Kdo chodi prvni do dveri
Při vcházení do budovy nebo do místnosti dává muž vždy přednost ženám, starším, váženým osobám a nadřízeným. A samozřejmě nejen to, muž otevře dveře a přidrží je tak, aby umožnil ženě vstoupit.
Archiv
Kdo vchází první do restaurace muž nebo žena
Do restaurace vstupuje muž jako první, doprovází-li ženu. Pokud stejný pár jde do restaurace již podruhé, má se za to, že nejde o neznámý prostor, a žena vstupuje jako první. Do všech hotelových restaurací, do kterých vstupujete z interiéru, vchází přednostně žena. Vždy se nechejte usadit.
Kdo vchází jako první
Vcházení: Do restaurace vchází vždy jako první muž. Je to jediná výjimka. V ostatních případech má žena přednost. Pokud jdete v restauraci do patra, žena jde do schodů první, až po ní muž.
Archiv
Kdo vstupuje prvni do hospody
1. Do restaurace vchází první vždy žena.
Archiv
Po které straně chodí muž
Nejčastěji nabízí rámě muž ženě. Žena tedy jde po pravém boku muže, kromě následujích odchylek. Dříve existovalo pravidlo, že na čestném místě chodila žena svobodná nebo cizí, kdežto manželka chodila po levé straně. Vycházelo se z toho, že manžel byl hlavou rodiny, a tudíž mu příslušelo místo čestné.
Na jaké straně má chodit muž
Etiketa říká, že si muži vedou ženy vpravo.
Kdo vystupuje prvni z vytahu
„Historické pravidlo bylo to, že do výtahu má vstupovat muž jako první. Dříve totiž výtahy nefungovaly na sto procent. Teď vstupuje jako první žena, aby nevcházela v intervalu, kdy se dveře výtahu akorát zavírají.
Kdo vchází první do výtahu
Ujasnit to pomůže Velký lexikon společenského chování: při vstupu do výtahu – stejně jako do dveří – se dává přednost společensky významnějším lidem. Pokud nevíte, kdo jakou pozici ve firmě zastává, neudělá chybu muž, který pustí jako první nastoupit ženu.
Kdo jde po schodech první
Dnes se jednoznačně řídíme pravidlem bezpečnosti a komfortu společensky významnější osoby. Do schodů jde první žena, muž za ní aby jí poskytl oporu, kdyby zavrávorala. Ze schodů jde muž jako první, tedy opět níž.
Kde má sedět žena v restauraci
U formálnější nebo větší večeře by měl hostitel sedět proti hostitelce. Za nejčestnější místo pro ženu je považováno to, po pravici hostitele, druhé nejčestnější pak po levici hostitele, pak střídavě opět po pravici a po levici, až postupně ke vnějšímu kraji stolu, až do posledního vyčerpaného místa.
Kde má jít muž vedle ženy
Nejčastěji nabízí rámě muž ženě. Žena tedy jde po pravém boku muže, kromě následujích odchylek. Dříve existovalo pravidlo, že na čestném místě chodila žena svobodná nebo cizí, kdežto manželka chodila po levé straně. Vycházelo se z toho, že manžel byl hlavou rodiny, a tudíž mu příslušelo místo čestné.
Po které ruce sedí žena
V čele stolu sedí novomanželé, žena po pravici muže.
Vlevo od ženicha pak sedí matka nevěsty a vedle ní otec nevěsty. Po stranách pak sedí svědci s partnery. Svědkyně nevěsty sedí po levici nevěstina otce a svědek ženicha po pravé ruce ženichovi matky.
Kdy zdraví žena jako první
Pravidla totiž říkají, že zatímco muž jako první zdraví, žena jako první ruku podává. „Muž jenom pozdraví a čeká, zda mu žena podá ruku.
Kdo by měl sedět v čele stolu
V čele stolu sedí novomanželé, žena po pravici muže.
