Kdo stojí v čele Poslanecké sněmovny?

Kdo stojí v čele parlamentu

Parlament České republiky
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) od 19. února 2020
Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) od 10. listopadu 2021
Struktura
Senát

Kdo je v čele Senátu

Senát Parlamentu České republiky
Předseda Miloš Vystrčil (ODS) od 1. listopadu 2022
1. místopředseda Jiří Drahoš (STAN) od 1. listopadu 2022
Místopředsedkyně Jitka Seitlová (KDU-ČSL) od 1. listopadu 2022
Místopředseda Jiří Oberfalzer (ODS) od 1. listopadu 2022

Jak se dostat do Poslanecké sněmovny

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se konají tajným hlasováním na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva, a to každé čtyři roky podle zásad poměrného zastoupení. Volí se 200 poslanců. Kandidovat může ten, kdo je starší 21 let, hlasovat ten, kdo je starší 18 let.

Jaký je rozdíl mezi sněmovnou a Senátem

Parlament České republiky má dvě komory, Poslaneckou sněmovnu a Senát. Poslaneckou sněmovnu tvoří 200 poslanců volených na čtyřleté období podle poměrného systému s 5 % uzavírací klauzulí. V Senátu zasedá 81 senátorů volených většinovým dvoukolovým systémem na 6 let.

Kdo vládne v ČR

Předseda vlády Petr Fiala

vláda Petra Fialy (úřadující od 17. prosince 2021), koalice uskupení SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti a Starostové (Piráti, STAN) – 108/200 křesel, vládě byla dne 13. ledna 2022 Poslaneckou sněmovnou vyslovena důvěra (pro bylo 106 ze 193 přítomných poslanců).

Kdo má zákonodárnou moc v ČR

Zákonodárce je orgánem, který vykonává zákonodárnou moc. V České republice je to Parlament, skládající se ze dvou komor – Poslanecké sněmovny a Senátu.

Kdo je ve sněmovně

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
Předsedkyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) od 10. listopadu 2021
1. místopředsedkyně Věra Kovářová (STAN) od 10. listopadu 2021
Místopředseda Jan Bartošek (KDU-ČSL) od 10. listopadu 2021
Místopředseda Jan Skopeček (ODS) od 10. listopadu 2021

Kde je sídlo Senátu

Valdštejnský palác v Praze na Malé Straně

Valdštejnský palác na Malé Straně představuje jednu z nejvýznamnějších staveb českého raného baroka. Jedná se o celý palácový komplex, který doplňuje Valdštejnská zahrada a Valdštejnská jízdárna. V současné době slouží palác jako sídlo Senátu Parlamentu České republiky.

Kde je sídlo Poslanecké sněmovny

Sídlo. Sídlo sněmovny se nachází na Malé Straně v Praze 1, ve třech blocích domů a paláců v oblasti mezi Malostranským a Valdštejnským náměstím, kolem ulic Sněmovní a Thunovská.

Kdo může kandidovat

Kandidovat může ten, kdo je starší 21 let. Volby vyhlašuje prezident republiky (zákon stanoví, že tak učiní nejpozději 90 dnů před konáním těchto voleb). Podrobněji pak volby do Poslanecké sněmovny upravuje zákon o volbách do Parlamentu ČR (č. 247/1995 Sb.).

Kdo se může stát poslancem

Poslanec musí být českým státním občanem a musí být starší 21 let. Svůj mandát získává zvolením. Ačkoli může být zvolen jen na kandidátní listině nějaké politické strany nebo politického hnutí, je jeho mandát volný, není tedy vázán žádnými příkazy, což se odráží i ve slibu, který skládá na první schůzi sněmovny.

