Kdo sepisuje závěť?

Kdo může sepsat závěť

Závěť může sepsat každý, kdo je svéprávný a způsobilý k právnímu jednání. Musí být také starší 15 let. Pokud zůstavitel není plnoletý (15 – 17 let), je třeba závěť sepsat formou veřejné listiny u notáře, viz. níže.
Archiv

Kdo dědí když není závěť

Není-li závěti, dědí se podle zákona a to podle tzv. čtyř dědických tříd. V první dědické třídě dědí zásadně manžel zůstavitelky a její děti, a to společně rovným dílem. Jestliže tedy zůstavitelka měla v den úmrtí manžela a alespoň jedno dítě, rozdělí se o dědictví rovným dílem a dědické nároky jsou vypořádány.

Jak a kde sepsat závěť

Pokud Vám závěť sepíše notář formou notářského zápisu, zůstává originál závěti bezpečně uložen u notáře, dále je existence závěti elektronicky evidovaná v Centrální evidenci závětí vedené Notářskou komorou České republiky.
Archiv

Jak zjistím jestli je závěť

Je možné zjistit, zda u Vás můj příbuzný sepsal závěť a zda mi něco odkázal Není, notář je vázán mlčenlivostí. Více se dozvíte až po zahájení dědického řízení příslušným okresním či obvodním soudem.

Kdy se dá napadnout závěť

Lhůta pro napadení závěti jsou 3 roky od doby, kdy bylo dědici oznámeno, že má nárok na podíl dědictví zůstavitele.

Co stojí sepsání závěti

Jaká je cena Odměna notáře za sepsání notářského zápisu o závěti činí včetně jejího zápisu do evidence vedené Notářskou komorou ČR cca 2.600,-Kč až 3.200,-Kč. Základní cena může být zvýšena v případě, že se jedná o komplikovanější závěť, zejména obsahuje-li závěť výčet konkrétního majetku nebo vydědění.

Jak dědí manželka a děti

Děti, manžel, manželka: Tyto osoby dědí rovným dílem, v případě, že některé z dětí nemůže dědictví převzít, dědictví připadá jeho potomkům. Je ale dobré mít na paměti, že manžel nebo manželka nemůže dědit v této skupině sám, to znamená, že výše zmíněné pravidlo platí jen v případě, že zemřelý měl děti.

Kdo dědí jako první

Pokud je ve stejné dědické třídě více dědiců, dědictví se mezi ně dělí zpravidla rovným dílem. První dědická třída: Přednost mezi dědici mají přímí potomci a manžel, případně registrovaný partner zemřelého.

Kde se eviduje závěť

Originál závěti sepsané notářem zůstává vždy uložen u notáře a údaj, že závěť byla sepsána, notář zapisuje do elektronické Evidence právních jednání pro případ smrti vedené Notářskou komorou České republiky.

Kdy je platná závěť

Závěť napsaná online je alografní závětí ve formě soukromé listiny. To znamená, že ji zůstavitel nemusí napsat vlastní rukou. Stačí, když ji vlastní rukou podepíše za přítomnosti dvou svědků. Taková závěť je plně platná stejně jako závěť psaná vlastní rukou nebo sepsaná notářem.

Jak dlouho platí závěť

Závěť je možné kdykoli přepsat nebo kompletně odvolat.

Závěť se nejčastěji vztahuje na celý majetek, ale není neplatná v případě, že upravuje pouze část konkrétního majetku. V takovém případě bude přebývající majetek rozdělen zákonnou formou dědictví mimo závěť.

Co to je privilegovaná závěť

privilegovaná závěť je určena pro osoby, které se díky nějaké události (např. živelné pohromy, války apod.) nacházejí v situaci, kdy jsou v ohrožení života a nemohou využít tradiční formy pro pořízení závěti.

Kdy se čte závěť

V závěru řízení se koná konečné jednání, na něž jsou pozváni všichni potencionální dědicové. Zde se čte případná závěť a soupis majetku. Pokud by se nějaký majetek objevil až později, projedná se v dodatečném řízení.

Na co má nárok nepominutelný dědic

Hmotněprávní postavení nepominutelného dědice

To vyplývá především z § 1654 odst. 1 věty první, kde je stanoveno, že nepominutelný dědic nemá právo na podíl z pozůstalosti, nýbrž jen na peněžní částku rovnající se hodnotě jeho povinného dílu. Z toho lze dovodit, že nepominutelný dědic dědicem není.