Vedle nevěsty sedí ženichův otec a po jeho pravici ženichova matka. Vlevo od ženicha pak sedí matka nevěsty a vedle ní otec nevěsty. Po stranách pak sedí svědci s partnery.
Kdo by měl pozdravit první
Pozdravy a oslovení
Jako první zdraví podřízený nadřízeného, společensky méně významná osoba osobu významnější, mladší osoba osobu starší, muž ženu. Při setkání dvou osob na stejné společenské úrovni, stejně starých a stejného pohlaví, zdraví první vždy ten „pohotovější“.
Kde sedí žena u stolu
Tvary slavnostní tabule
Hlavní host sedí po její pravici. Partnerka hlavního hosta sedí po pravici hostitele. Druhý nejvýznamnější pár sedí po levicích a další zase po pravicích, střídavě až ke kraji stolu. U stolu ve tvaru U se neobsazuje vnitřní strana stolu a hostitelé sedí vedle sebe.
Kdo zdraví driv muž nebo žena
Prvním projevem etikety jsou pozdravy. „Obecně platí, že vždy zdraví jako první mladší staršího, muž ženu, podřízený nadřízeného, zdravý zdravotně handicapovaného a obecně neznámá osobnost zdraví obecně známou osobnost,“ vysvětluje Alena Špačková z Teologické fakulty Univerzity Karlovy.
Na které straně sedí nevěsta
Nevěsta sedí po pravici ženicha.
Na levé straně směrem od ženicha sedí maminka nevěsty, po její levici tatínek nevěsty a poté svědek nevěsty. Po nevěstině pravé ruce najdete otce ženicha, vedle něj maminku ženicha a ženichova svědka.
Jak pozdravit ženu
Nejběžnější formou pozdravu je verbální projev, to znamená „dobrý den (ráno, odpoledne, večer)“, „dobrou noc“, „na shledanou“, „ahoj“, nebo dnes už méně používané „rukulíbám“, „poklona“ a podobně. Za pozdrav se ale dá považovat i zamávání, mírný úklon těla, podání ruky nebo smeknutí klobouku.
Jak vede matka ženicha
Matka ženicha
Ona je tím, kdo vede ženicha k oltáři a následně během ceremonie sedí v první lavici spolu se svým partnerem. Podobně jako nevěstina matka pomáhá se seznamováním členů své rodiny s ostatními hosty. V prvním tanci pro rodiče novomanželů si zatančí sólo se svým synem.
Kde sedí ženich
Nevěsta sedí po pravici ženicha.
Na levé straně směrem od ženicha sedí maminka nevěsty, po její levici tatínek nevěsty a poté svědek nevěsty. Po nevěstině pravé ruce najdete otce ženicha, vedle něj maminku ženicha a ženichova svědka.
Kdo podává ruku při pohovoru
První tedy podává ruku personalista. A to nejen proto, že je v dané situaci hostitelem, ale také se v tomto případě jedná o společensky významnější osobu. Ruka se nepodává protějšku, který má tzv. „plné ruce práce“ či má své ruce jinak zaměstnány (tašky, kabelky, deštníky aj.).
Co dává ženich nevěstě
Mezi neoblíbenější dárky, po kterých sahají našeho protějšky při této příležitosti, patří logicky šperky. Náramky na ruku, náhrdelníky… Těsně na druhé příčce se umisťuje spodní prádlo, svatební podvazek nebo různé „hračky,“ které by vám mohly zpestřit svatební noc.
Na které straně stojí ženich
Nevěsta stojí ženichovi tedy také po pravém boku. Stát zůstávají pouze snoubenci a svědkové, případně družičky. Stojí tedy snoubenci, za nimi svědkové a pak až družičky a družba. Toto říká naše etiketa.
Na které straně stojí nevěsta
V dnešní době již také spíše chodí po pravém boku od svého otce. Otec vede dceru k oltáři, předá ji čekajícímu ženichovi a odchází se posadit. Nevěsta stojí ženichovi tedy také po pravém boku. Stát zůstávají pouze snoubenci a svědkové, případně družičky.