Kdo vlastní Arktidu?

Kdo dobyl Arktidu

První prokazatelné dosažení severního pólu tak je až přelet vzducholodi Norge o tři dny později, dne 12. května 1926. Expedici vedl norský polárník Roald Amundsen, italský konstruktér vzducholodí Umberto Nobile a americký průzkumník a sponzor výpravy Lincoln Ellsworth.

Která zvířata žijí v polárních oblastech

Nejseverněji žijící živočichové jsou lední medvěd a polární liška. Z kožešinových živočichů zde nalezneme hranostaje, rosomáka, lumíky, sviště, polární vlky, polární zajíce či ovci sněžnou. V Severní Americe soby či pižmoně. V Arktidě žije mnoho ptáků, jen málo jich zde ale hnízdí.

Co je to Arktida a Antarktida

Obě tato polární území obklopuje moře, hraje pro ně tedy asi velkou roli. Arktida a Antarktida jsou vlastně co do rozložení pevniny a moře negativem a pozitivem téhož. Jinými slovy, v Arktidě je centrální mořský bazén, který je obklopen pevninami, v Antarktidě je centrální pevnina obklopená mořem.

Kde se nachází Arktida a Antarktida

ARKTIDA A ANTARKTIDA  Polární oblasti jsou oblasti kolem severního a jižního pólu (zemský pól je průsečík zemské osy) vymezené severním a jižním polárním kruhem (66°33′ zeměpisné šířky).

Jak dlouho trvá polární den

Na hranici polárního kruhu dochází během roku jen k jednomu polárnímu dni (celkem trvá 20 hodin, 4 hodiny příšeří vlivem vodorovného směru slunečních paprsků se zemským povrchem) a to během letního červnového slunovratu (obratník Raka na severní polokouli a prosincovému slunovratu na polokouli jižní (obratník Kozoroha) …

Kdo obeplul Antarktidu

K objevení kontinentu byl vy- zván úspěšný kapitán James Cook: v l. 1772–75 obeplul pobřeží cca po 60° j. š. (na jednom místě pronikl dokonce až na 71°14' j.

Jak dlouho trvá polární den a noc

Čím je pozorovatel dále od polárního kruhu (blíže k pólu), tím je polární noc delší. V oblasti pólů pak půl roku (179 dnů zcela pod horizontem, a dalších 7 dnů částečně pod horizontem) Slunce nevychází (trvá polární noc) a pak následně půl roku nezapadá (polární den).

Kdo žije v Antarktidě

Vzhledem k drsným klimatickým a přírodním podmínkám je Antarktida obývána pouze vědeckými pracovníky výzkumných polárních stanic mnoha států. V letní sezóně jich je přes 4000, v zimní kolem 1000. Jezdí sem ale i turisté.

Co roste na Arktidě

Nejchladnější kontinent světa nabízí jen málo druhů převážně nižších rostlin. Rostou zde lišejníky (Lichenes), mechy (Bryophyta), játrovky (Marchantiophyta), řasy (Chlorophyta) a houby (Fungi). Na Antarktidě se však daří i dvěma druhům krytosemenných rostlin.

Co zije v Arktidě

V oblasti zcela chybí plazi, obojživelníci a stromoví živočichové. Nejseverněji žijícími zvířaty jsou lední medvědi a polární lišky. Z dalších kožešinových zvířat zde nalezneme polární vlky, polární zajíce, sněžné ovce, rosomáky, hranostaje, lumíky a sviště. V Arktidě žije mnoho ptáků, ale jen málo jich zde hnízdí.

Kde na Zemi trvá polární den půl roku

Polární den je stav, kdy je Slunce celejch 24 hodin nad obzorem a vůbec nezapadne. A právě na severním pólu trvá tenhle jev půl roku, v létě.

Kde jsou nejdelší dny

Na území mezi polárním kruhem a pólem může den (stejně jako noc) trvat víc než 24 hodin.

Kdo byl první na Antarktidě

Antarktidu jako první nejspíš spatřil baltský Němec v ruských službách pocházející z estonského ostrova Saaremaa. Mořeplavec Fadděj Faddějevič Bellingshausen (německy Fabian Gottlieb von Bellingshausen) před 200 lety, 28. ledna 1820, zahlédl bělostné ledové břehy, které pravděpodobně patřily sedmému světadílu.

