele (dříve tomu tak nebylo).
Kdo zastupuje zaměstnavatele
Zástupcem zaměstnavatele může být jak osoba právnická, tak osoba fyzická. Fyzická osoba pouze za předpokladu, že není zaměstnancem zastupovaného zaměstnavatele; zaměstnanec může jednat jménem zaměstnavatele buď jako orgán nebo pověřený zaměstnanec.
Z jakých důvodů může zaměstnavatel se zaměstnancem okamžitě ukončit pracovní poměr
Pro platné okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem jsou v § 56 ZP taxativně stanoveny pouze dva důvody, a to zdravotní důvody a nevyplacení mzdy nebo platu. Nepřipadá tak v úvahu, aby zaměstnanec použil pro okamžité zrušení jiný důvod, anebo dokonce žádný důvod.
Jaké jsou možnosti vzniku pracovního poměru
Pracovní poměr vzniká na základě uzavření pracovní smlouvy nebo jmenováním. Před uzavřením pracovní smlouvy je zaměstnavatel povinen seznámit fyzickou osobu s právy a povinnostmi, které pro něho z pracovní smlouvy vyplývají, a také s pracovními podmínkami a podmínkami odměňování, za nichž má práci konat.
Jaká práva má zaměstnavatel
K právům zaměstnavatele patří mimo jiné určení množství práce a pracovní tempo, vyžadování náhrady škody po zaměstnanci, který nějakým způsobem porušil pracovní kázeň, a způsobil tak nadřízenému újmu. Mezi další právo zaměstnavatele patří také výpověď podřízenému ve zkušební době bez udání důvodů.
Jaká základní pravá zaručuje zákoník práce zaměstnancům v BOZP při práci
Každý zaměstnanec má právo na: zajištění bezpečnosti a ochrany a zdraví při práci. poskytnutí informací o potenciálních rizicích své práce. poskytnutí informací, jak se proti těmto rizikům bránit.
Kdo může podepsat smlouvu
Smlouvu podepisují fyzické osoby, které jsou oprávněny jednat za právnickou osobu v souladu s výpisem z obchodního rejstříku (členové statutárního orgánu, prokurista, vedoucí odštěpného závodu). Mimo tyto osoby mohou za právnickou osobu smlouvu podepsat i zaměstnanci či další osoby a to na základě písemné plné moci.
Co je lepší dohoda nebo výpověď
Kdy je pro zaměstnance výhodnější dohoda Pro zaměstnance, který spěchá do nové práce nebo z jiného důvodu už nechce zůstat na dosavadním pracovišti ještě další dva měsíce, naopak bývá výhodnější dohoda. Když se na tom obě strany shodnou, může pracovní poměr skončit mnohem dřív – třeba i okamžitě.
Kdo může dát vytýkací dopis
Vytýkací dopis musí být zaměstnanci doručen do vlastních rukou. To v praxi znamená, že ho zaměstnavatel buď sám osobně doručí zaměstnanci přímo na pracovišti, nebo jej pošle poštou (vždy však pouze do vlastních rukou zaměstnance) či prostřednictvím datové schránky.