Co vše patří do dědictví

Předpoklady jakéhokoli dědění jsou čtyři: úmrtí člověka, existence dědictví, existence způsobilého dědice a dědický titul. Do pozůstalosti zemřelého (zůstavitele) patří veškerý majetek a dluhy, který měl v okamžiku smrti (datum je uvedeno v úmrtním listu). Není možné, aby dědic přijal pouze majetek a dluhy odmítl.

Proč sepsat závěť

Závěť má přednost před děděním ze zákona. Jestliže zůstavitel sepíše platnou závěť a pořídí v ní o celé své pozůstalosti, nedojde k dědění ze zákona. Pořízením závěti může zůstavitel předejít majetkovým sporům mezi dědici po jeho smrti.

Jak vzniká závěť

Závěť je jedním ze zákonem upravených pořízení pro případ smrti. Závěť je odvolatelný jednostranný projev vůle, kterým zůstavitel pro případ své smrti zůstavuje jedné či více osobám alespoň podíl na pozůstalosti, případně i odkaz. Nejjistějším způsobem pořízení závětí je sepsání závěti notářským zápisem.

Jak uzavřít závěť

Závěť u notáře

Testament bude uložen do centrální evidence závětí. Cena závěti u notáře činí obvykle 1 500 Kč za její sepsání. Pokud ji chcete u notáře uschovat, vyjde vás to na 800 Kč. Osoby, které mají omezenu svéprávnost a nezletilé děti starší 15 let mohou sepsat závěť pouze tímto způsobem.

Kdy se započítává dar do dědictví

Zatímco ustanovení občanského zákoníku týkající se započtení na povinný díl, stanoví omezení, kdy předmětem započtení mohou být pouze dary v posledních třech letech před smrtí zůstavitele, ledaže zůstavitel přikáže, aby se započtení provedlo za delší dobu.

Jak se mohu bránit proti vydědění

Jak se bránit proti vydědění

Pokud s vyděděním vyděděný dědic nesouhlasí, musí přikročit žalobou k napadení vydědění u soudu. V řízení bude muset prokázat, že nebyl naplněn důvod, pro který byl vyděděn. V případě, že důvod uveden nebyl, budou to muset prokázat zbylí dědicové.

Kdo platí notáře při dědictví

Částku hradí dědicové podle poměru toho, co z dědictví nabyli. Je jasné, že notář nebude pracovat zadarmo, proto se i ve chvíli, kdy je hodnota převáděného majetku téměř nulová, platí poplatek minimálně 1 000,- korun.

Jak odkázat majetek

V závěti můžete odkázat část majetku, komu vy sami uznáte za vhodné. Ani závětí ale nelze vynechat tzv. neopomenutelné dědice, to je zpravidla vaše manželka či manžel a děti. Existují 3 varianty, jak darovat svou pozůstalost: závěť, dědická smlouva a odkaz.

Co vše se počítá do dědictví

Co spadá do dědictví

Předmětem dědictví bývají nejčastěji věci movité (předměty) a věci nemovité (domy, byty, pozemky), ale mohou do něj spadat také například autorská práva. V dědickém řízení je ale třeba vyřešit vše, co zemřelý vlastnil, a to jak výlučně (byl jediným vlastníkem), tak v podílovém vlastnictví.

Jak vyřešit dědictví za života

Pokud se rozhodnete převést svůj majetek ještě za svého života, pak sepíšete darovací smlouvu. V ní lze vymínit věcné břemeno například bytu. Takže vám, coby dosavadnímu majiteli, zůstane zachováno například právo dům užívat, a to buďto samostatně, nebo společně s vlastníkem, pěstovat plodiny na zahradě a podobně.

Jak někoho vydědit

Prohlášení o vydědění můžete, stejně jako závěť, sepsat buď vlastnoručně, nebo ve formě notářského zápisu. I tentokrát doporučuji využít služeb zkušeného notáře. Platně vydědit dítě je po právní stránce celkem komplikované. Myslete i na to, že potomek může po vaší smrti napadnout listinu o vydědění žalobou u soudu.