Kdo všechno žije v úlu?

Kdo žije v úlu

KDO ŽIJE V ÚLU

Včely žijí ve společnosti – nazýváme ji včelstvo. Včelstvo je složeno z jedné matky, mnoha dělnic, a určitého množství trubců. Mezi včelami funguje dokonalá dělba práce.
Archiv

Kdo Oplodňuje včelí královnu

V těchto úlech žijí tři druhy včel. Královna, trubci a dělnice. Královna má za úkol pouze reprodukci. Trubci jsou samečci, kteří královnu oplodní.
Archiv

Co dělají včely v úlu

Jejich úkolem a vyhledávání a donášení potravy, zpracování medu, konzervování pylu, výstavba plástů, krmení matky, trubců a plodu, hlídají vchod do úlu, čistí jej a tak dále.

Co se stane kdyz zemre vceli kralovna

Funkce ve včelstvu

tiché výměně matky. Matka ovládá včelstvo vylučovanými feromony. Včelstvo dokáže v případě úmrtí matky takovou ztrátu nahradit tím, že vytvoří tzv. nouzový matečník, ze kterého vychová novou včelí matku.

Jak jsou včely užitečné

Význam včel nespočívá jen v tom, že produkují biologicky cenné a lidskému zdraví prospěšné látky – med, pyl, propolis, mateří kašičku, včelí jed a vosk, ale hlavně v tom, že monitorují kvalitu životního prostředí a zabezpečují až z 97 % opylení kulturních plodin a volně rostoucí vegetace.

Jak daleko létají včely od úlu

Létají rychlostí až 28 kilometrů za hodinu a dostanou se tak do vzdálenosti asi 6 kilometrů od úlu.

Jak dlouho se líhne včelí matka

Matka se běžně dožívá 2-3 let. V produkčních včelstvech ji včelař zpravidla po dvou letech vyměňuje. Související stránky: Jak dlouho žije včela

Kdo klade trubce

Za normálních okolností vznikají z neoplozených vajíček nakladených do trubčích buněk oplozenou včelí matkou. Ovšem mohou se líhnout i z neoplozených vajíček kladených tzv. trubcokladnou matkou, která buď nebyla oplozená, či již vyčerpala svoji zásobu spermií. Tato vajíčka jsou kladena do dělničích buněk.

Kde jsou včely přes zimu

Včely v zimě nespí. Chladné období roku přežívají v chomáči – kouli vytvořené uvnitř úlu či hnízdní dutiny napříč plásty. Ve vnější vrstvě se pravidelně střídají – "jdou se ohřát dovnitř". V izolaci si včely na okraji chomáče pomáhájí navíc ještě roztažením křídel.

Kdy začne klást matka

dni po vylíhnutí se matka spáří s 6-10 trubci, do úlu se vrací se snubním znaménkem. To jí včely odstraní. Po dalších 5-17 dnech matka začne klást vajíčka. Se spermiemi, uloženými v semenném váčku, vystačí klást oplozená vajíčka několik let.

Co nám dávají včely

Včela nám „dává“ med, pyl, vosk, mateří kaši, propolis …

Co sbírají včely

Navštěvují její květy a při sběru nektaru sbírají z květů zároveň pylová zrna na rousky zadních párů nožiček. Přenáší tak na svém těle pyl z květu na květ a z prašníku na pestík, čímž provádějí opylení u hmyzosnubných rostlin, tedy rostlin závislých na opylovačích, kdy včely tvoří přibližně 80 %.

Proč včely útočí

Agresivnější bývají včely v letních měsících, kdy ubývá nektaru a medovice a včely je hledají. Nejvíce se včely slétají na sladké věci, např. lízátko je pro ně velkým lákadlem. Není pro ně však lákadlem jen sladké, ale i chlupaté, tmavé a zapáchající.

