Kdo se rozmnožuje nepohlavně
Nepohlavní rozmnožování
Množí se tak bakterie, kvasinky či buňky těla včetně pohlavních (vajíčka a spermie), prostředků pohlavního rozmnožování. Také vyšší organismy, například nezmar (Hydra) jsou schopni se reprodukovat pučením nebo fragmentací do 2 nebo víc částí a dobudováním chybějících částí svého těla.
Jací živočichové se rozmnožují pučením
Pučení (gemace) je typ nepohlavního rozmnožování, při němž vzniká nový jedinec z výčnělku těla jiného jedince. V tomto smyslu je pučení běžné u rostlin (zejména nižších) a u hub (zejména kvasinky), ale velmi často se tento termín používá v souvislosti s živočichy, jako je například žahavec nezmar (Hydra).
Jak funguje rozmnožování
Osou rozmnožování člověka je pohlavní styk mezi mužem (samcem) a ženou (samicí), který vyústí v těhotenství a posléze porod. Výjimečně se vyskytuje tzv. polyembryonie, při níž se rýhující vajíčko dělí za vzniku jednovaječných dvojčat (celosvětově cca 0,3 – 0,4 % těhotenství).
Které rostliny se rozmnožují nepohlavně
Nepohlavní rozmnožování:
Charakteristické pro výtrusné rostliny (řasy, mechorosty, kapraďorosty a houby). Nový jedinec ze spor, které se tvoří na sporofytu. Spora = jednobuněčný útvar, dávající vznik haploidnímu gametofytu.
Které rostliny se rozmnožují oddenky
kořenové hlízy (Dahlia variabilis, Ipomea batata, Ficaria verna), oddenky jako metamorfózy stonku (Convalaria, Agropyron, Agrostis), stonkové hlízy oddenkové (Solanum tuberosum, Helianthus tuberosus) a bazální (Gladiolus, Colchicum, Crocus, Cyclamen), cibule a cibulky jako metamorfózy listů (Allium cepa, Lilium) aj.
Kdo se Rozmnozuje Pucenim
Typy nepohlavního rozmnožování
gemiparie (pučení) – je charakteristické pro žahavce, mechovky, pláštěnce, ale také např. kvasinky.
Co to je rozmnožování
Rozmnožování zabezpečuje vznik potomstva. Rozlišujeme rozmnožování nepohlavní a pohlavní.
Kdo se rozmnožuje výtrusy
Mechorosty se rozmnožují výtrusy, které vznikají v tobolkách, nebo vegetativně odlamováním částí prvoklíčku nebo lodyžek nebo tvoří zvláštní rozmnožovací tělíska.
Jak se rozmnožují kvetiny
Rostliny se množí přirozeně dvěma různými způsoby – pohlavně semeny (generativně) a částmi rostlin (vegetativní rozmnožování).
Co to je Žahavec
Žahavci jsou skupinou bezobratlých živočichů. Žijí zejména ve slané, ale i ve sladké vodě. Jsou vybaveni žahavými buňkami, které jim slouží k obraně a lovu. Mají jednoduchou stavbu těla, jejich tělo je paprsčitě (radiálně) souměrné.
Které rostliny se rozmnožují semeny
Rostliny, které vytvářejí semena, se dělí na nahosemenné a krytosemenné. Nahosemenné rostliny nevytvářejí plody, útvary podobné plodům se nazývají semenné plody. K nahosemenným rostlinám řadíme jinany a jehličnany.
Co je planula
Plovoucí stádium je medúza, která má pohlavní orgány – pohlavním rozmnožováním vznikne larva (planula), která přisedne a vyroste v polypa, ten se nepohlavně pučením dále množí a vznikají buď další polypy, nebo medúzy (procesem zvaným strobilace). Jednotlivá stádia však mohou být u různých skupin i úplně potlačena.
Co je to Diblastica
Láčkovci (Radiata) či dvojlistí (Diblastica/Diploblastica) je parafyletické seskupení bazálních živočichů, do něhož se řadí žahavci (včetně dříve oddělovaných rybomorek a kaviárovek) a žebernatky a případně houbovci, vločkovci a sporné salinely, prokáže-li se jejich existence a nebudou-li zařazeny mezi Bilateria.
