Kdo vlastnil Konopiště?

Kdo vlastní zámek Konopiště

Konopiště
Stavebník Tobiáš z Benešova
Další majitelé Benešovici, Šternberkové, Hodějovští z Hodějova, Valdštejnové, Michnové z Vacínova, páni z Vrtby, Lobkovicové, Habsburkové, Hohenbergové
Současný majitel Česká republika
Poloha

Kdo založil Konopiště

Konopiště založil nedaleko svého rodového sídla Benešova kolem roku 1294 pravděpodobně pražský biskup Tobiáš z Benešova a to podle vzoru francouzských pevností, s válcovými věžemi, s parkánem, čtyřmi bránami a padacím mostem.
ArchivPodobné

Jak se dostat na Konopiste

Jak se dostat na zámek Konopiště

Busem se na Konopiště dostane z Benešova linkami 438 a 455. Z druhé strany pak ze Štěchovic (linka 438) a nebo z Neveklova (linka 455). Jen pozor, o víkendu obě linky jezdí opravdu jen párkrát za den. Autem se na zámek dostanete pohodlně z hlavního tahu Praha – Tábor.

Proč se Konopiště jmenuje Konopiště

Název zámku Konopiště pochází od konopí, které se tu hojně pěstovalo. První zmínky se objevují už na začátku 14. století. Zdi zámku obývala řada významných rodů.

Co se točilo na Konopišti

Konopiště: Jára Cimrman i Jáchyme, hoď ho do stroje!

Kromě trofejí uvidíte zachovalé interiéry arcivévodské rodiny, dozvíte se hodně o životě u vládnoucího habsburského dvora.

Co to je Konopiště

Konopiště patří k nejvýznamnějším památkám v České republice. Zámek je hodnotný především jako stavba, v jejíž hmotné struktuře se dochovaly podstatné části mohutné středověké pevnosti výrazného architektonického typu, jaký se v Čechách vyskytl jenom výjimečně.

Co delat na Konopisti

Na jižní terase zámku Konopiště je otevřena výstava Pohádková země Vítězslavy Klimtové. Za návštěvu stojí také nádherný zámecký park, kterým prochází několik naučných stezek. Park na ploše 340 ha nechal vytvořit Arcivévoda František Ferdinand d'Este. Mimo domácích dřevin zde byly vysazeny i různé exotické druhy.

Co se natáčí na Konopišti

Nejznámějším filmovým místem na Benešovsku je zámek Konopiště. Naposledy filmaři na zámku pracovali při natáčení seriálu České televize Já, Mattoni. Zámek si v seriálu zahrál, i když se děj odehrával na Karlovarsku.

Co se stalo s dětmi Ferdinanda d’Este

“. Ferdinand zemřel ještě před příjezdem do guvernérovy rezidence, těhotná Žofie zemřela o několik minut později. Jejich vychovatel se po chvíli vrátil a dětem sdělil otřesnou novinu – jejich rodiče byli zraněni při atentátu. Že rodiče zemřeli, se Ernst, Maxmilián a nejstarší Žofie dozvěděli až o den později.

Která Pohádka se natáčela na Konopišti

Konopiště: Jára Cimrman i Jáchyme, hoď ho do stroje!

Zámek, ležící ve Středočeském kraji nedaleko Benešova, proslavily zejména lovecké trofeje následníka trůnu Ferdinanda d´Este.

Co se natacelo v Castolovicich

Krásné okolí zámku zaujalo také české filmaře – v roce 1968 zde natáčel režisér Václav Krška podle Turgeněvovy předlohy film Jarní vody.

Kde se natáčel Kameňák 1

Kameňák – seriál (16 dílů) (2018) – natáčel se od června do září 2018 na mělnickém náměstí Míru, přilehlých ulicích, Čechově a Nerudově ulici, Vehlovicích i nedaleko mělnického krematoria Na Ráji.

Kam na vylet v okoli Konopiste

Zámky. Zámek KonopištěRozhledny. Rozhledna Neštětická hora.Hrady. Hrad a městské muzeum Týnec nad Sázavou.Rotundy. Rotunda sv.Zříceniny. Zřícenina hradu Zbořený Kostelec.Rozhledny. Rozhledna Ládví u Kamenice.Zámky. Zámek Komorní Hrádek.Rotundy. Rotunda sv.

