Kdo vyhlásil stanné právo?

Kdo vyhlašuje stanné právo

Řízení provádí stanný soud. V dřívějším významu šlo o procesní důsledek nedostavení se k soudu, spočívající v automatickém prohrání pře. Po zahájení soudu byla totiž každá strana sporu dotazována, zda „stojí na svém právu“, tedy zda je přítomna; po třetím marném vyvolání spor prohrála.

Co to bylo stanné právo

Stanné právo je stručně řečeno vojenské převzetí kontroly nad typicky civilními funkcemi vynucujících zákony a vlády. Během stanného práva se obvykle používají vojenská pravidla a také soudy i v případě civilních věcí.
Archiv

Kdy bylo stanné právo

Dne 20. ledna 1942 bylo první stanné právo v posledních dvou okresech (v Praze a Brně) zrušeno a Heydrich mohl počátkem února spokojeně konstatovat, že „během stanného práva bylo popraveno 400 až 500 Čechů a jinak postiženo 4-6000 osob. “, což považoval za praktickou likvidaci vedení domácího odboje.
Archiv

Co je to Stanne

Stanné právo je mimořádné opatření státní moci v oblasti trestního práva. Mnohdy má dosáhnout odstrašujícího účinku, kterého se dosahuje urychleným a zjednodušeným procesem trestního řízení a výrazně zpřísněnými tresty, často trestem smrti; řízení provádí stanný soud.

Jak dlouho trvala heydrichiáda

V české historické literatuře se většinou rozlišuje první heydrichiáda (též první stanné právo), tedy období teroru spojené s Heydrichovým nástupem do funkce v roce 1941, a druhá heydrichiáda (též druhé stanné právo) pro období teroru po atentátu na Heydricha v roce 1942.

Co to je protektorát

Protektorát (lat. protectio – ochrana) je označení pro formu státního zřízení. Jedná se o formálně autonomní státní útvar, který je pod ochranou nebo přímou správou jiného státu, příp. společenství států.

Co to je heydrichiády

Hrdinské činy veteránů mohou lidem dodat odvahu a sílu i po desítkách let – například odstranění nacistického vraha Reinharda Heydricha, které se odehrálo v roce 1942. Období teroru od začátku jeho působení přes atentát a represe, které nacisté rozpoutali po jeho smrti, se označují jako heydrichiáda.

Kdo udal Anthropoid

Operace Anthropoid byl krycí název pro parašutistický výsadek vyslaný během druhé světové války z Velké Británie na území Protektorátu Čechy a Morava. Tvořili ho vojáci československé exilové armády Jozef Gabčík a Jan Kubiš.

Jak zemřel Kubiš

Parašutisté zaplatili životem všichni, ale pouze Jan Kubiš prokazatelně zemřel na následky zranění způsobené útočnými oddíly SS a gestapa. Ostatních šest si vzalo život vlastní rukou. Někteří z nich se dokonce pokusili o dvojitou sebevraždu, když rozkousli ampuli s jedem a hned poté se zastřelili.

Kdo stál v čele protektorátu

Hlavou protektorátu byl tzv. státní prezident, který požíval čestných práv hlavy státu, pro výkon svého úřadu ale potřeboval důvěru Vůdce, tedy Adolfa Hitlera. Po celou dobu existence protektorátu byl státním prezidentem Emil Hácha.

Kde sídlil říšský protektor

Zastupující říšský protektor

Stal se též ředitelem protektorátní policie a usadil se na zámku v Panenských Břežanech asi 20 kilometrů severně od Prahy. Zde sloužila Josefa Huliciusová, která byla Reinhardovou milenkou a českou agentkou v britských službách.

Co to je atentát

Atentát je násilný čin, jehož cílem je usmrtit nebo zranit osobu nebo skupinu osob. Obvykle je atentát motivován politicky, ideologicky nebo nábožensky, v některých případech za ním mohou stát i ekonomické zájmy nebo duševní porucha.

Kdy se stal Anthropoid

Byl organizován zvláštní skupinou „D“ zpravodajského odboru exilového Ministerstva národní obrany a řazen byl do první vlny výsadků. Jednalo se o diverzní operaci, která proběhla mezi prosincem 1941 a červnem 1942. Jejím hlavním cílem bylo zlikvidovat zastupujícího říšského protektora a šéfa RSHA Reinharda Heydricha.

