Kdo vydává vládní nařízení?

Kdo vydává nařízení vlády

Pravomoc vlády vydávat nařízení vychází z čl. 78 Ústavy, který stanoví: „K provedení zákona a v jeho mezích je vláda oprávněna vydávat nařízení. Nařízení podepisuje předseda vlády a příslušný člen vlády“.

Jaké právní předpisy vydává vláda

Podle subjektu, který je vydává

Právní předpisy orgánů zákonodárné moci Právní předpisy orgánů výkonné moci
Parlament ČR Vláda České republiky Rady obcí a krajů
ústavní zákony nařízení vlády nařízení
zákony
zákonná opatření Senátu

Co je připomínkové řízení

Orgán (člen vlády), do jehož působnosti patří lidská práva, v rámci připomínkového řízení posuzuje věcný záměr i z hlediska zhodnocení současného stavu a dopadů navrhovaného řešení ve vztahu k zákazu diskriminace.

Jak se schvaluje vyhláška

Vyhlášky obcí a krajů schvaluje jejich zákonodárný orgán, kterým je v obou případech zastupitelstvo. Vedle toho nelze opomenout vyhlášky ústředních orgánů státní správy jako jsou jednotlivá ministerstva a dále specifické správní orgány jako je například Česká národní banka a jiné.

Kde najít nařízení vlády

Všechny nově přijaté obecně závazné vyhlášky a nařízení obcí a krajů najdete od ledna na internetové adrese https://sbirkapp.gov.cz/. Informační systém Ministerstva vnitra umožňuje hledat právní předpisy dle obcí a témat i zaslat upozornění hned, jakmile vybraná obec vyhlásí nový právní předpis.

Kdo vydává nařízení v EU

Většina právních předpisů EU se přijímá tzv. řádným legislativním postupem, při němž má Evropský parlament (jehož poslanci se volí přímo) a Rada EU (složená ze zástupců 27 zemí EU) stejnou váhu. Komise nejprve předloží legislativní návrh Evropskému parlamentu a Radě.

Kde se vyhlašují nařízení vlády

Právní předpisy a další právní akty se vyhlašují neprodleně, nejpozději do 30 dnů od dne jejich doručení Ministerstvu vnitra. Aby se stal právní předpis součástí právního řádu České republiky, musí být vyhlášen /promulgován, uveřejněn/ ve Sbírce zákonů.

Kdo vydává právní předpisy

Platnost právních předpisů

Ústavní zákony, zákony a další právní předpisy (nařízení vlády, vyhlášky ministerstev aj.) se vyhlašují ve Sbírce zákonů, kterou vydává Ministerstvo vnitra. Právní předpisy nabývají platnosti a stávají se součástí právního řádu dnem jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Jak dlouho trvá schválení zákona

Poslanecká sněmovna

přehlasováno a zákon je přijat. Pokud Senát zákon vrátil s pozměňovacími návrhy, hlasuje Sněmovna o pozměněném návrhu nejdříve za 10 dnů (ke schválení stačí prostá většina). V opačném případě hlasuje o původním znění zákona. Ten musí být potvrzen nadpoloviční většinou všech poslanců.

Co vydává vláda

K provádění zákonů vláda vydává nařízení, která jakožto podzákonné právní předpisy dále rozvádějí ustanovení zákonů. Poradním a pracovním orgánem pro tuto oblast je Legislativní rada vlády.

Kde najdu návrh zákona

5. Kde najdu texty jednotlivých senátních tisků Texty návrhů zákonů, pozměňovací návrhy a některé mezinárodní smlouvy jsou přístupné na stránce Dokumenty Senátu pod odkazem Senátní tisky.

Kdo je komisar v EU

Složení: Ursula von der Leyenová (předsedkyně) Frans Timmermans (výkonný místopředseda) Margrethe Vestagerová (výkonná místopředsedkyně)

Jak se rozhoduje v EU

Evropská unie nepřijímá zákony, ale jen právní akty legislativní povahy. To jsou nařízení a směrnice. Pravomoc schvalovat zákony mají pouze parlamenty členských států. Evropské instituce vydávají také právní akty s nižší právní silou, mezi které patří rozhodnutí, doporučení nebo stanoviska.