Kam s detmi Konopiste

Další tipy kam s dětmi v okolíNaučnými stezkami v zámeckém parku KonopištěNa kole s malými dětmi zámeckým parkem KonopištěSkleník v Růžové zahradě konopišťského zámeckého parku.Muzeum motocyklů Konopiště – tovární muzeum JAWA.Dětské hřiště v konopišťském zámeckém parku.

Co se točilo v lednici

Lednice: Dračí prsten i Princezna Fantaghiro

Mimořádný je i zámecký skleník, spolu s množstvím romantických staveb v anglickém parku, kde stojí i nejstarší minaret v Evropě. Filmaři využili Lednici v pohádkách Království potoků, Dračí prsten, Princezna Fantaghiro i v Moskalykově seriálu Dobrodružství kriminalistiky.

Co se točilo v Českém Krumlově

Genius Loci Českého Krumlova láká filmaře odjakživa. Natáčely zde české i zahraniční produkce. Vznikal zde například film Jak dostat tatínka do polepšovny, Pyšná princezna, Jen ho nechte, ať se bojí, Z pekla štěstí nebo Hop a je tu lidoop. Z těch zahraničních třeba hollywoodský Iluzionista.

Kdo spachal atentát v Sarajevu

Druhá kulka, kterou Gavrilo Princip vystřelil, někdy nazývaná „kulka, jež začala první světovou válku“, je vystavena v muzejní expozici na zámku Konopišti ve středních Čechách. Batistový kapesník s krví následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este je v expozici Sarajevský atentát na zámku Velké Meziříčí.

Kde se ženil Ferdinand d’Este

František Ferdinand d´Este a Žofie Chotková byli oddáni 1. července 1900 v kapli na zámku v Zákupech. Císař nakonec, pravděpodobně v zájmu stability monarchie, ke sňatku svolil, ale pouze k takzvanému morganatickému.

Kdo natočil vánoční Kameňák

F. A. BrabecVánoční Kameňák / RežisérF. A. Brabec, celým jménem František Antonín Brabec, je český filmový režisér a kameraman. Celkem třikrát obdržel Českého lva za nejlepší kameru – filmy Jízda, Král Ubu a Kytice. Wikipedie

Kdo natocil Kameňák

Zdeněk TroškaKameňák / RežisérZdeněk Troška je český režisér pocházející z jihočeských Hoštic u Volyně, které se několikrát objevily v jeho filmech. Věnuje se také divadelní režii představení. Wikipedie

Co na Konopisti

Zámecký park na Konopišti patří k nejkrásnějším krajinářským parkům u nás. Jeho součástí je rozsáhlý zámecký rybník, růžová zahrada se skleníkem, obora a bažantnice. Nachází se zde několik naučných stezek a obůrka s lesní zvěří. Konopišťský zámecký park patří mezi naše největší a nejhodnotnější krajinářské parky.

Kam na výlet s dětmi v okolí Benešova

Tipy kam s dětmi v Benešově a okolíDětské hřiště v konopišťském zámeckém parku.Dětská stezka S medem za medvědem z Benešova na KonopištěRozhledna Špulka s naučnou stezkou.ParaZOO Vlašim.Vodní dům – návštěvnické centrum a interaktivní expozice o voděVčelí svět – interaktivní expozice života včelstva.

Kdo žil na zámku Lednice

století vlastnil Lednici Kryštof z Lichtenštejna zvaný Rozmařilý, který chtěl panství roku 1571 prodat, ale jeho poddaní měli obavy z nové vrchnosti, proto se obrátili na císaře a ten prodej nepovolil. Císař potom sám Lednici držel až do roku 1575, kdy ji zpět získal Hartmann II. z Lichtenštejna.

Co se točilo na zámku Lednice

Mimořádný je i zámecký skleník, spolu s množstvím romantických staveb v anglickém parku, kde stojí i nejstarší minaret v Evropě. Filmaři využili Lednici v pohádkách Království potoků, Dračí prsten, Princezna Fantaghiro i v Moskalykově seriálu Dobrodružství kriminalistiky.

Kde zastřelili Ferdinanda

František Ferdinand d´Este s manželkou vévodkyní Žofií Chotkovou-Hohenbergovou odjíždí 23. června 1914 autem z českého zámku Konopiště, další zastávkou je jeho panství v Chlumu u Třeboně.