Kdo voli radu obce a starostu obce?

Kdo plati starostu obce

Známe nejenom platy starostů, ale taky odměnu prezidenta České republiky, poslance nebo ministra. Možná ještě zajímavější jsou však výdělky vojáků, policistů, hasičů a členů dalších bezpečnostních složek. Ovšem plat starosty nejlépe posoudí další zaměstnanci obecních úřadů a celého nepodnikatelského sektoru.

Kdo svolává řádu obce

Svolání zasedání zastupitelstva obce:svolává starosta obce;obecní úřad musí na úřední desce (vč. elektronické) zveřejnit informaci o místě, době a navrženém programu nejméně 7 dní přede dnem zasedání;musí se konat minimálně 1 x za 3 měsíce a na území obce.

Kdo je nadřízený starosty obce

Starosta se tím nestává nadřízeným zastupitelstva, naopak je zastupitelstvu podřízený. Zastupitelstvo je nadále zodpovědné za veškeré konání starosty a rovněž nese plnou odpovědnost za konání a financování obce, včetně případných finančních náhrad a trestní odpovědnosti. “

Kdo tvoří radu obce

Radu obce tvoří starosta, místostarosta (místostarostové) a další členové rady (radní) volení z řad členů zastupitelstva obce. Zvolení člena zastupitelstva obce za starostu nebo místostarostu automaticky znamená, že se tito stávají zároveň členy rady obce.

Co dělá starosta obce

Starosta plní řadu funkcí, především:

reprezentuje a zastupuje obec navenek, účastní se jednání mezi jednotlivými obcemi apod. svolává a zpravidla řídí zasedání zastupitelstva obce, podepisuje zápis z jednání zastupitelstva obce. podepisuje právní předpisy obce (ale nerozhoduje o jejich vydání)

Kdo určuje plat starosty

Prachaticko – Právo znát, jakou výplatu má starosta či místostarosta vaší obce, má podle Nejvyššího správního úřadu každý. Měsíční odměny pro uvolněné i neuvolněné členy obecních zastupitelstev upravuje nařízení vlády. Stačí se proto zeptat a vedení obce by mělo odpovědět, na kolik si zvolený zastupitel přijde.

Kdo se stává starostou

V Česku může být starostou osoba starší 18 let a je jednočlenným orgánem obce, městské části nebo městského obvodu, který je zastupuje navenek. Zvláštním druhem starosty je primátor, který je především ve statutárních městech.

Kdo zastupuje starostu

Starostu zastupuje místostarosta

Místostarosta má při zastupování starosty stejné pravomoci jako starosta. Pravomoc starosty vykonává místostarosta také v případě, kdy starostu zastupitelstvo odvolalo z funkce nebo se starosta funkce vzdal (a dosud není zvolen nový starosta).

Kdo kontroluje starostu obce

Kontrolu samostatné působnosti vykonává u všech obcí Ministerstvo vnitra, kontrolu přenesené působnosti obcí vykonává místně příslušný krajský úřad. Kromě kontroly výkonu působnosti podle zákonů o obcích upravují právní předpisy též některé specifické způsoby kontroly činnosti územních samosprávných celků.

Kdo vyřizuje stížnost na starostu

Pokud se Vám nelíbí jednání starosty/ky obce, stěžujte si zastupitelstvu obce. Zastupitelstvu obce přísluší odvolávat starostu/ku, místostarostu/ku a radní obce.

Jak je volena rada obce

V čele rady stojí starosta, dále je volen jeden či více místostarostů. Zřízení a činnost rady obce se řídí podle zákona č. 128/2000 Sb., o obcích. V městysech se nazývá rada městyse a ve městech včetně statutárních měst rada města.

Co by měl umět starosta

Starosta by měl být i dobrým psychologem – umět odhadnout motivaci lidí kolem sebe. Zároveň by měl být i dobrým manažerem (umět delegovat pravomoci, rozlišit věci důležité od podružných atd.). Vedle osobních předpokladů jsou neméně důležité i předpoklady vnější. Zásadní je podpora a důvěra v zastupitelstvu a radě.

