Kdo udal Gabcika?

Kdo zradil Gabčíka

Po Janu Kubišovi a Jozefu Gabčíkovi ale gestapo pátralo bezvýsledně. Osudový zvrat nastal 16. června 1942, tedy přesně před 75 lety. Na gestapu se přihlásil Karel Čurda.
Archiv

Kdo udal Kubiše

Operace Anthropoid byl krycí název pro parašutistický výsadek vyslaný během druhé světové války z Velké Británie na území Protektorátu Čechy a Morava. Tvořili ho vojáci československé exilové armády Jozef Gabčík a Jan Kubiš.

Kdo udal parašutisty

Karel Čurda (10. října 1911 Stará Hlína u Třeboně – 29. dubna 1947 Praha) byl československý voják, za druhé světové války příslušník výsadku Out Distance a konfident gestapa. Měl hlavní podíl na odhalení úkrytu parašutistů z výsadku Anthropoid a jejich následné smrti.

Jak dopadl gabcik a Kubiš

Kvůli selhání stengunu v rukou Josefa Gabčíka se ozvala detonace po výbuchu pumy, kterou vrhl Jan Kubiš. Reinhard Heydrich o pár dní později zemřel, Josef Gabčík a Jan Kubiš spolu s dalšími parašutisty hrdinně padli v červnu při přestřelce v kryptě kostela v pražské Resslově ulici.
Archiv

Jak zemřel Kubiš

Parašutisté zaplatili životem všichni, ale pouze Jan Kubiš prokazatelně zemřel na následky zranění způsobené útočnými oddíly SS a gestapa. Ostatních šest si vzalo život vlastní rukou. Někteří z nich se dokonce pokusili o dvojitou sebevraždu, když rozkousli ampuli s jedem a hned poté se zastřelili.

Proč název Anthropoid

Řecké slovo antropoid znamená "lidoop" či "člověk, který není člověkem". Po atentátu na Heydricha byl v protektorátu Čechy a Morava vyhlášen výjimečný stav, během něhož skončilo ve vězení tisíce lidí a 1590 jich bylo popraveno.

Kdo Ukryval parasutisty

Parašutisté, kteří se ukrývali v kostele

Spolu s Josefem Gabčíkem a Janem Kubišem ze skupiny Anthropoid, kteří uskutečnili atentát na Heydricha, se v kryptě postupně ukrylo dalších pět parašutistů působících v té době v Praze. Josef Bublík byl příslušníkem výsadku Bioscop.

Co je to Čurda

význam slova čurda uvádí František Trávníček jako nářeční výraz pro podstatné jméno pes. Zdroj: TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého.

Jak zemřel Josef Gabčík

června 1942 za ne zcela objasněných okolností zemřel – oficiálně na následky neznámého druhu sepse – otravy krve. Během následujícího pátrání a represálií byl Jozef Gabčík společně s dalšími výsadkáři pražskými příslušníky odboje ukrýván na různých místech, až se nakonec přesunul do krypty kostela Cyrila a Metoděje.

Jak zemřel Gabčík

Po přesunu do Plzně a následně do Prahy začali plánovat atentát na Heydricha. Gabčíkovi patrně selhal samopal, a proto atentát provedl druhý člen skupiny Jan Kubiš, který hodil na protektorův vůz protitankový granát. Zastupující říšský protektor pak na následky zranění dne 4. června 1942 zemřel.

Kde se narodil Kubiš

24. června 1913, Dolní VilémoviceJan Kubiš / Datum narození

Co se stalo s těly parašutistů

Nadále není jisté, kde poté těla výsadkářů, či jejich části, skončily. Známý je fakt, že hlavy hlavních útočníků na Heydricha Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka nechali nacisté zakonzervovat a uložit do speciálních skleněných válců. Hlavy zbylé pětice nechali preparovat a uložili je jako lebky.

Jak zemřel Gabčík a Kubiš

Parašutisté zaplatili životem všichni, ale pouze Jan Kubiš prokazatelně zemřel na následky zranění způsobené útočnými oddíly SS a gestapa. Ostatních šest si vzalo život vlastní rukou. Někteří z nich se dokonce pokusili o dvojitou sebevraždu, když rozkousli ampuli s jedem a hned poté se zastřelili.

Kdo to byl Kubiš

června 1942 Praha) byl československý voják, za druhé světové války příslušník československé zahraniční armády ve Velké Británii, hrdina protinacistického odboje a jeden z parašutistů, který v rámci Operace Anthropoid úspěšně splnil roku 1942 útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Jak se fašisté pomstili za atentát na Heydricha

Pomstu nacistů za atentát na Reinharda Heydricha dovršila poprava vlastenců zapojených do spolupráce s výsadkovými skupinami Anthropoid, Silver A, Bivouac, Out Distance, Steel a Intransitive v koncentračním táboře Mauthausen.

Jak zemřel Jan Kubiš

18. června 1942 v časných ranních hodinách obklíčily chrám stovky ozbrojených mužů z oddílů SS a gestapa. V nerovném boji byl Jan Kubiš smrtelně zraněn výbuchem granátu na kostelním kůru a zemřel při převozu do nemocnice. Smrtí Jana Kubiše a jeho identifikací zrádcem Čurdou začalo drama pro Dolní Vilémovice.

Kdo to byl Gabčík

června 1942 Praha) byl československý voják, za druhé světové války příslušník zahraniční československé armády ve Francii a Velké Británii, hrdina protinacistického odboje a jeden z parašutistů, který v rámci Operace Anthropoid úspěšně splnil roku 1942 útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Kdo byl Anna Malinová

Anna Malinová (20. května 1914 Stříbrné Hory – 24. října 1942 v Mauthausenu) byla přítelkyně Jozefa Gabčíka z paradesantní skupiny Anthropoid, jednoho z atentátníků na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Před provedením atentátu jej ukrývala ve svém bytě v Praze.

Kde se schovával Gabčík a Kubiš

Nyní pravoslavný katedrální kostel. Za 2. světové války byl místem posledního odporu českých parašutistů Adolfa Opálka, Jozefa Gabčíka, Jana Kubiše, Josefa Valčíka, Josefa Bublíka, Jana Hrubého a Jaroslava Švarce, kteří se podíleli na spáchání atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.