Co dělají včely v zimě

„Včely v zimě nespí, ale starají se o matku a teplo v úle. Vytvářejí podmínky, aby přežily. Nehibernují, ale moc se nepohybují. Potom, když teplota stoupne, mohou na chvíli opustit úl,“ říká.

Kdy začne klást včelí matka

Na některém výletu bude oplodněna trubci a po pěti i více dnech začne klást vajíčka. O dospělou matku se včely svědomité starají. Matka začíná ve včelstvu klást brzy po oplození, často klade až do konce října.

Kde jsou včely

Přirozeným příbytkem včel medonosných byly po tisíce let nejrůznější dutiny, většinou vykotlané staré stromy. I pradávní včelaři, brtníci, pečlivě střežili takto zabydlené stromy a med včelám vybírali přímo z nich.

Co dělá včela v zimě

Včely v zimě nespí. Chladné období roku přežívají v chomáči – kouli vytvořené uvnitř úlu či hnízdní dutiny napříč plásty. Ve vnější vrstvě se pravidelně střídají – "jdou se ohřát dovnitř". V izolaci si včely na okraji chomáče pomáhájí navíc ještě roztažením křídel.

Kdy spí včely

Včela totiž nikdy do spánku neupadá. Na podzim, při poklesu venkovní teploty již pod +10°C se včely dělnice seskupí do těsného chumáče okolo matky, která je nejdůležitější členkou včelstva. Tento chumáč se v průběhu zimy pozvolna stěhuje po plástech se zásobami, které dělnice nashromáždily během léta.

Proč matka neklade

Těch důvodů, proč nemusí klást je možná víc, od špatné kvality matky, po důvody neobvyklejší například je možné, že tvé včely jdou do rojové nálady, plodiště mají zanesené nektarem a matka přirozeně omezuje kladení a dost možná brzy včely matku donutí, aby zakladla misky.

Proč včely opylují květy

Včely plní důležitou úlohu v rozmnožování rostlin. Rostliny pro rozmnožování potřebují přenést pyl z tyčinky na pestík neboli opylovat. Některé rostliny k tomu využívají vítr, většina ale potřebuje hmyz.

Jak daleko včely od domu

Ve městech a obcích by včelaři neměli mít mnoho včelstev, aby nedocházelo k obtěžování sousedů včelami. Včelstvo by mělo být umístěno od obydlí minimálně ve vzdálenosti 10 metrů, s otvory umístěnými směrem od obydlí, aby vyletovaly na pozemek, kde jsou umístěny, tedy ne směrem k obydlí.

Co delat při utoku včel

V případě, že vosy nebo včely nejsou agresivní, je nejlepší nedělat žádné unáhlené pohyby a pomalu odejít. Pokud však narušíte vosí hnízdo nebo úl, nebraňte se, to je rozzuří. Vběhněte do nějaké budovy a zavřete dveře. Pokud kolem není žádná budova, nejlepší možností je utéct.

Jak dlouho vydrží včely bez matky

Tak pokud matku zrušil před 5 týdny tak už tam nebudou ani matečníky. A je celkem možné že se mladá matka, teda pokud byla stará zrušena, nevrátila z proletu a teď už je včelstvo osiřelé. Pokud neuvidíš matku ani plod tak tam dej plást s mladými larvami a uvidíš jestli narazí NM.

Co dělá včela

Dělnice vykonávají ostatní práce (zajišťují potravu jako je nektar, medovice, pyl, vodu, zpracovávají med z nektaru a medovice, konzervování pyl, staví plásty, krmí matky, trubce a včelí plod, uklízí v úlu, střeží úl, větrají atd.). Zásoby včely medonosné na včelím díle.

Co dělá včela v noci

Včely nespí, nemohou se tedy na jaře ani probudit. Kdyby spaly, tak by přes zimu uhynuly. Ani ne tak hladem jako chladem. Včela je plně pohyblivá při vnější teplotě +15 °C a vyšší, avšak při okolní teplotě +6 °C chřadne, ztrácí pohyblivost a při dalším poklesu teploty k nule hyne.