Kdo je ministr financí 2023

V rámci samostatné republiky

Pořadí Ministr Začátek a konec v úřadu
11. Jan Fischer 29. ledna 2014
12. Andrej Babiš 24. května 2017
13. Ivan Pilný 13. prosince 2017
14. Alena Schillerová 17. prosince 2021

Jak dlouho bude vládnout Fiala

Vláda Petra Fialy
Sněmovna 108/200
Jmenována Milošem Zemanem
Datum jmenování 17. prosince 2021
Vyslovení důvěry 13. ledna 2022 A 106, N 87, Z 0 / 193

Co když prezident nepodepíše zákon

Podpisy pod zákonem, vyhlášení zákona

Pokud se prezident rozhodne zákon vrátit, nepodepíše jej. I když je poté prezidentské veto Sněmovnou přehlasováno, a zákon tedy bude vyhlášen, prezident jej už podle § 107 jednacího řádu Poslanecké sněmovny nepodepisuje. Posledním, kdo je povinen zákon podepsat, je předseda vlády.

Kdo může rozpustit Poslaneckou sněmovnu

V roce 2009 byla zavedena další možnost rozpuštění sněmovny, při které již ale prezident republiky nemá na výběr. Rozpustit ji musí vždy, navrhne-li mu to Poslanecká sněmovna usnesením, s nímž vyslovila souhlas alespoň třípětinová většina všech poslanců (většina vyžadovaná pro přijetí nebo změnu ústavních zákonů).

Kdo stojí v čele Poslanecké sněmovny ČR až jaké je politické strany

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
Předsedkyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) od 10. listopadu 2021
1. místopředsedkyně Věra Kovářová (STAN) od 10. listopadu 2021
Místopředseda Jan Bartošek (KDU-ČSL) od 10. listopadu 2021
Místopředseda Jan Skopeček (ODS) od 10. listopadu 2021

Co je to horní komora

Horní komora je označení pro jednu ze sněmoven dvoukomorového parlamentu. Často se jedná o komoru s nižšími pravomocemi než má dolní komora, není to však pravidlem.

Kde sídlí parlament ČR

Sídlo sněmovny se nachází na Malé Straně v Praze 1, ve třech blocích domů a paláců v oblasti mezi Malostranským a Valdštejnským náměstím, kolem ulic Sněmovní a Thunovská.

Kdo může být zvolen do Senátu

Pasivní volební právo se liší tím, že do Senátu může být zvolen občan až od 40 let věku. Kromě kandidátů politických stran, hnutí a koalic může kandidovat i nezávislý kandidát, pokud získá nejméně 1000 podpisů voličů z daného volebního obvodu. Za každého kandidáta musí být také složena kauce ve výši 20 000 Kč.

Kdo je volen na 4 roky

Stručný přehled volebního práva v České republice

Volená instituce Právo aktivní Délka volebního období
Zastupitelstvo kraje 18 4 roky
Zastupitelstvo obce 18 4 roky
Prezident 18 5 let
Evropský parlament 18 5 let

Jak je volen prezident

Volba prezidenta republiky se koná tajným hlasováním na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva všech českých občanů nad 18 let.

Jak dlouho muze být poslanec

Má 200 poslanců volených na 4 roky podle poměrného systému s 5% klauzulí. Poslanecká sněmovna vznikla k 1. lednu 1993 transformací z dosavadní České národní rady.

Jaký je plat poslance

V současné době je platová základna stanovena vyhláškou Ministerstva práce a sociálních věcí jako pevná částka. Od 1. ledna 2023 činí platová základna pro představitele 94.757,50 Kč.

Kdo je to Stanjura

Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2021 byl z pozice člena ODS lídrem kandidátky koalice SPOLU (tj. ODS, KDU-ČSL a TOP 09) v Moravskoslezském kraji a byl opět zvolen poslancem. Následně se opět stal předsedou Poslaneckého klubu ODS. Funkci opustil v prosinci 2021, nahradil jej v ní Marek Benda.

Jak se stát ministrem

Ministři české vlády jsou jmenováni prezidentem republiky, a to na návrh předsedy vlády, zároveň jsou obvykle pověřeni řízením konkrétního ministerstva. Na návrh předsedy vlády jsou také prezidentem republiky odvoláváni, stejně jako při podání demise ji prezident republiky přijímá prostřednictvím předsedy vlády.