Kdo podepisuje vyhlášky

Vyvolává právní účinky Podle ustanovení § 104 odst. 2 zákona o obcích platí, že starosta spolu s místostarostou podepisuje právní předpisy obce. Tedy samozřejmě i obecně závazné vyhlášky vydávané v samostatné působnosti obce.

Kdo vydává nařízení obce

Nařízení obcí jsou na rozdíl od obecně závazných vyhlášek vydávány radou obce, avšak s jednou výjimkou, kdy v obci vykonává působnost rady obce starosta, tehdy nařízení vydává zastupitelstvo obce.

Kdo podává návrh zákona

Návrh zákona

41 Ústavy disponuje poslanec, skupina poslanců, Senát, vláda a zastupitelstvo vyššího územního samosprávného celku (hl. m. Prahy nebo kraje). Nejčastěji ale návrhy zákonů podává vláda, pokud jde o návrh zákona o státním rozpočtu nebo o státním závěrečném účtu, může tak dokonce učinit jen ona.

Kdo musí schválit zákon

Návrh zákona je přijat, pokud jej schválí prostá většina Sněmovny, tedy nadpoloviční většina přítomných poslanců. Pokud se tak nestane, hlasuje se o návrhu zákona ve znění, které původně schválila Sněmovna. Tento návrh pak musí být přijat absolutní – nadpoloviční většinou všech poslanců.

Kdo je ve vládě

Členové vlády

Úřad Člen vlády Nástup do úřadu
Ministryně obrany Jana Černochová 17. prosince 2021
Ministr dopravy Martin Kupka 17. prosince 2021
Ministr(yně) životního prostředí Anna Hubáčková 17. prosince 2021
Marian Jurečka (pověřen řízením) 1. listopadu 2022

Co když prezident nepodepíše zákon

Podpisy pod zákonem, vyhlášení zákona

Pokud se prezident rozhodne zákon vrátit, nepodepíše jej. I když je poté prezidentské veto Sněmovnou přehlasováno, a zákon tedy bude vyhlášen, prezident jej už podle § 107 jednacího řádu Poslanecké sněmovny nepodepisuje. Posledním, kdo je povinen zákon podepsat, je předseda vlády.

Kdo je komisař za Českou republiku

Komisařkou za Českou republiku je od 1. listopadu 2014 Věra JourováCS•••. Mezi lety 2014 a 2019 měla na starost porfolio spravedlnosti, ochrany spotřebitelů a rovnost žen a mužů.

Kdo je komisařem z ČR

Seznam českých eurokomisařů

Pořadí Osoba Období
1. Pavel Telička 1. května 2004 – 11. listopadu 2004
2. Vladimír Špidla 22. listopadu 2004 – 9. února 2010
3. Štefan Füle 10. února 2010 – 31. října 2014
4. Věra Jourová od 1. listopadu 2014

V čem spočívá první krok integrace

Prvním krokem praktické integrace bylo v roce 1948 založení Organizace pro evropskou hospodářskou spolupráci (OEEC), jejíchž 18 členů spolurozhodovalo o rozdělení americké pomoci v rámci Marshallova plánu; roku 1961 z ní vznikla OECD.

Kdo navrhuje směrnice EU

Základní pravomoci Evropské komise

Komise zabezpečuje provádění primárního práva (Římská smlouva, Smlouva o Evropské unii a další) a aktů vydaných na jejich základě (nařízení, směrnice, rozhodnutí). Jedná se zejména o oblast vnějších vztahů, kde navrhuje a dojednává smlouvy s dalšími státy a někdy je sama i uzavírá.

Kdo navrhuje a přijímá vyhlášky obce

Vedle obecně závazných vyhlášek, vydávaných zastupitelstvy v samostatné působnosti obcí, vydávají obce v přenesené působnosti (státní správa přenesená na orgány územní samosprávy) nařízení, která schvaluje rada obce.

Kde se publikuje nařízení obce

Všechny nově přijaté obecně závazné vyhlášky a nařízení obcí a krajů najdete od ledna na internetové adrese https://sbirkapp.gov.cz/. Informační systém Ministerstva vnitra umožňuje hledat právní předpisy dle obcí a témat i zaslat upozornění hned, jakmile vybraná obec vyhlásí nový právní předpis.