Kdo může založit firmu
Společníkem může být fyzická nebo právnická osoba s bydlištěm či sídlem v České republice nebo zahraničí. A musí splňovat všeobecné podmínky pro účast ve společnosti. Když už víte, kdo bude vaším společníkem, zvolte si i jednatele firmy. Jednatel oficiálně řídí firmu a zastupuje ji právně navenek.
Co je potřeba k založení společnosti s ručením omezeným
Postup založení s. r. o.uzavření společenské smlouvy formou notářského zápisu.složení základního jmění společnosti, nebo jeho části.získání živnostenských oprávnění (živnostenských listů)zápis společnosti do obchodního rejstříku.registrace společnosti u finančního úřadu.
Co je lepší S.r.o nebo OSVČ
Výhodou podnikání prostřednictvím společnosti s ručením omezeným je bezesporu možnost lepší daňové optimalizace. Živnostníci ovšem zase mohou těžit z využívání daňových paušálů a nemají ani zákonnou povinnost vedení podvojného účetnictví, na rozdíl od právnických osob.
Jak podnikat anonymně
Pokud bychom chtěli situaci zjednodušit, můžeme anonymní podnikání rozdělit na dva způsoby. Prvním je využití offshore společnosti, druhým jsou kmenové listy, kde se převádí vlastnictví podniku. Částečnou anonymitu poskytují také nominee služby.
Kdo muze být garant
Garantem (odpovědným zástupcem) je fyzická osoba (Vy nebo někdo jiný), která splňuje odbornou způsobilost pro konkrétní živnostenské oprávnění, které odbornou způsobilost vyžaduje. Garant musí mimojiné splňovat všeobecné podmínky, tzn. věk 18 let, způsobilost k právním úkonům a bezúhonnost.
Jaký je rozdíl mezi podnikáním a živnosti
455/1991 Sb., o živnostenském podnikání. Rozdíl mezi podnikáním obecně a živnostenským podnikáním je v tom, že živnostenské podnikání spadá pod Živnostenský zákon. Zákon se vztahuje na osoby fyzické i právnické. Živnosti nejsou jen provozování "drobného podnikání" fyzickou osobou.
Co lze prodávat bez živnostenského listu
Může jít např. o sběr a prodej ovoce nebo zeleniny z vlastní zahrady. Dále to může být příležitostný pronájem automobilu, příjmy včelařů za podmínek daných zákonem apod. Spadají do kategorie Ostatní příjmy, jak je definuje § 10 zákona o daních z příjmů (zákon č. 586/1992 Sb., dále jen „ZDP“).
Co je to nezávislé povolání
Jako svobodné povolání je označováno podnikání fyzické osoby, pokud podniká na základě jiného než živnostenského zákona. Nejčastěji to bývají osoby, které mají příjmy na základě autorského zákona nebo zvláštních předpisů.
Jak se stát garantem
Garantem (odpovědným zástupcem) je fyzická osoba (Vy nebo někdo jiný), která splňuje odbornou způsobilost pro konkrétní živnostenské oprávnění, které odbornou způsobilost vyžaduje. Garant musí mimojiné splňovat všeobecné podmínky, tzn. věk 18 let, způsobilost k právním úkonům a bezúhonnost.
Co musí doložit garant
Garant musí doložit odbornou způsobilost.
Nejčastěji se prokazuje maturitním vysvědčením, vysokoškolským diplomem, certifikátem vydaným příslušným úřadem, případně praxí v oboru.
Co nepatří mezi živnosti
Živnostenské podnikání, zkráceně živnost je soustavná podnikatelská činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku. Živnost nezahrnuje všechny výdělečné činnosti; živností není např. činnost lékařů, advokátů, zemědělců, bank, pojišťoven, výrobců elektřiny aj.
Jak podnikat bez živnosti
Říká se, že kdo chce vykonávat hospodářskou činnost jako fyzická osoba, podá si na živnostenském úřadě žádost o živnostenský list. Následně začne podnikat podle zákona o živnostenském podnikání. V obecné rovině tomu tak skutečně je.
Co musí splňovat živnostník
Zákon stanovuje dvě všeobecné podmínky, které musíte pro registraci OSVČ splnit:Plná svéprávnost. Věk nad 18 let prokážete občankou; jestliže jste mladší, budete potřebovat dokument navíc – přivolení soudu k souhlasu zákonného zástupce nezletilého k samostatnému provozování podnikatelské činnosti.Bezúhonnost.
