Kdo stojí v čele ministerstva?

Kdo stojí v čele států

Členové vlády

Úřad Člen vlády Odchod z úřadu
Předseda vlády Petr Fiala úřadující
1. místopředseda vlády Ministr vnitra Vít Rakušan úřadující
Místopředseda vlády Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka úřadující
Místopředseda vlády pro digitalizaci Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš úřadující

Kdo je ministr vnitra 2023

Ministr vnitra Vít Rakušan se 13. července 2023 setkal v Praze se svým slovenským protějškem Ivanem Šimkem. Hlavními tématy jejich jednání byla spolupráce bezpečnostních sborů České a Slovenské republ…

Jak je volena vláda

Vláda jako vrcholný orgán výkonné moci rozhoduje na základě zákonů a v jejich mezích o zásadních otázkách celostátního významu, pokud rozhodování o nich nepřísluší ministerstvům, jiným ústředním orgánům státní správy, nebo jimi řízeným orgánům. Rozhodnutí vlády mají formu usnesení vlády.
Archiv

Kdo je ve vlade

Vláda, kabinet nebo sbor ministrů (angl. government, britsky také cabinet, americkým výrazem také administration) je nejvyšší ústřední orgán výkonné moci některých zemí; ve federaci to může také být nejvyšší orgán státu (např. v Německu).

Kdo má v ČR pravomoc vyslat ozbrojené síly ČR do zahraničních Míši a za jakých podmínek

43 odst. 4 a 5 Ústavy ČR, rozhoduje parlament. Pokud vláda rozhodne o vyslání ozbrojených sil ČR mimo území republiky nebo o pobytu ozbrojených sil cizích států na území ČR z důvodu plnění závazků z mezinárodních smluv o společné obraně proti napadení (spojenecká smlouva), může tak učinit jen během válečného stavu.

Kdo má nejvetsi moc v ČR

Prezident republiky je hlavou státu a je volen přímou volbou na pětileté volební období. K jeho pravomocem patří jmenování a odvolávání vlády a jejích členů, svolávání zasedání Poslanecké sněmovny a případné rozpouštění Poslanecké sněmovny.

Co patří pod ministerstvo vnitra

Ministerstvo vnitra (MV)

Ministerstvo je v oblasti bezpečnosti podle kompetenčního zákona, ústředním orgánem státní správy pro vnitřní věci, zejména pro: veřejný pořádek a další věci vnitřního pořádku a bezpečnosti ve vymezeném rozsahu, včetně dohledu na bezpečnost a plynulost silničního provozu.

Co má za ukol ministerstvo vnitra

Ministerstvo vnitra České republiky (zkratka MV ČR) je ústřední orgán státní správy pro vnitřní věci státu, zejména pro veřejný pořádek a další věci vnitřního pořádku a bezpečnosti. Plní koordinační úlohu v oblasti výkonu veřejné správy a voleb, je nadřízeno např. Policii České republiky.

Na jakou dobu se volí vláda

Od ledna 2013 hlavu státu volí občané. V České republice je funkční období prezidenta 5 let. Právo volit má každý český občan, který dosáhl věku 18 let. Právo být volen má každý občan, který má právo volit a dosáhl věku 40 let.

Kdo je v opozici

Opozice v politickém životě jsou politické strany a jejich představitelé nebo skupiny obyvatel, kteří se nepodílejí na vládě. Opozice plní důležitou úlohu kontroly a kritiky vlády. Dále funguje jako nabídka alternativ k vládní politice a je připravena vládu v případě potřeby nahradit.

Co to je demise

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Demise Demise je označení pro odstoupení nějaké osoby nebo skupiny z výkonu úřadu nebo funkce ještě před skončením období, na které byla tato osoba nebo skupina zvolena. Označení demise se využívá především v politice u vládních činitelů.

Kdo v ČR vyhlašuje válku

Válečný stav vyhlašuje Parlament České republiky, k přijetí usnesení o vyhlášení válečného stavu je nutná nadpoloviční většina obou komor parlamentu. Pokud je Poslanecká sněmovna rozpuštěna, vyhlašuje válečný stav Senát..