Co to je Láčkovci
láčkovci (Coelenterata) – kmen radiálně symetrických vodních živočichů, planktonních i sesilních.
Co je to Triblastika
Dvoustranně souměrní (Bilateria), dříve také trojlistí (Triblastica) či zřídka trojlupenovití (Triploblastica), jsou velká monofyletická skupina, korunový taxon mnohobuněčných živočichů, která zahrnuje i obratlovce. Jde o skupinu stojící částečně mimo klasické taxonomické kategorie.
Co to je Diblastica
Láčkovci (Radiata) či dvojlistí (Diblastica/Diploblastica) je parafyletické seskupení bazálních živočichů, do něhož se řadí žahavci (včetně dříve oddělovaných rybomorek a kaviárovek) a žebernatky a případně houbovci, vločkovci a sporné salinely, prokáže-li se jejich existence a nebudou-li zařazeny mezi Bilateria.
Co jsou to žahavci
Žahavci (Cnidaria) jsou vodní, převážně mořští, bezobratlí. Jejich tělní stavba je poměrně jednoduchá s radiální souměrností. Tělo může dosahovat velikostí od několika milimetrů po 2 m. Je tvořeno tkáněmi odvozenými z ektodermu (epidermis) a entodermu (gastrodermis).
Co je to Coelom
Coelom, označovaný také pravá tělní dutina, je dutina vznikající při vývoji mnohých živočichů, obklopená buňkami mezodermálního původu.
Co to jsou Ploštěnci
ploštěnci (Platyhelminthes)
Ploštěnci jsou podlouhlí, dvoustranně souměrní živočichové, přičemž tělní dutina je schizocoelní. Tělo však vyplňuje pouze řídká tkáň mezenchym, přičemž velké mezibuněčné prostory tvoří komplex tekutinou naplněných štěrbinek a dutinek. Chybí oběhová a dýchací soustava.
Co to jsou korály
Korál patří do malé skupiny drahokamů organického původu. Vzniká na kamenitém mořském dně s nízkou úrovní sedimentace v místech se silnými proudy. Tvoří ho tvrdé vnější schránky mořských korálů ze třídy korálnatců.
Jak se rozmnožuje Nezmar
Během roku se rozmnožuje pučením a na podzim pohlavně. Dýchá celým povrchem těla a jeho nervová soustava je rozptýlená. Má také schopnost regenerace. Nezmar je hermafrodit – rozmnožuje se buď pučením, nebo se sám oplodní.
Kdo patří do Triblastica
Živočichové s touto tělní dutinou se označují pojmem Pseudocoelia, patří sem kmeny hlísti (Nemalthelminthes), vířníci (Rotatoria), břichobrvky (Gastrotricha), strunovci (Nematomorpha), rypečky (Kinorhyncha), hlavatci (Priapulida) a vrtejši (Acantocephala).
Co jí Plostenka
Ploštěnky se živí především krmením pro ryby, jedí ale také šneky, šnečí vajíčka, jikry, krevety apod. Hlavním znakem, jak rozpoznáte Ploštěnku, je jejich hlava. Ploštěnky mají nezaměnitelný tvar hlavy, která je trojúhelníkového tvaru.
Jak Dychaji ploštěnky
Mají ploché dvoustranně souměrné tělo a slepě zakončenou trávicí soustavu. Cévní a dýchací soustava není vyvinutá, dýchají celým povrchem těla nebo anaerobně (endoparaziti). Vylučování zajišťují protonefridie, které jsou tvořeny plaménkovými buňkami.
Jak se rozmnožují korály
Rozmnožování korálů Obecně, mnoho druhů jak měkkých tak i tvrdých korálů vypouští gamety (vajíčka a spermie) do volné vody. Jen některé hermafroditní koráli vypouštějí přímo larvy. Aby došlo k oplodnění a následně mohl vzniknout nový korál, musí být vypouštění gamet synchronizováno.