Jak dlouho musí být garant
Garanta je potřeba mít po celou dobu vykonávání činnosti, pokud není podnikatel způsobilý ji bez něj vykonávat. Oznámení o ustanovení je možné podat u jakéhokoliv obecního živnostenského úřadu v písemné formě. Slouží k tomu formulář “změnový list”, který lze po vyplnění předat buď osobně, poštou nebo elektronicky.
Jaké jsou druhy živnosti
Základní přehled: zorientujte se v živnostech
Ohlašovací živnosti se ještě dále dělí, celkově tedy rozlišujeme 4 druhy živností – volné, řemeslné, vázané a koncesované. Podle druhu poznáte, jaké podmínky musíte splnit pro úspěšné získání živnostenského oprávnění.
Jak dlouho je potřeba garant
Jak ustanovit odpovědného zástupce
Odpovědný zástupce může vykonávat svoji funkci ode dne ustanovení. Garanta je potřeba mít po celou dobu vykonávání činnosti, pokud není podnikatel způsobilý ji bez něj vykonávat. Oznámení o ustanovení je možné podat u jakéhokoliv obecního živnostenského úřadu v písemné formě.
Za co ručí garant
Výkon živnosti stále provádí on sám – coby statutární orgán firmy nebo živnostník dále navenek ručí za případné škody. Garant pak ručí za dodržování předpisů výhradně vůči podnikateli samotnému, ne vůči jeho klientům či zákazníkům.
Kdo nesmí provozovat živnost
Živnost nemůže provozovat fyzická nebo právnická osoba, na jejíž majetek byl prohlášen konkurs, a to ode dne prodeje závodu v rámci zpeněžení majetkové podstaty nebo nabytí právní moci rozhodnutí, kterým soud ukončil provozování závodu nebo ode dne určeného v tomto rozhodnutí jako den ukončení provozování závodu.
Které činnosti nejsou živnosti
Za živnost tak není považována například činnost lékařů, advokátů, daňových poradců, pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor a jiné. Ostatní činnosti, které vykazují znaky uvedené výše v přehledu a nejsou z působnosti živnostenského zákona vyňaty, lze tedy považovat za živnostenské podnikání.
Kdo musí mít živnost
Pokud podnikatelka či podnikatel soustavně vykonává živnost, musí mít živnostenské oprávnění. Pro jednorázovou činnost naopak ne; stejně tak pokud má například svobodné povolání. Živnost definuje živnostenský zákon (zákon č. 455/1991 Sb.
Co není živnost
Za živnost tak není považována například činnost lékařů, advokátů, daňových poradců, pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor a jiné. Ostatní činnosti, které vykazují znaky uvedené výše v přehledu a nejsou z působnosti živnostenského zákona vyňaty, lze tedy považovat za živnostenské podnikání.
Kdo může být živnostník
Všichni mohou podnikat jako OSVČ, což je zkratka pro osobu samostatně výdělečně činnou. Podle zákona je OSVČ člověk, který získává příjmy buď z podnikání, nebo jiné výdělečné činnosti. Jinou výdělečnou činností je například poskytnutí autorských práv, třeba u spisovatele na jeho literární dílo.
Co musím platit jako živnostník
Týkat se vás budou 3 povinné platby: odvody na sociální pojištění, zdravotní pojištění formou záloh a daň z příjmu.Minimální záloha na sociální pojištění: 2 944 Kč měsíčně (v roce 2022 to bylo 2 841 Kč).Minimální záloha na zdravotním pojištění: 2 722 Kč měsíčně (v roce 2022 to bylo 2 627 Kč).
Kdo je a jaké povinnosti má odpovědný zástupce
Kdo je odpovědný zástupce pro živnost
Odpovědný zástupce je osoba ustanovená podnikatelem (osobou samostatně výdělečně činnou), která odpovídá za řádný provoz živnosti a za dodržování všech předpisů a je k podnikateli ve smluvním vztahu.
Co je potřeba k vázané živnosti
Vázaná živnost patří mezi ohlašovací živnosti. Pro její získání musíte prokázat příslušné vzdělání nebo praxi v oboru. Poté stačí provést ohlášení na živnostenském úřadě, který vám vydá živnostenské oprávnění. Živnost vzniká dnem ohlášení a podnikat můžete začít i bez příslušného dokladu v ruce.