Kdo musí jít do války

V České republice se branná povinnost vztahuje na všechny občany státu starší 18 let, a to na základě zákona č. 585/2004 Sb. Branný zákon. Branná povinnost naopak zaniká dnem dosáhnutí 60 let či z jiných důvodů taxativně vymezených v §7 výše zmíněného zákona.

Kdo je řazen k výkonné moci

Exekutiva. K výkonné moci náleží prezident a vláda. Tyto orgány vykonávají svou působnost s určitou dělbou moci.

Kde sidli vykonna moc

V Ústavě České republiky je uvedena v Hlavě III. Výkonnou moc podle Ústavy ČR vykonává prezident republiky, vláda ČR a státní zastupitelství.

Kdo kontroluje ministerstva

Dále také prostřednictvím závazných směrnic koordinují činnosti orgánů krajů a orgánů obcí při výkonu přenesené působnosti. Činnost ministerstev a ostatních ústředních orgánů státní správy řídí, kontroluje a sjednocuje vláda, která jako svůj poradní orgán zřizuje Legislativní radu, v jejímž čele stojí člen vlády.

Čím se zabývá ministerstvo vnitra

MZV vykonává státní správu ve věcech povolování pobytu cizinců na území ČR požívajících výsad a imunit podle mezinárodního práva. MZV vykonává prostřednictvím zastupitelských úřadů (ZÚ) státní správu ve věcech udělování víz v rozsahu stanoveném zákonem o pobytu cizinců.

Kdo zajišťuje vnitřní bezpečnost

Ministerstvo vnitra (MV)

Ministerstvo je v oblasti bezpečnosti podle kompetenčního zákona, ústředním orgánem státní správy pro vnitřní věci, zejména pro: veřejný pořádek a další věci vnitřního pořádku a bezpečnosti ve vymezeném rozsahu, včetně dohledu na bezpečnost a plynulost silničního provozu.

Kdo vyhrál volby v roce 2023

Volební účast ve druhém kole dosáhla 70,25 %, vítězem se stal se ziskem 58,32 % hlasů Petr Pavel.

Co je to koalice

Koalice (z lat. co-alescere, „srůstat“) obecně označuje spojenectví států, organizací, politických stran, frakcí nebo osob k prosazení určitých konkrétních cílů. Koaliční partneři podnikají některé společné kroky, ale každý zpravidla sleduje své vlastní zájmy, někdy dokonce i protichůdné.

Co je úkolem politiky a smyslem politických stran

Politická strana je charakterizována: snahou o získání politické moci ve volbách, dobrovolnou, otevřenou a trvalou organizací, společnými zájmy jejích členů (respektive alespoň jedním společným zájmem).

Co se stane kdyz vláda podá demisi

Po podání demise je prezident oprávněn požádat vládu, aby nadále vláda v demisi a to do doby, než dojde ke jmenování nové vlády, nebo může prezident republiky tuto možnost nevyužít a okamžitě jmenovat vládu novou, jako k tomu došlo u jmenování J. Paroubka po demisi vlády S. Grosse.

Kdy musí vláda odstoupit

Výslovně je tato povinnost upravena jen v případě povinné demise celé vlády, která nastává tehdy, pokud jí Poslanecká sněmovna na žádost nevyslovila důvěru nebo jí z vlastního podnětu vyslovila nedůvěru, případně pokud se sejde nově zvolená Poslanecká sněmovna.

Kdo schvaluje válku

Právo k vyhlášení válečného stavu má pouze Parlament České republiky. K tomuto úkonu je zapotřebí souhlas nadpoloviční většiny všech poslanců (tj. 101) a souhlas nadpoloviční většiny všech senátorů (tj. 41).

Kdo muze mobilizovat

Mobilizace ozbrojených sil může být částečná nebo všeobecná. Částečná mobilizace ozbrojených sil se za stavu ohrožení státu vztahuje na část vojáků v záloze nebo na část státního území České republiky. Všeobecná mobilizace ozbrojených sil se za válečného stavu vztahuje na všechny vojáky v záloze.