Co roste na Antarktidě

Četnější jsou různé mechy (dosud známo 104 druhů) a zejména lišejníky (známo 380 druhů), dále se vyskytují i některé řasy, houby, játrovky a bakterie. Některé z nich přežívají i v místech trvale zaledněných. Řada druhů nižších rostlin je endemická. Mnohem bohatší je mořská vegetace, zastoupená zejména fytoplanktonem.

V jaké zemi není noc

Polární den je stav, kdy je Slunce celejch 24 hodin nad obzorem a vůbec nezapadne. A právě na severním pólu trvá tenhle jev půl roku, v létě. Polární noc je opak polárního dne, kdy tu Slunce v zimě celejch 24 hodin vůbec nevyjde.

Kde na světě není noc

Délka polárního dne

V oblasti pólů je pak Slunce 179 dnů zcela nad horizontem, a 7 dní částečně nad horizontem. Slunce v těchto dnech nezapadá, jedná se tedy o polární den a pak následně půl roku nevychází (polární noc).

Jaká je teplota na Antarktidě

Antarktida je nejchladnější kontinent na Zemi s trvalou sněhovou pokrývkou téměř na celém povrchu. Nejnižší teploty bývají ve vnitrozemí. Pohybují se od -40 do -70 °C v zimních měsících a mezi -10 a -40 °C v létě. Vůbec nejnižší zaznamenaná teplota na Zemi (- 89,2 °C) byla naměřena na stanici Vostok 21.

Jak vznikla Arktida

Vznikly díky tomu rozsáhlé pevninské ledovce v Grónsku, na Islandu, Labradoru, Kanadském arktickém souostroví, na šelfu Barentsova moře a ve Skandinávském pohoří. Tyto ledovce se staly jádry rozšiřování ledovců ve čtvrtohorách před 2,4 miliony let. Od té doby se v Evropě střídají doby ledové a meziledové.

Kde je nejdelší noc

Dvouměsíční tma

Severonorské město Tromso leží 350 kilometrů nad polárním kruhem. Polární noc tady trvá zhruba dva měsíce. A nezdá se, že by to životy lidí nijak zvlášť ovlivňovalo. „Lidé si myslí, že v době, kdy u nás nevychází slunce, tedy od začátku prosince do poloviny ledna, je to pro lidi k nepřežití.

Kdy je nejdelsi den 2023

Jedná se tedy o moment, kdy je nejdelší den a nejkratší noc, zatímco na jižní polokouli je to obráceně. Slunce dosahuje obratníku Raka, v poledne vystupuje nejvýše a den trvá více než 16 hodin. Letní slunovrat 2023 připadá na 21. června v 14 hodin 58 minut světového času (UT).

Kdy začíná polární den

Polární den je na severním pólu od 21. 3. do 23. 9.

Kdo objevil Antarktidu

Budoucnost kontinentu

Jižní pól jako první dobyl v prosinci 1911 Nor Roald Amundsen. Na území Antarktidy byla objevena bohatá naleziště nerostů a v okolních mořích je obrovské množství ryb a živočichů.

Jaké je počasí v polárním pásu

Nejvyšší letní teploty se pohybují v severní polární oblasti, a to mezi −10 a 10 °C. Výjimečně se pak v některých částech může vyšplhat až ke 30 °C. V zimním období se teploty povětšinou pohybují od 0 °C do -40 °C. Nezřídka ale teplota klesá až k -50 °C.

Kde slunce nikdy nezapadá

PRAHA – Na úplném severu Norska v Tromsö se vzhledem k nepřetržité tmě dá v zimě spíše jen tušit, že je venku zrovna den. Zato v létě v tomto městě, vzdáleném vzdušnou čarou 350 kilometrů od polárního kruhu, slunce vůbec nezapadá.

Kde Slunce nikdy nezapadá

Nunavut je malé městečko s asi 3000 obyvateli, které se nachází na extrémním severozápadě Kanady, asi 2 stupně nad polárním kruhem. Slunce zde skutečně nezapadá na 24 hodin, na celých 60 dní.