Kdo ukrýval parašutisty

Zasadil se o zřízení 14 chrámů, plán vybudovat pravoslavný monastýr však už nestihl prosadit. Zlom přinesl atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha v květnu 1942. Právě Gorazdovi duchovní ukryli parašutisty v čele s Janem Kubišem a Jozefem Gabčíkem do chrámu sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici.

Kdo Ukryval parasutisty

Parašutisté, kteří se ukrývali v kostele

Spolu s Josefem Gabčíkem a Janem Kubišem ze skupiny Anthropoid, kteří uskutečnili atentát na Heydricha, se v kryptě postupně ukrylo dalších pět parašutistů působících v té době v Praze. Josef Bublík byl příslušníkem výsadku Bioscop.

Co se stalo s těly parašutistů

Nadále není jisté, kde poté těla výsadkářů, či jejich části, skončily. Známý je fakt, že hlavy hlavních útočníků na Heydricha Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka nechali nacisté zakonzervovat a uložit do speciálních skleněných válců. Hlavy zbylé pětice nechali preparovat a uložili je jako lebky.

Kdy nás obsadili Němčí

Emil Hácha i pražská vláda nakonec souhlasili. Během 15. března 1939 obsadila německá vojska české země. Armáda, svázaná rozhodnutím politiků, se nemohla postavit na ozbrojený odpor.

Čím se platilo za protektorátu

Protektorátní platidla 1, 5, 10, 20, 50 a 100 korun byla vydávána jako státovky. Protektorátní bankovky hodnot 500, 1 000 a 5 000 korun, které měnu postupně doplnily od roku 1942, byly emitovány jako bankovky Národní banky pro Čechy a Moravu.

Kdo vládl v protektorátu

Formální hlavou protektorátu zůstal Emil Hácha coby „státní prezident“, jak se jeho funkce za protektorátu nazývala, a existovaly i protektorátní vlády. Skutečnou moc však měl říšský protektor, jehož dohledu podléhala celá česká autonomní správa. Výkonná moc pak byla od počátku okupace svěřena veliteli říšské armády.

Proč název Anthropoid

Řecké slovo antropoid znamená "lidoop" či "člověk, který není člověkem". Po atentátu na Heydricha byl v protektorátu Čechy a Morava vyhlášen výjimečný stav, během něhož skončilo ve vězení tisíce lidí a 1590 jich bylo popraveno.

Kdo střílel na Heydricha

Atentát vykonali v Praze-Libni Jozef Gabčík a Jan Kubiš, členové skupiny Anthropoid. Podíleli se na nich další členové výsadku z Velké Británie i domácí odbojáři. Většina atentátníků zahynula 18. června 1942 po marném boji s přesilou v kryptě kostela sv.

Jak dopadl Čurda

Po konci války byl Čurda dopaden 19. května 1945 při pokusu o útěk v Manětíně. Byl zatčen, později odsouzen k trestu smrti a 29. dubna 1947 oběšen v Pankrácké věznici.

Kde se ukrývali parašutisté

Pravoslavný chrám svatého Cyrila a Metoděje v Resslově ulici zná jako úkryt parašutistů asi každý. Méně lidí už ví, že je to katedrální chrám české pravoslavné církve, v jehož kryptě a prostoru pod chrámem inicioval předchozí kněz Jaroslav Šuvarský s manželkou Národní památník hrdinů heydrichiády.

Proč došlo k okupaci 1968

srpna 1968. Důvodem intervence, podpořené žádostí konzervativního křídla Komunistické strany Československa (KSČ), byly liberálně reformní vnitropolitické změny v ČSSR, známé pod názvem Pražské jaro.

Jak dlouho trvala okupace

„Okupace je ve světě často nahlížená jako něco, co trvalo jen první týden v srpnu (1968). Ona ale trvala 20 let a byla to dlouhá součást českých dějin,“ připomněl. „Myslím, že v současné České republice je demokracie nejen ohrožena, ale výrazně ubývá.