Jak probíhá tajná volba starosty

Způsob tajné volby zákon nestanoví a opět bude záležet na rozhodnutí zastupitelstva (event. na akceptovaném postupu předsedajícího) nebo na praxi v obci zastávané. Zpravidla obdrží každý člen zastupitelstva obce hlasovací lístek se všemi kandidáty, přičemž zaškrtnutím jednoho z těchto jmen vyslovuje svou vůli.

Jak se volí starosta

Volí jej zastupitelstvo obce, kterému se také za výkon své funkce zodpovídá, a zastupuje ho jeden či více místostarostů. Starosta je ze své funkce členem rady obce a zároveň stojí v čele obecního úřadu. Zákoník práce se na něj nevztahuje.

Jaký je rozdíl mezi starostou a primátorem

Primátor je v Česku označení starosty statutárního města nebo hlavního města Prahy. Naopak na Slovensku je to označení starosty každého města. Často se tímto termínem v češtině označují i starostové řady světových velkoměst.

Kdo je pod starostou

Starostu zastupuje místostarosta.

Místostarosta je tím, kdo společně se starostou podepisuje právní předpisy obce. Starosta má právo užívat při významných příležitostech a občanských obřadech závěsný odznak.

Co dělá kontrolní výbor obce

Z § 119 odst. 5 zákona o obcích vyplývá povinnost kontrolního (i finančního) výboru předložit zápis o provedené kontrole zastupitelstvu obce. Úkolem těchto výborů je zjistit stav věci, tj. aktuální situaci uvnitř obce v dané oblasti, uložení případných opatření je zcela na zastupitelstvu obce.

Co vše může kontrolovat kontrolní výbor

ODPOVĚĎ: Kontrolní výbor může kontrolovat to, co výslovně uvádí zákon, tj. plnění usnesení zastupitelstva obce a rady obce, dodržování právních předpisů ostatními výbory a obecním úřadem na úseku samostatné působnosti.

Kdo kontroluje starostů obce

Kontrolu samostatné působnosti vykonává u všech obcí Ministerstvo vnitra, kontrolu přenesené působnosti obcí vykonává místně příslušný krajský úřad. Kromě kontroly výkonu působnosti podle zákonů o obcích upravují právní předpisy též některé specifické způsoby kontroly činnosti územních samosprávných celků.

Jak podat stížnost na starostu obce

Co mohu dělat, pokud jsem nespokojená/ý s činností obce při výkonu samosprávy Obraťte se přímo na obecním (městském) úřadu na vedoucího pracovníka. Například, když se Vám nelíbí činnost stavebního úřadu, obraťte se na vedoucí/ho stavebního úřadu. Můžete se obrátit i na nadřízený úřad.

Jak často se volí starosta

Funkční období zastupitelstva včetně starosty je dle čl. 102 odst. 2 Ústavy ČR zásadně čtyřleté. Žádná další omezení aktuálně neexistují, takže doba působení je neomezená.

Co má na starosti radní

Rada obce nebo kraje je výkonným orgánem v oblasti samostatné působnosti. Rozhoduje tedy v individuálních záležitostech samosprávy obce či kraje. Rada například rozděluje pravomocí v obecním úřadu, stanovuje celkový počet jeho zaměstnanců nebo stanovuje pravidla pro přijímání a vyřizování petic a stížností.

Kdo urcuje starostu

Kdo volí starostu Starostu obce volí zastupitelstvo obce ze svých řad. Jedná se o vyhrazenou pravomoc zastupitelstva obce, která nemůže být svěřena jinému orgánu obce (např. radě obce).

Kdy končí mandát starosty obce

platí, že mandát zaniká dnem voleb do zastupitelstva obce či dnem, kdy starosta obdrží písemnou rezignaci člena zastupitelstva obce na jeho mandát).

Jak často se volí starosta obce

Funkční období zastupitelstva včetně starosty je dle čl. 102 odst. 2 Ústavy ČR zásadně čtyřleté. Žádná další omezení aktuálně neexistují, takže doba působení je neomezená.